Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 14 (282) Data wydania: 03.04.12

Tradycja pokoleń

Kościół p.w. Królowej Apostołów codziennie gości wiernych nie tylko swojej parafii. Modlić przychodzą się tu ludzie z bliższej i dalszej okolicy. Taka od lat jest tradycja –przychodzili tutaj dziadkowie, ojcowie, dzieci. Teraz przychodzą wnuki.

Parafia Królowej Apostołów jest jedną z trzynastu parafii w Polsce nad którą opiekę sprawują ojcowie Werbiści. 20 października br. obchodzić będzie potrójny jubileusz – 90–lecia bytności w Rybniku o. Werbistów, 60–lecia powstania parafii i 30–lecia poświęcenia kościoła. Tego dnia, o godz.17.00 kościół zostanie erygowany przez abpa Wiktora Skworca.

Zaczęło się od Domu Misyjnego

Parafia Królowej Apostołów nie jest liczną parafią. Jednak pochwalić może się piękną i bogatą historią. A ta zaczęła się w styczniu 1922 roku, kiedy do Rybnika przybyli z Wiednia pierwsi ojcowie Werbiści, rozpoczynając swoją misyjną działalność. W tym samym roku erygowano i oddano do działalności jeden z pierwszych domów misyjnych w odrodzonej Polsce. Powstała w nim redakcja misyjnych czasopism, Katolicka Drukarnia i Księgarnia Misyjna w Rybniku, biblioteka wydawnictw „Silesiaca” oraz pierwsze Muzeum Misyjne w Polsce. Z czasem powołano do życia niższe seminarium. 30 czerwca 1923 roku w rybnickim Domu Misyjnym gościł kardynał Dalbor, prymas Polski. Cztery lata później powołano do życia Polską Regię, której pierwszym regionałem został o. Franciszek Herud. Rozkwitała działalność naukowa, wychowawcza, duszpasterska i charytatywna. Od 1938 roku rybniccy Werbiści jako pierwsi misjonarze wyjeżdżali w różne zakątki świata. W czasie II wojny światowej Niemcy aresztowali 14 ojców, 14 kleryków, 4 braci i 12 nowicjuszy. 44 Werbistów trafiło do obozów koncentracyjnych. Śmiercią męczeńską zginęło 23 z nich. Wszyscy zostali wyniesieni na ołtarze. Po wojnie wszystko co przez lata tworzyli ojcowie zostało zniszczone. Władze zamknęły seminarium, bibliotekę i muzeum, zabrano klasztor, a praca kilku zakonników koncentrowała się wyłącznie na duszpasterstwie. – Czego nie zniszczyli Niemcy, dokończyli komuniści. Zakon stracił 80 proc. wszystkich swoich dóbr, z których większość do dzisiaj jest w rękach państwa – mówi o. Konrad Duk, proboszcz parafii. Jak dodaje ojcowie nie upominają się o nie ze względu na misyjny charakter zgromadzenia.

Parafia i kościół

O utworzeniu nowej placówki duszpasterskiej zaczęto myśleć już od 1949 roku. Zamiar powołania nowej parafii werbistowskiej Kuria Biskupia ogłosiła w 1951 roku. Rok później ks. bp Stanisław Adamski oficjalnie utworzył placówkę duszpasterską pod wezwaniem Królowej Apostołów w Rybniku. Pomimo trudnych czasów Rybnik był wtedy bardzo ożywionym ośrodkiem religijnym. Szczególnie głośne były rekolekcje ojców w ówczesnym Juliuszu i płomienne kazania głoszone w całym mieście przez o. Józefa Tatarczyka. W 1955 r. odnowiono kaplicę parafialną. Codziennie odwiedzały ją tłumy wiernych. Modlić przychodzili się tutaj nie tylko mieszkańcy, ale rzesze młodzieży z okolicznych szkół. Rok później po raz pierwszy w historii parafii został udzielony sakrament bierzmowania. Historyczną datą dla parafii był 9 września 1975 roku, kiedy to otrzymano pozwolenie na budowę nowego kościoła parafialnego. Jego budowę rozpoczęto 27 czerwca 1978 toku, a pracowali przy niej nowicjusze i klerycy. Rok później biskup misyjny ks. abp Leon Arkfeld z Nowej Gwinei wmurował kamień węgielny, 23 maja 1982 roku nowy kościół poświęcił sufragan katowicki bp Józef Kurpas. Historia parafii i kościoła dopełniła się dwa lata później, kiedy to bp. Herbert Bednorz dekretem potwierdził fakt istnienia parafii przy kościele p.w. Królowej Apostołów. Obecnie parafia liczy 3928 wiernych. Do pierwszej komunii świętej przystąpiło ponad 200 dzieci, udzielono około 500 sakramentów bierzmowania (w ub. roku 43 bierzmowania). Rocznie odbywa się w niej 50 chrztów i 24 śluby. Codziennie kościół odwiedza około tysiąca młodych ludzi. – Cieszy nas obecność wiernych w kościele i w życiu parafii. ludzie dojrzewają. Pamiętają, co było kiedyś i boją się, że znowu wrócą te czasy, kiedy okazywanie wiary wiązało się z odwagą – mówi o. proboszcz Duk. W czym tkwi fenomen kapłanów od Królowej Apostołów? – Myślę, że to sentyment i tradycja. Od lat najpierw do kaplicy, potem do kościoła przychodzili dorośli i młodzież. Teraz przychodzą tu ich dzieci i wnuki. Poza tym ludzie widzą, że my nie mamy samochodów, nie żyjemy ponad stan, angażujemy się, pomagamy, do nas może przyjść każdy, a my go wysłuchamy i pomożemy – wyjaśnia.

Proboszczowie parafii

Pierwszym przełożonym parafii został w 1952 roku o. Antoni Joachimczyk (1952–1964). Po nim kolejno administrowali nią ojcowie: Józef Arlik (1964–1969), Stanisław Zalejski (1969–1978), Józef Bajer (1978–1986), Alojzy Dłużniewski (1986–1989), Rufin Halszka (1989–1998). Kolejnym proboszczem parafii był o. Józef Bzik, który posługę tę pełnił do 2007 roku. W sierpniu 2007 roku opiekę nad parafią przejął o. Konrad Duk, który funkcję tę pełni do chwili obecnej.

Grupy parafialne i wsparcia

Przy parafii działa wiele grup skupiających wiernych w różnym wieku – ministranci, Złote Ziarno, Dzieci Maryi, grupa miłosierdzia, grupa seniorów, Rodzina Radia Maryja, Wspólnota modlitewno–ewangelizacyjna EMAUS, Grupa Odrodzenia. Szczególną dumą ojców jest ta ostatnia, która powstała jako pierwsza na Śląsku grupa AA. – Początki były bardzo trudne. Chodziliśmy po mieście i sami zbieraliśmy pijanych z chodników, żeby nie trafili do izby wytrzeźwień, oferując im pomoc. Z czasem to zaangażowanie zaprocentowało. Zaufali nam, przychodzą na spotkania, wielu skończyło z nałogiem – opowiada o. proboszcz Duk. Codziennie, w godz. 8.00–12.00 dla ludzi nieporadnych i „niezdolnych” do życia czynny jest konfesjonał. Jak mówią ojcowie wizyta w nim to nie tylko spowiedź, ale przede wszystkim rozmowa. Od drzwi probostwa nikt nie odchodzi z kwitkiem. W szczególności samotne matki, które wciąż jeszcze wstydzą się tej roli. – My nie pytamy o przyczyny zaistniałej sytuacji, rozmawiamy i przyjmujemy do kościoła. Nie robimy przeszkód przy chrztach bez ojców dla dobra matki i jej dziecka – wyjaśnia o. proboszcz Konrad Duk.

Parafia Królowej Apostołów Księży Werbistów – metryczka

  • Adres probostwa, Domu Zakonnego: ul. Wieniawskiego 7, 44–200 Rybnik, biuro parafialne: (32) 43 29 721, liczba wiernych: 3928, e–mail: krolowaap@poczta.onet.pl
  • Strona parafialna: www. misjonarze.rybnik.pl
  • Proboszcz: o. Konrad Duk: (32) 43 29 723, e–mail konradduk@poczta.onet.pl
  • Wikariusze: o. Jerzy Czarnecki, mgr teologii –tel. 32/432 97 25, kom. 531 235 220, e–mail: jurgen7775@wp.pl; o. Artur Chludziński –e–mail: artustm@hotmail.com; praca duszpasterska o. Gregorius Lelang Atulolon, mgr teologii –tel. 32/432 97 24, e–mail: ikasari72@yahoo.com
  • Biblioteka parafialna: poniedziałek 8.30–10.00, czwartek 16.00–18.00
  • Biuro Radia Maryja czynne: środa 15.00–16.30
  • Furta Klasztorna czynna: poniedziałek–piątek w godz. 8.00–12.00 i 14.00–17.00, sobota w godz. 8.00–12.00
  • Msze św.: w tygodniu – 6.00, 8.00 i 18.30 (dodatkowe – w pierwsze piątki miesiąca msza św. szkolna o 17.00, w trzecie środy miesiąca msza św. w intencji seniorów o 15.00, w trzecie piątki miesiąca msza św. w intencji Grupy Miłosierdzia o 15.00), w niedziele i święta – 5.15 (recytowana), 7.00, 8.30, 9.00 – msza św. w kaplicy filialnej na Brzezinach Miejskich, 10.00 – msza św. dla dzieci, 11.30 i 17.00 (msze dodatkowe – w trzecie niedziele miesiąca: Msza św. chrzcielna o 14.00), od poniedziałku do piątku przez cały rok – Wieczysta Adoracja Najświętszego Sakramentu, w godz. 8.30–18.30.
  • Odpust: niedziela przed uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego
  • Ulice: Beskidzka, Bieszczadzka, Brzeziny Miejskie, Chałubińskiego, Chełmońskiego, Chopina, Chrobrego, Chwałowicka, Dąbrowskiego, Drzymały, Dworcowa, Harcerska, Klasztorna, Kolejowa, Kościuszki, Kowalczyka, Lelewela, 3 Maja, Makuszyńskiego, Mażewskiego, Parkowa, Piłsudskiego, Pod Hałdą, Prosta, Sobika, wierklańska, Sudecka, Tęczowa, Tkoczów, Wieniawskiego, Wyglendy, Żeromskiego, Żołnierzy Września.
  • Inne miejscowości: Brzeziny Miejskie.

Małgorzata Sarapkiewicz