Rybnik spod znaku Gwiazdy Dawida
Jak wyglądał Górny Śląsk oczami Żydów? Kim byli, czym się zajmowali i jak żyli wyznawcy judaizmu, którzy mieszkali i nadal mieszkają w naszych okolicach? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedź podczas trwania projektu „Żydzi na Górnym Śląsku”, na który już dziś zaprasza Muzeum w Rybniku.
15 lutego odbędzie się wernisaż jednej z ważniejszych tegorocznych wystaw w rybnickim muzeum – „Rybniccy Żydzi”. Historia rybnickiej społeczności żydowskiej to niejako opowieść o społeczności w naszych okolicach zapomnianej. Pełna tragicznych losów rodzin i pokoleń, niesie też ze sobą ogromną wartość poznawczą. Oto autorzy wystawy odkrywać będą przed zwiedzającymi tę część dziejów Rybnika, o której pamięta niewielu. – Na wystawie odnaleźć można różnorakie odwołania do miejsc najważniejszych z perspektywy istnienia lokalnej wspólnoty żydowskiej, a więc rybnickiej synagogi, ochronki dla dzieci oraz kaplicy cmentarnej wraz z cmentarzem. Liczne zdjęcia, teksty i – co najciekawsze – inscenizacja kaplicy w jednej z sal, mają za zadanie niejako przywołanie dawnego pejzażu miasta, w którym Żydzi – tak jak my dzisiaj – żyli, mieszkali, działali i umierali – piszą o wystawie jej kuratorzy i autorzy scenariusza, Dawid Keller i Marta Paszko.
Kolejnym ważnym elementem będzie konferencja naukowa „Żydzi na Górnym Śląsku w XIX i XX wieku”, w trakcie której usłyszeć będzie można referaty osób ze środowisk akademickich i naukowych z całej Polski. I choć odbywać się ona będzie dopiero na początku marca, już teraz głodni wiedzy rybniczanie powinni zarezerwować czas, gdyż być może wygłoszone referaty rzucą nowe, nieznane światło na losy wspólnoty żydowskiej. Ci nieobecni na konferencji, przeczytają referaty w publikacji, która planowana jest także na bieżący rok.
Rozważań na temat Żydów nie sposób prowadzić, nie sięgając do ich kultury. Dlatego też organizatorzy postarali się o odpowiednią oprawę. Na otwarciu wystawy wystąpi grupa KACHOL – członków zajmuje przede wszystkim taniec izraelski. Natomiast już 21 lutego w muzeum usłyszymy Quartet Klezmer Trio – zespół specjalizujący się w muzyce żydowskiej.
Okazuje się, że warto – tak dla celów naukowych jak i estetycznych – poznać choć trochę żydowską kulturę. „Tygodnik Rybnicki” sprawuje patronat medialny nad projektem.
(mark)