Też chcemy więcej zarabiać
Trzy formacje mundurowe z Raciborza chcą podwyżek w 2012 roku. Strażacy, strażnicy graniczni oraz służba więzienna oflagowali swoje jednostki i przygotowują się do zaostrzenia prostestu na początku stycznia.
21 grudnia Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych odrzuciła wniosek o przyznanie środków finansowych na podwyżki dla funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej oraz innych służb mundurowych. Związkowcy obawiają się, że brak podwyżek dla mundurowych oraz zmiany w ustawie emerytalnej doprowadzą do zwiększonych odejść ze służby. Niezadowoleni są również funkcjonariusze straży granicznej, izby celnej i służby więziennej. Na podwyżki w 2012 roku mogą liczyć tylko policjanci i wojsko.
Związkowcy zwracają uwagę, że nie dostali podwyżek od trzech lat. 13 grudnia NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej ogłosił pogotowie strajkowe. Gotowość do podjęcia akcji protestacyjnej ogłosił związek zawodowy strażaków, a także związkowcy ze służby więziennej oraz izby celnej. W środę międzyzwiązkowy sztab protestacyjny podjął decyzję o zaostrzeniu akcji protestacyjnej służb mundurowych związanej z zapowiadanym brakiem podwyżek w 2012 roku. – Po Nowym Roku akcja protestacyjna będzie miała charakter kroczący – zapowiada Damian Kochoń, przewodniczący Śląskiej Sekcji Pożarnictwa NSZZ Solidarność. 5 stycznia o godzinie 12.00 przed komendą raciborskiej straży pożarnej oraz komendą Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu dojdzie do protestu. Pojazdy służb wyjadą przed siedziby swoich jednostek i na znak protestu włączą sygnały dźwiękowe oraz świetlne. 10 stycznia funkcjonariusze straży granicznej przeprowadzą w wybranych punktach strajk włoski, a 12 stycznia w czterech miastach, w których odbędą się rozgrywki Euro 2012, przeprowadzone zostaną pikiety. Po 15 stycznia, po kolejnym spotkaniu z ministrem spraw wewnętrznych, zapadną decyzje dotyczące dalszych form protestu. – Zgodnie z wytycznymi centrali związkowej będziemy prostestować. Włączamy się we wszystkie akcje, aby dbać o nasze interesy – mówi nam Piotr Kutka, szef związkowców raciborskich pograniczników. Widowiskowego prostestu nie planuje służba więzienna z Zakładu Karnego w Raciborzu. – Oflagowaliśmy zakład, jednak nie planujemy żadnej akcji w Raciborzu. Z pewnością będziemy wspierać nasze środowisko podczas protestu we Wrocławiu – mówi Marek Pisula, związkowiec z ZK Racibórz. Do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej przystąpiła również Śląska Sekcja Pożarnictwa. Pierwszym ruchem było oflagowanie jednostek straży pożarnej i samochodów biorących udział w akcjach ratowniczych. – Wszelkie działania będą koordynowane ze sztabem protestacyjnym Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ Solidarność. Bezpieczeństwo mieszkańców na pewno zostanie zachowane, akcje ratowniczo-gaśnicze będą prowadzone tak jak do tej pory. Nie możemy strajkować, ale w zanadrzu mamy inne formy protestu zgodne z ustawą o związkach zawodowych – zapowiada Damian Kochoń.
(acz)