Oswoić strach przed dentystą
To, że dzieci boją się dentysty często jest winą rodziców.
Lęk, strach i zachwianie poczucia bezpieczeństwa niejednokrotnie towarzyszą naszym pociechom podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym. Psychologowie dziecięcy i sami dentyści wskazują jednak, że z natury dzieci wcale nie boją się dentysty! Strach przed wizytą u stomatologa zależy od wcześniejszych doświadczeń dziecka oraz od przekazów usłyszanych od rodziców, rodzeństwa czy rówieśników.
– Strach! Od razu wiedziałam, że to lekarz, czyli będą kłopoty! – wspomina swoją pierwszą wizytę u dentysty Anna Sobocińska, mama 7–letniego Mateusza. – Pamiętam, że bardzo się bałam, wpadłam w histerię i dałam się przekonać jedynie do otwarcia buzi. A tylko dlatego, że mama zagroziła, że ...nie kupi mi świnki morskiej. O leczeniu w tym dniu nie było mowy – dodaje. Mateusz boi się dentysty, a jego rodzice przyznają, że to ich wina. – Wiele razy powtarzaliśmy, że dużo słodyczy i nie dbanie o zęby prowadzi do dziurek. A jak ząbki mają dziurki, to bolą i trzeba udać się do pani dentystki. Myślę, że słowo „ból” było błędem – mówi pani Ania.
Dzieci naśladują rodziców
Marzena Skrobarczyk, psycholog dziecięcy w Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej w Rybniku, przypomina, że dzieci lubią naśladować swoich rodziców, również ich emocje. – Jeśli sami mamy przykre doświadczenia związane z wizytą u dentysty i otwarcie o nich mówimy w obecności dzieci, nie dziwmy się, że dziecko panicznie boi się dentysty i wpada w histerię, gdy tylko wspominamy o lekarzu tej specjalności – stwierdza Marzena Skrobarczyk i dodaje, że rodzic nie powinien przekazywać dziecku negatywnych emocji związanych z leczeniem zębów. Strach, niepewność i płacz malucha mogą być następstwem przykrych doświadczeń z przeszłości lub niefortunnych ostrzeżeń rodzica przed wizytą. – „Nie bój się, nie będzie bolało!” – to najgorsze, co opiekun może powiedzieć. Gdy udajemy się z dzieckiem po raz pierwszy do gabinetu stomatologicznego, to lepiej niewiele mówić na ten temat i potraktować tę wizytę jak coś normalnego – uważa Beata Uliarczyk, stomatolog dziecięcy. Psycholodzy i pedagodzy przekonują, że dziecko można oswoić z dentystą, a negatywne emocje zmienić na pozytywne. Jak to zrobić? – Wzmocnijmy dziecko przed pierwszą wizytą, przypomnijmy mu, jakie było odważne na przykład podczas wizyty u pediatry. Po leczeniu ząbków, nagrodźmy dziecko pochwałą lub drobnym upominkiem za wielką odwagę. Nie zapomnijmy pochwalić go przed tatą czy babcią – radzi psycholog Marzena Skrobarczyk.
Wybrać dobrego stomatologa
Sonia Gembalczyk, animator dziecięcy z Centrum Edukacji i Rozwoju Dziecka Kolorowo z Rybnika, zwraca ponadto uwagę na sam wybór stomatologa dla dziecka. – Powinien on lubić dzieci i mieć cierpliwość podczas wykonywania zabiegów. Sami wcześniej odwiedźmy dentystę i omówmy, jak przebiegać będzie wizyta adaptacyjna, przekonajmy się na własne oczy, czy gabinet jest przyjazny dziecku – mówi animatorka. W oswajaniu emocji ważne są także wszelkie zabawy edukacyjne. – Zabawy w dentystę, rysowanie chorych i „naprawionych” ząbków, wspólne szczotkowanie zębów – to tylko przykłady. Dobrym sposobem są również książeczki edukacyjne – dodaje Sonia Gembalczyk.
Centrum „Kolorowo” organizuje wizyty adaptacyjne dzieci w gabinetach dentystycznych. – Dzieci wcale nie boją się dentysty. Odpowiednie przygotowanie ich do odwiedzin gabinetu stomatologa oraz dokładne zaplanowanie samej wizyty sprawiają, że dzieci z entuzjazmem i ogromnym zaciekawieniem poznają nowe otoczenie i zdobywają doświadczenia – przekonuje Katarzyna Rzonsik z Chatki Wydawniczej Kolorowo, która niedawno wydała książkę z zadaniami i film „Biały Ząbek – moja pierwsza wizyta u dentysty”. To pomoc dydaktyczna dla rodziców i wychowawców, ale i lekarzy stomatologów, dzięki której dzieci bez stresu, a z ogromnym zaciekawieniem podchodzą do leczenia zębów. Szczegóły znaleźć można na internetowej stronie www.kolorowo.net.
Centrum Edukacji i Rozwoju Dziecka Kolorowo pomaga dzieciom i młodzieży realizować pasje i marzenia oraz stwarza dla nich warunki do niczym nieskrępowanej ekspresji. W Kolorowie spotykają się z samym sobą, odkrywając swe nieujawnione do tej pory zdolności, wrażliwość i siłę. Kolorowo to również Chatka Wydawnicza, czyli magiczna „fabryczka”, w której tworzy się książeczki, filmy edukacyjne i gry Kolorowo to: autorskie warsztaty i projekty edukacyjne, inicjatywy dla dzieci i młodzieży, animacje i spotkania tematyczne, autorskie pomoce edukacyjne. Zespół Kolorowa tworzą pedagodzy, psycholodzy, artyści plastycy, profesjonalni instruktorzy i specjaliści kilku dziedzin.
(opr. pm)