Ekoserwis: O ekologii w Pszczynie
Prawie 500 milionów złotych wydał w 2011 roku na inwestycje związane z poprawą stanu środowiska Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. To rekord, zarówno w historii katowickiego funduszu, jak i wśród funduszy działających w pozostałych 15 województwach.
– Od ubiegłego roku mamy więcej projektów niż pieniędzy na ten cel, co jest dobrym zjawiskiem, gdyż oznacza wzrost świadomości ekologicznej, ekonomicznej i społecznej – zauważa prezes WFOŚiGW Gabriela Lenartowicz. – Chcielibyśmy, by w 2012 roku pomoc beneficjentom utrzymana została na podobnym poziomie co w roku 2011. Dlatego w Funduszu potrzebne były istotne zmiany związane z przyjmowaniem i rozpatrywaniem wniosków.
Od początku 2011 roku obowiązują nowe zasady dofinansowania przedsięwzięć ze środków WFOŚiGW. Zgodnie z nimi w 2012 roku wnioski o udzielenie dofinansowania przyjmowane będą w wyznaczonych terminach i rozpatrywane będą w trybie konkursowym. To ostatnie ma zagwarantować, że wsparcie uzyskają projekty najlepiej przygotowane i przynoszące najwięcej efektów ekologicznych. Zmiany objęły również m.in. oprocentowanie kredytów i pożyczek oraz okresy spłat i wysokości umorzeń. Lista zadań objętych naborami lub trybem konkursowym jest dostępna na stronie internetowej Funduszu: www.wfosigw.katowice.pl Przygotowano też poradnik zawierający szczegółowe informacje o tym, jak uzyskać dofinansowanie z WFOŚiGW. Jest on dostępny zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. Na ten rok Fundusz ma już zakontraktowane umowy na ok. 200 mln zł, a zainteresowanie tą formą wsparcia wciąż rośnie.
Nowe zasady przyjmowania i rozpatrywania wniosków zostały szczegółowo omówione podczas konferencji prasowej, która odbyła się 25 stycznia na terenie Ośrodka Edukacji Ekologicznej przy Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Pszczynie. Poinformowała o nich prezes Gabriela Lenartowicz oraz uczestniczący w konferencji kierownicy zespołów merytorycznych Funduszu.
AG