Rozliczenia podatkowe - kilka wskazówek
Rozliczenia podatkowe - kilka wskazówek
- Od początku roku osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, niebędące zarejestrowanymi podatnikami VAT, niebędące płatnikami składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne jako identyfikatorem podatkowym posługują się wyłącznie numerem PESEL, dla pozostałych osób, w tym prowadzących działalność gospodarczą, identyfikatorem podatkowym pozostaje numer NIP.
- Zeznanie podatkowe bezwzględnie musi być podpisane we wskazanych w formularzu miejscach oraz zawierać numer PESEL/NIP osoby składającej rozliczenie.
- Zeznanie może być podpisane przez pełnomocnika. Warunkiem jest złożenie do urzędu skarbowego odpowiedniego pełnomocnictwa do podpisywania zeznania.
- Emeryci i renciści, który złożyli do ZUS oświadczenie, że zamierzają wspólnie rozliczyć się z małżonkiem, który nie uzyskuje swoich dochodów, mają obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w urzędzie skarbowym.
- W przypadku przekazania części podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, należy podać numer KRS organizacji oraz kwotę podatku. Można również wskazać cel szczegółowy przeznaczenia kwoty 1%. Wnioskowana kwota nie może być wyższa niż 1% należnego podatku.
(red)