Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 5 (273) Data wydania: 31.01.12

Boguszowice mają św. Barbarę

Parafia na Osiedlu w Rybniku– Boguszowicach liczy sobie 34 lata i cieszy się sporym zaangażowaniem wiernych.  

Boguszowicka parafia swoje istnienie rozpoczęła 1 stycznia 1978 roku, a budowniczym kościoła i pierwszym proboszczem był ks. Bronisław Paprotny. Kościół św. Barbary powstawał w latach 1973–77 i został oddany do użytku przez ks. bpa Herberta Bednorza 18 grudnia 1977 roku. Uroczystego poświęcenia dokonał Ks. Arcybiskup Damian Zimoń w Roku Jubileuszowym, 5 listopada 2000. Wewnątrz kościoła znajduje się figura patronki górników, którą z żywic epoksydowych wykonał artysta plastyk Andrzej Szczepaniec z Chorzowa, a którą ks. bp Gerard Bernacki poświęcił 4 grudnia 1988 roku.  

Posłany do wszystkich 

Po ks. Paprotnym proboszczem boguszowickiej wspólnoty został ks. Rudolf Myszor, który swoją funkcję pełnił przez 24 lata. Od lipca 2009 roku ową posługę sprawuje ks. Piotr Rożyk. Pomagają mu księża wikariusze: Sławomir Tupaj i Piotr Mika, którzy są 19 i 20 wikarym tej parafii. Obecny proboszcz pochodzi z parafii Bożego Ciała i św. Barbary w Niewiadomiu, był również wikariuszem w parafiach osiedlowych. Boguszowickie osiedle składa się z części starej (około sześćdziesięcioletniej) i nowej. Zamieszkuje je ok. 11 tys. osób. – Jak wszędzie jest tu wielu wspaniałych ludzi, ale także wielu przeżywających różnego rodzaju biedę materialną i duchową. Jestem posłany do wszystkich i tę prawdę musiałem sobie uświadomić jak najszybciej, żeby podjąć odpowiedzialność za szerzenie dobra w tym środowisku. To stało się szybko, bo już po kilku początkowych tygodniach służby – mówi o swojej pracy w boguszowickiej wspólnocie ksiądz Rożyk. Jednym z największych dotychczasowych osiągnięć proboszcza i jego parafian jest stworzenie kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu. – To dla nas wielkie dobrodziejstwo, którego owoce są i będą dostrzegalne teraz i w przyszłości. Od poniedziałku do piątku, od porannej do wieczornej mszy, jest wystawiony w monstrancji Pan Jezus po to, aby ktokolwiek chce, mógł wstąpić na osobistą modlitwę – mówi duszpasterz. Poza tym w 2011 roku parafia podjęła troskę o uboższych mieszkańców osiedla i sąsiednich dzielnic Rybnika przez realizację unijnego programu PEAD we współpracy z Caritas, który polegał na wydawaniu żywności uboższym mieszkańcom miasta. – W minionym roku objęliśmy tą działalnością ok. 1400 osób z dzielnic: Boguszowice Stare, Gotartowice, Kłokocin, Paruszowiec – Piaski oraz Boguszowice Osiedle. Pragnę podkreślić, że osoby zaangażowane w to dzieło, zajmujące się transportem, rozładunkiem i wydawaniem żywności, czyniły to całkowicie charytatywnie. Uważam, że to najważniejsze formy pomocy duchowej i materialnej dla parafian od św. Barbary i nie tylko – podsumowuje proboszcz.  

Piętnaście wspólnot i wspólne cele 

Boguszowiccy wierni w różnym wieku chętnie uczestniczą w spotkaniach grup parafialnych. Przy parafii św. Barbary działa obecnie piętnaście wspólnot: rodzina różańcowa (od 1961, jeszcze w ramach macierzystej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa), rada duszpasterska, ministranci, oaza młodzieżowa, zespół charytatywny, Rodzina Franciszkańska (od grudnia 1978), Dzieci Maryi, Oaza Rodzin, czyli Kościół Domowy (od 1987), grupa AA, Odnowa w Duchu Św. (od 1994), Akcja Katolicka (od 1997), Legion Maryi (od 2000), Eucharystyczny Ruch Młodych (od 2002), liturgiczna schola dziecięca (od 2011), Straż Honorowa Jezusa Eucharystycznego (od 2010). – Straż Honorowa Jezusa Eucharystycznego to grupa osób, które określiły dzień i czas trwania na modlitwie w kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Pozostałe osoby przychodzą przygodnie, bez stałego harmonogramu – mówi proboszcz. Dzięki wsparciu wiernych obecnie prowadzona jest renowacja witraży w kościele, a także bieżące remonty obiektu sakralnego i obejścia. –Finansujemy też dwadzieścia obiadów miesięcznie dla ubogich dzieci w stołówkach szkół, które leżą na terenie naszej parafii. Organizujemy też półkolonie letnie dla ok. 40 dzieci, przy czym pomagają nam wolontariusze, włączamy się również w akcję letnią organizowaną przez Stowarzyszenie „17” działające na naszym osiedlu – mówi proboszcz Rożyk. Msze św. niedzielne odbywają się w godzinach: 7.30, 10.00, 11.30 (dla dzieci), 15.00 oraz 18.00. 

Rybnik–Boguszowice osiedle Świętej Barbary

  • ul. Lompy 18, 44–253 Rybnik
  • tel: 32 422 05 35; fax: 32 422 05 35
  • Proboszcz: ks. Piotr Rożyk
  • Wikariusze: ks. Piotr Mika, ks. Sławomir Tupaj
  • Dekanat:  Boguszowice
  • Liczba parafian:  11 800
  • Data odpustu: druga niedziela adwentu
  • Wieczna adoracja: stała całodzienna
  • Msze św. niedzielne:  7.30, 10.00, 11.30, 15.00, 18.00, sobota: 18.00
  • Msze św. w tygodniu:  7.00, 18.00
  • Ulice: Astronautów, Bogusławskiego, Czwartaków, Elsnera E., Pl. Grażyńskiego Michała, Kadetów, Kuboszka Wł., Lompy Józefa, Osiedle Południe, Patriotów, Pierwszej Brygady, Pl. Pokoju, Ks. Pośpiecha Pawła, Rajska 79–158, Dr. Rostka, Śniadeckiego, Wazów, Pl. Żołnierza, Żurawia.

Anna Górecka