Chrześcijanie i muzułmanie: poparcie dla duchowego wymiaru człowieka
Przesłanie do chrześcijan i muzułmanów, którzy spotkają się w Dzień Islamu skieruje abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce. XII Dzień Islamu w Kościele katolickim przypada 26 stycznia.
Tradycyjnie, temat Dnia Islamu nawiązuje do tematu orędzia Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kierowanego do wyznawców islamu na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu. – W tym roku uznaliśmy za stosowne wybrać temat wymiaru duchowego osoby ludzkiej. Jest to rzeczywistość, której obie nasze religie przypisują najwyższą wagę w obliczu wyzwań materializmu i sekularyzacji – napisał kard. Jean–Louis Tauran. Podkreślił, że chrześcijanie i muzułmanie, niezależnie od dzielących ich różnic, uznają godność osoby ludzkiej, a przekazywanie tych ludzkich i moralnych wartości młodym pokoleniom jest naszą wspólną troską.
Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Konferencji Episkopatu Polski i Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów organizują, wzorem lat ubiegłych, spotkanie katolików i muzułmanów. Muzyka Orientu, czytanie ksiąg świętych: Pisma Świętego i Koranu, a także modlitwy i przekazanie znaku pokoju – to główne elementy tego spotkania. Zebrani wysłuchają słowa na Dzień Islamu, zostanie m.in. odczytane przesłanie nuncjusza apostolskiego w Polsce, abp. Celestino Migliore.
Obchody Dnia Islamu w Polsce to zupełnie nowa rzeczywistość w relacjach chrześcijańsko–muzułmańskich nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 roku. Ustanowiono go decyzją Konferencji Episkopatu Polski jako dzień modlitw poświęcony islamowi. Przypada 26 stycznia, na zakończenie tygodnia modlitwy o jedność chrześcijan.
Inicjatorem spotkań z muzułmanami była Fundacja Dzieło Odbudowy Miłości zajmująca się działalnością charytatywną oraz budowaniem porozumienia i pokoju. Pierwszym nieformalnym przedsięwzięciem, mającym na celu zbliżenie do siebie wyznawców dwóch religii monoteistycznych, była msza św. w intencji pokoju na świecie, sprawowana w grudniu 1994 roku.
W liście pasterskim: „Dialog – zadanie na nowy wiek” biskupi napisali o Dniu Islamu: „przez tę inicjatywę oraz przez szukanie platform wzajemnego poznania dla zgodnego współżycia, pragniemy iść drogą wskazań zawartych w nauczaniu Soboru Watykańskiego II i Jana Pawła II, choć zdajemy sobie sprawę, że w krajach o większości muzułmańskiej często chrześcijanie narażeni są na prześladowanie, a w każdym razie nie mają równych praw z muzułmanami. My chcemy, zgodnie z naszym pierwszym i największym przykazaniem miłości, rozszerzać dobro, zgodę i braterstwo wśród wszystkich dzieci jednego Ojca, który jest w niebie”.
Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi działa w ramach Rady do Spraw Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski. Pierwszym przewodniczącym Komitetu był bp Tadeusz Pikus, a od 2007 roku jest nim biskup pomocniczy ełcki Romuald Kamiński.
(KEP)