„Frycz” drugi raz na poetyckim podium
Zakończyła się dziewiąta edycja „Pojedynków na słowa”. W finale, który odbył się 27 stycznia zmierzyły się drużyny z Wodzisławia, Knurowa i Rybnika.
Tradycją jest, że każdy z pojedynków rozpoczyna występ artysty. W wieloletniej historii imprezy pojawiały się już recitale, koncerty i spektakle. Podczas finałowego pojedynku na scenie Klubu Energetyka wystąpił Mirosław Neinert z monodramem „Kolega Mela Gibsona”, do którego tekst napisał Tomasz Jachimek. Występ poprzedził zmagania konkursowe drużyn, które dostały się do finału. Były to Liceum Ogólnokształcące im. I. J. Paderewskiego z Knurowa, II Liceum Ogólnokształcące im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Rybniku oraz drużyna z I Liceum Ogólnokształcącego im. 14. Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu. Jak wskazuje nazwa imprezy, młodzież walczyła na słowa, za pomocą poezji mówionej oraz śpiewanej. Pojedynek prowadzony był przez rybnickiego animatora kultury Wojciecha Bronowskiego, który jest jednocześnie pomysłodawcą imprezy. Poszczególni członkowie drużyn oceniani są przez jury, które za każdy występ przyznaje odpowiednią ilość punktów. Tym razem w jury zasiedli: Jadwiga Demczuk–Bronowska, Mirosław Neinert, Jan Poprawa oraz Bogusław Sobczuk.
Zaskakująca statystyka
Z wyliczeń prowadzącego imprezę Wojciecha Bronowskiego wynika, że ostatni pojedynek był siedemdziesiątym od czasów pierwszej imprezy. – Dotychczas wystąpiły 152 drużyny. Mówiło i śpiewało 1064 wykonawców. Akompaniowało 350 muzyków. Wystąpiło 140 nauczycieli. Cyfry to dosyć niezwykłe. Słuchaczy było do tej pory 11 800, w tym 90 procent to młodzież. Byli także wybitni aktorzy i muzycy. Było ich 97, wśród nich Zbigniew Zapasiewicz, Olgierd Łukaszewicz, Jan Peszek czy Beata Banasik i Karolina Cicha – wylicza Wojciech Bronowski. Tym razem jury swoimi głosami zdecydowało, że pierwsze miejsce na podium zajęła drużyna II LO z Rybnika. – Od pewnego czasu ta szkoła zaczęła poważnie traktować naszą imprezę i poważnie upowszechniać poezję, co teraz skutkuje sukcesami. Bardzo dużo pracy w propagowanie poezji wkłada dyrektor szkoły Maria Malinowska oraz opiekunki zwycięskiej drużyny Katarzyna Nogły i Mariola Madzia – tłumaczy prowadzący Wojciech Bronowski.
Najlepsi nagrodzeni
– Jestem zachwycona naszymi uczniami oraz opiekunami, którzy tak pięknie ich przygotowali. Udało nam się wygrać już drugi raz z rzędu, po wielu latach bez miejsca na podium. W kolejnej edycji znowu na pewno będziemy walczyć – mówi Maria Malinowska, dyrektor II LO w Rybniku. Drugie miejsce zajęła drużyna z Wodzisławia, a trzecie z Knurowa. Warto wspomnieć, że drużyna z I LO w Wodzisławiu debiutowała w tegorocznej edycji „Pojedynków” i od razu zdobyła srebro. Podczas finałowego konkursu wręczono także nagrody dla najlepszych recytatorów i wokalistów. Najlepszymi recytatorami zostali Anna Przychodzka z ZSB w Rybniku, Paweł Janeta z I LO w Wodzisławiu i Karolina Szymanek z II LO w Wodzisławiu. Nagrody dla najlepszych wokalistów trafiły do Mateusza Piecowskiego z ZSEU w Rybniku, Piotra Tłustochowicza z II LO w Rybniku oraz Dominiki Skoczylas z LO w Knurowie.
Szymon Kamczyk