Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 9 (277) Data wydania: 28.02.12

Nie taki PIT straszny...

Obowiązkowe rozliczenie się z urzędem skarbowym od lat budzi wiele kontrowersji i obaw. Wypełnianie formularza PIT jest trudne, błędy okraszane są surowymi karami i próżno szukać pomocy u urzędników – to mity, które wciąż pokutują w świadomości Polaków. Udowadniamy, że złożenie zeznania jest bezbolesne, łatwe i szybkie – nie trzeba też czekać w kolejkach!

Rozliczenie on–line

– Każda osoba, która uzyskuje dochód nie podlegający zwolnieniu, musi złożyć zeznanie, czyli dokonać rozliczenia rocznego. W Rybniku w roku 2011 otrzymaliśmy ponad 90 tys. zeznań – mówi Joanna Zmorek, kierownik działu obsługi bezpośredniej w Urzędzie Skarbowym w Rybniku. To obowiązek, który wielu z nas postrzega jako nieprzyjemny proces, jednak jak się okazuje, wcale nie musi tak być. – W tym roku bardzo promujemy rozwiązanie internetowe. Portal www.e–deklaracje.gov.pl jest narzędziem przygotowanym do szybkiego, łatwego i bezpiecznego rozliczenia podatnika – tłumaczy Joanna Zmorek.

Strona ułatwia złożenie zeznania, gdyż system podpowiada, jak prawidłowo wypełnić formularz. – Nie ma potrzeby czekać w kolejkach, a jesteśmy pewni, że nasze zeznanie zostało dobrze wypełnione – komentuje kierownik działu obsługi bezpośredniej.

Błędy i zapominalstwo

To właśnie o błędnie wypełnione formularze obawiamy się najbardziej. Narzędzie e–deklaracje.gov.pl jest przygotowane przez ministerstwo. Ma to ogromne znaczenie, jak się okazuje. – Wielu mieszkańców naszego kraju korzysta z programów rozliczających dołączanych do gazet lub magazynów. Problem w tym, że wykonawcą tych aplikacji są różne firmy i czasami pojawiają się problemy, np. przy przydzielaniu „jednego procenta” – tłumaczy Joanna Zmorek. Zwrócić uwagę trzeba przede wszystkim na to, czy dana aplikacja nie narzuca nam numeru KRS organizacji, której chcemy przekazać pieniądze. – Oczywiście po wydrukowaniu możemy przekreślić, zaparafować i wpisać odpowiedni numer, jednak trzeba mieć tę świadomość, że należy sprawdzić formularz – dodaje kierownik. Prawdziwą plagą są właśnie niesprawdzone rozliczenia złożone w urzędach. A błędy w nich się pojawiające – przeważnie banalne.

Podpisz się!

Jeśli już o formularzach – urzędnicy apelują, by po wydrukowaniu takiego dokumentu opracowanego z pomocą programu do rozliczania, podpisać go własnoręcznie, gdyż ogromna ilość błędów to właśnie brak podpisu na dokumencie, co automatycznie czyni go nieważnym. Czy błąd oznacza jednak poważne konsekwencje? Niekoniecznie! – Przeważnie jest tak, że wymagamy po prostu korekty rozliczenia, albo opracowujemy ją sami i z naszym wyliczeniem zgodzić się potem musi podatnik. Konsekwencją tego jest jedynie fakt, że gdyby doszło do zwrotu podatku, pieniądze zobaczymy dużo później – mówi Joanna Zmorek. Urząd ma 3 miesiące na wyrównanie nadpłaty, ale od daty złożenia pełnego formularza. Warto mieć więc na uwadze każdy szczegół, spokojnie i bez pośpiechu liczyć i wypełniać kolumny. Korzystając z platformy e–deklaracje.gov.pl, tym bardziej ułatwiamy sobie zadanie, nie wychodząc nawet z domu.

Marek Grecicha