Pracowite urwisy nie odpoczywają
Rok 2011 przejdzie do historii pod znakiem projektów ekologicznych, wolontariatu i utalentowanej młodzieży.
Gaszowice. Początek roku przyniósł podsumowania i plany nie tylko dla samorządów. Miniony rok podsumowało także stowarzyszenie URWIS.
Rok 2011 stowarzyszenie rozpoczęło kontynuacją projektu „Z ekologią za pan brat”. Podstawowym celem projektu było zaangażowania dzieci i młodzieży oraz pośrednio mieszkańców gminy Gaszowice w proekologiczne działania na rzecz swojego środowiska. W ramach projektu odbyły się 3 trzygodzinne warsztaty ekologiczne. Odbiorcami warsztatów była zrekrutowana wcześniej 15-osobowa grupa gimnazjalistów oraz 30-osobowa grupa uczniów szkół podstawowych. Ponadto w każdej ze szkół podstawowych na terenie gminy (3 placówki), zorganizowanych zostało 6 spotkań tematycznych związanych bezpośrednio z celem projektu, w których uczestniczyły 10-osobowe grupy uczniów (łącznie 30 dzieci, które wcześniej brały udział w warsztatach ekologicznych). Podczas spotkań dzieci uczyły się, jak w sposób ciekawy i niekonwencjonalny można wykorzystać odpady, śmieci. Grupa 15 gimnazjalistów uczestniczyła w 6 spotkaniach, których celem było stworzenie kampanii społecznej promującej działania proekologiczne na terenie gminy Gaszowice.
Pomagali starszym
– Jako podsumowanie działań projektowych na terenie gminy zorganizowany został happening ekologiczny, podczas którego zaprezentowane zostały efekty prac grup dziecięcej i gimnazjalnej (wystawa śmieciowych zabawek, przedmiotów codziennego użytku, pokaz śmieciowej mody ekologicznej). Przedstawione zostaną założenia i rezultaty projektu. Uczestnikom happeningu zaprezentowane zostały także dobre praktyki, działania, akcje, projekty ekologiczne realizowane w innych częściach kraju i świata – informuje Grzegorz Kuszek, prezes stowarzyszenia. Kolejną inicjatywą „urwisów” w 2011 roku był projekt „Pomaganie wzmacnia”. Rok 2011 był Europejskim Rokiem Wolontariatu. Członkowie stowarzyszenia postanowili przybliżyć tą ideę dzieciom i młodzieży gminy Gaszowice. Uczestnicy projektu mieli możliwość poznania zasad wolontariatu nie tylko w teorii, ale przede wszystkim w praktyce. Codziennie każdy z wolontariuszy spędzał czas z wybranym podopiecznym – oczekującym pomocy. Odbiorcami działań były osoby starsze, chore, samotne, niepełnosprawne z terenu. Pomoc polegała na robieniu zakupów, odśnieżaniu, sprzątaniu, zabawie, czy zwykłej rozmowie – wszystko to było uzależnione od potrzeb mieszkańców sołectwa Łuków Śląski.
Wyłowili talenty
18 czerwca odbył się wielki finał „URWIS Show – Pokaż, że masz talent”, w którym wystąpili najbardziej utalentowani uczniowie z terenu gminy. Była to już II edycja tego projektu – poprzednia w 2010 roku zakończyła się dużym sukcesem (podczas eliminacji do dwóch edycji „URWIS Show”, przed komisją eliminacyjną swoje talenty zaprezentowało ponad 200 dzieci). W 2011 roku zorganizowano także rodzinny rajd rowerowy, akcję „Sprzedaj, Zamień, Oddaj Potrzebującym” oraz grudniowe spotkanie z Mikołajem. – W 2012 roku planujemy zorganizować akcję „Pożyteczne ferie”, kolejną edycję akcji SZOP na przełomie kwietnia i maja oraz tak jak w roku poprzednim „URWIS Show”, rajd i spotkanie z Mikołajem. Dodatkowo pewnie w miarę możliwości zrealizujemy coś nowego, bowiem nasza pomysłowość i wyobraźnia nie ma granic – zapewnia Grzegorz Kuszek.
Szymon Kamczyk