Dłuższy urlop macierzyński
Od 2012 roku zwiększa się długość urlopu macierzyńskiego. Będzie mógł trwać 24 tygodnie nawet w przypadku urodzenia jednego dziecka.
Urlop macierzyński dzieli się na część podstawową i urlop dodatkowy. Część podstawowa w przypadku urodzenia jednego dziecka wynosi 20 tygodni, natomiast dodatkowy urlop macierzyński od 2012 r. wynosi 4 tygodnie, czyli w porównaniu z rokiem ubiegłym został zwiększony o 2 tygodnie.
Trzeba pamiętać o wypisaniu wniosku o udzielenie dodatkowej części urlopu z zaznaczeniem, że chcemy go wykorzystać bezpośrednio po części podstawowej. Wniosek musi być złożony najpóźniej na siedem dni przed rozpoczęciem urlopu.
Rodzice, którzy rozpoczęli urlopy przed 1 stycznia 2012 i kontynuują je po tej dacie, też mogą skorzystać z dodatkowych tygodni macierzyńskiego. Warunkiem skorzystania z przedłużenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego albo dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego do wymiaru obowiązującego od 1 stycznia 2012 r. jest korzystanie z urlopu w wymiarze dotychczasowym w dniu 1 stycznia 2012 r. Z nowym rokiem nie zmieniła się kwestia przebywania na urlopie macierzyńskim przez matkę dziecka. Musi ona przebywać na nim przynajmniej przez 14 tygodni. Po upływie tych tygodni może z urlopu macierzyńskiego zrezygnować, wracając do pracy, a pozostałą część przysługujących uprawnień przekazać ojcu dziecka. Wówczas ojciec musi wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie urlopu macierzyńskiego, a matka dziecka ma obowiązek poinformować pisemnie swojego pracodawcę o rezygnacji z pozostałej części urlopu. Od 1 stycznia 2012 r. wydłuża się także urlop ojcowski z jednego tygodnia do dwóch. Ojcowski trzeba wykorzystać w pierwszym roku życia dziecka, potem przepada. Nie ma też możliwości dzielenia ojcowskiego na części. W jednym terminie trzeba wykorzystać całość urlopu. Żeby go otrzymać należy złożyć wniosek o jego udzielenie u swojego pracodawcy w terminie nie krótszym niż siedem dni przed jego rozpoczęciem. Pracodawca ma obowiązek go nam udzielić. Nie może przy tym kwestionować terminu wybranego przez pracownika.
(r)