Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 1 (269) Data wydania: 03.01.12

Gaz łupkowy to rozwój i szansa

– Jeśli zrezygnujemy z wykorzystania europejskich zasobów gazu łupkowego, to zdecydowanie pogorszymy naszą pozycję na wielkiej energetycznej mapie świata.

Mogą wystąpić przykre konsekwencje tych decyzji. Możliwe, że obniży się standard życia europejczyków – powiedział w Strasburgu Bogdan Marcinkiewicz, deputowany ze Świerklan, który jest jednym z organizatorów akcji promującej gaz łupkowy w PE.

Przeprowadzona kampania informacyjna ma na celu zmianę postrzegania niekonwencjonalnych złóż gazu jako toksycznego źródła energii dla Unii Europejskiej.  – Gaz ziemny (również ze źródeł niekonwencjonalnych) jest najczystszym paliwem kopalnym. Może pomóc krajom UE łagodnie przejść do nisko węglowych źródeł energii (wiatr, słońce) czyniąc cały proces bardziej opłacalnym ekonomicznie i akceptowalnym dla europejczyków płacących swoje rachunki za energię – powiedział Marcinkiewicz i podkreślił, że gaz łupkowy występuje na świecie w wielu miejscach. Europoseł uważa, że jeśli nawet eksploatacja zostanie ograniczona w Europie, to na pewno na dużą skalę będzie się ją prowadzić w USA, Chinach i Indiach.

– Współczesny sektor gazu ziemnego, a szczególnie gazu łupkowego, jest naszpikowany tak wieloma zaawansowanymi rozwiązaniami i stale się rozwija, że bardziej przypomina sektor wysokich technologii niż tradycyjny przemysł wydobywczy. Tego nie da się zatrzymać. Musimy wykorzystać tą szansę – twierdzi Marcinkiewicz. – Jeśli nie będziemy wydobywać gazu łupkowego, to na pewno dotknie nas w przyszłości kolejny kryzys gazowy. Nie możemy też wykluczyć przerw w dostawach. To z kolei gwarantuje nam wolniejszy rozwój ekonomiczny i technologiczny. Czy w dobie kryzysu jesteśmy gotowi na taki scenariusz? – pyta europoseł ze Świerklan.

(pm)