Sztuczne kłopoty z akcyzą na węgiel
Okazuje się, że problemy z formalnościami przy zakupie węgla wynikają z nadinterpretacji przepisów.
Po interwencjach mieszkańców powiatu rybnickiego oraz osób związanych ze sprzedażą węgla kamiennego, wprowadzona z początkiem roku akcyza została wzięta pod lupę przez posła Marka Krząkałę.
Wielu mieszkańców naszego regionu interweniowało w biurze poselskim w sprawie utrudnień przy zakupie węgla zwolnionego z podatku akcyzowego. Skargi szczególnie dotyczyły Kompanii Węgowej S.A. 12 stycznia poseł złożył interpelację do ministra finansów oraz pytanie do marszałka, które jeszcze nie zostało odczytane na posiedzeniach sejmu. – Spotkaliśmy się z częstymi skargami na kłopotliwe formalności przy zakupie węgla i konieczność osobistego stawienia się z przewoźnikiem na kopalni. Cały problem polegał na jednym fakcie. Rozporządzenie do ustawy nie określa zasad, czy oświadczenie o upoważnieniu danej osoby do zakupu węgla może być spisane na kartce w domu, czy musi być potwierdzone notarialnie. Niepotrzebnie KW wprowadziła oświadczenia potwierdzone notarialnie, to już jest absurd – wyjaśnia Łukasz Kłosek, dyrektor biura poselskiego Marka Krząkały. Aby wyjaśnić zaistniałą sytuację, poseł skierował pytanie w tej sprawie do prezes kompanii Joanny Strzelec-Łobodzińskiej. Problem ten nie występuje w kopalniach należących do JSW. Tam interpretacja przepisów nie została zmieniona.
Ministerstwo chce
Do biura poselskiego dotarła odpowiedź z ministerstwa, „Informacje o praktycznym stosowaniu przepisów podatkowych dotyczących podatku akcyzowego od wyrobów węglowych są przedmiotem bieżących analiz w Ministerstwie Finansów. Na podstawie wypływających z nich wniosków ministerstwo pracuje nad wprowadzeniem korekt w przepisach wykonawczych do ustawy o podatku akcyzowym dotyczących wyrobów węglowych. Rozważa się m.in. wprowadzenie dla wyrobów węglowych sprzedawanych w małych ilościach uproszczonych form dokumentowania ich dostawy, które można będzie stosować w sytuacji gdy odbiór tych wyrobów przez ich nabywcę będzie następował bezpośrednio od pośredniczącego podmiotu węglowego sprzedającego te wyroby. Przewiduje się, że wprowadzenie takich rozwiązań może znacznie uprościć formalności w obrocie wyrobami węglowymi.” – czytamy w odpowiedzi ministerstwa.
Nie zabrakło także potwierdzenia informacji o braku konieczności potwierdzeń notarialnych dla pośredników sprzedaży węgla. „W świetle przepisów ustawy o podatku akcyzowym osoba prowadząca gospodarstwo domowe może odebrać wyroby węglowe osobiście lub za pośrednictwem osoby, która ją reprezentuje. Umocowanie do działania w imieniu gospodarstwa domowego może mieć formę pisemnego upoważnienia osoby prowadzącej gospodarstwo domowe, a przepisy akcyzowe nie wymagają jego notarialnego potwierdzenia.” Pracownicy biura rybnickiego posła zapewniają, że będą nadal monitorować sprawę.
(ska)