Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 18 (286) Data wydania: 01.05.12

Na wojennych zgliszczach

Kościół pw. Matki Bożej Szkaplerznej i św. Piusa X w Jejkowicach od 63 lat góruje nad panoramą wsi. Doszczętnie zniszczoną pod koniec II wojny światowej świątynię odbudowano w półtorej roku.

JEJKOWICE. Parafia pw. Matki Bożej Szkaplerznej i św. Piusa X w Jejkowicach w tym roku obchodzi 55–lecie swojego istnienia. Liczy 6350 parafian, a należą do niej dwie miejscowości – Jejkowice i Zebrzydowice.

Trudny początek

Historia jejkowickiej parafii zaczęła się w małej kaplicy, w której od 1925 do 1926 roku, najpierw nieszpory a potem w co drugą niedzielę miesiąca mszę świętą odprawiał ks. Ryszarda Brodę. Jejkowice należały wówczas parafialnie do wspólnoty Najświętszej Maryi Panny w Rybniku. Przybywająca liczba wiernych oraz zbyt duża odległość do rybnickiego kościoła sprawiły, że zaczęto myśleć o budowie własnego kościoła. Pomysł upadł wiosną 1929 roku kiedy na zebraniu mieszkańcy Jejkowic i Zebrzydowic nie zgodzili się na budowę. Świątynię wybudowano dzięki uporowi jednego z mieszkańców – Antoniego Olesia, późniejszego kościelnego, który osobiście chodził po domach, zbierając podpisy tych, którzy chcieli budowy kościoła. Kościół pw. Matki Boskiej Szkaplerznej przebudowano z przerobionej dla celów liturgicznych karczmy. Jej przebudowy doglądał ks. Jan Jarząbek. Świątynię poświęcono go w 1929 roku. Obok kościoła wybudowano wieżę, kupiono i zamontowano w niej trzy dzwony. W 1935 roku zaczęto myśleć o wzniesieniu nowego kościoła. Kupiono ziemię pod przyszłą świątynię, ale z budową trzeba było poczekać aż do 1948 roku. Wojna zniszczyła kościół i probostwo. Parafia straciła też wszystkie dzwony – dwa zabrali Niemcy, a trzeci spalił się podczas działań wojennych w 1945 roku. Msze i nabożeństwa odprawiano w szkole, następnie w prywatnym mieszkaniu, aż w końcu w kaplicy utworzonej z baraku. Kamień węgielny pod budowę nowego kościoła pw. Matki Boskiej Szkaplerznej poświęcono 17 maja 1948 roku. Plany zakładały, że będzie to obiekt w stylu neogotyckim. Jego budowniczym został proboszcz ks. Karol Orliński. Świątynia stanęła w półtorej roku.  Poświęcono ją 10 października 1949 roku. Obecnie parafia posiada nie tylko własny kościół, ale również probostwo, dom katechetyczny i cmentarz. Na terenie cmentarza jest m.in. zbiorowy grób 32 więźniów byłego obozu zagłady Auschwitz–Birkenau, zamordowanych podczas ewakuacji w styczniu 1945 r. Ta sama tablica upamiętnia też ofiary hitlerowskich obozów koncentracyjnych i tych, którzy zginęli podczas bojów o wolność Śląska w latach 1919–1921. W pobliżu kościoła znajduje się urocza kamienna grota Matki Boskiej z Lourdes, a nieopodal niej drewniana kapliczka Chrystusa Frasobliwego siedzącego na pniu drzewa.

Od lokali do parafii

Zanim Jejkowice stały się samodzielną parafią w 1929 roku erygowano tu lokalię. Otrzymała ona samodzielnego duszpasterza oraz posiadała własny zarząd majątkowy. Na ustanowienie samodzielnej parafii mieszkańcy Jejkowic i Zebrzydowic czekali 28 lat. Jejkowicki kościół do godności parafii podniesiono 28 maja 1957 roku.  Siedem lat później, w 1964 roku do kościoła wprowadzone zostały relikwie św. Piusa X, a świątyni nadano imię drugiego patrona.

Proboszczowie parafii

Pierwszym proboszczem jejkowickiej parafii był ks. Jan Jarząbek (1926–1946). Po nim posługę duchowną pełnił ks. Karol Orliński – najpierw w latach 1946–1957 jako administrator parafii a od roku 1957 do 1963 jako jej proboszcz. To on wspólnie z parafianami wybudował jejkowicki kościół w jego obecnym kształcie. Po księdzu Orlińskim funkcję proboszcza sprawowali: ks. Klemens Kosyrczyk (1963–1972) – więzień obozu w Dachau oraz członek komitetu redakcyjnego „Gościa Niedzielnego”, ks. Franciszek Konieczny (1972–1992) – przyjaciel rocznikowy Ojca Świętego Jana Pawła II oraz ks. Karol Matera (1992–2010). Od dwóch lat proboszczem u Matki Bożej Szkaplerznej i św. Piusa X jest ks. Piotr Winkler. nie sposób nie wspomnieć, iż z Jejkowic pochodzi też wielu znanych kapłanów, w tym m.in.  ks. Karol Skupin, który w latach 1930–1971 był: Oficjałem Sądu Biskupiego w Katowicach, dyrektorem Towarzystwa Maryjnego, kierownikiem Kapituły Katedralnej oraz dyrektorem papieskiego Dzieła św. Piotra.

Parafialne wspólnoty

Jejkowice to wieś ludzi wierzących, angażujących się w życie parafii, dbających o kościół i jego otoczenie. Ale nie tylko. Mieszkańcy troskliwie opiekują się też licznymi kaplicami i  przydrożnymi krzyżami. Aktywnie działają również w skupionych przy kościele grupach: Akcja Katolicka, Kościół Domowy – Oaza Rodzin, Ruch Światło – Życie, Dzieci Maryi, ministranci, Czciciele Miłosierdzia Bożego oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Ta ostatnia z grup wydaje m.in. Gazetkę Parafialną i Biuletyn Parafialny we współpracy z ks. Bartłomiejem Cieślakiem. Za pieniądze ze sprzedaży biuletynu dwa razy w roku na Dzień Dziecka i mikołajki organizuje wycieczki dla dzieci.

Parafia Matki Bożej Szkaplerznej i świętego Piusa X w Jejkowicach

  • Adres: ul. Główna 1, 44–290 Jejkowice, kontakt: tel. 32 430 28 75
  • Kancelaria parafialna: czynna – poniedziałki w godz.7.00 – 8.00 i w godz.18.30 – 19.15, środy w godz.7.00 – 8.00 i w godz.17.45 – 18.30, czwartki i piątki w godz.7.00 – 8.00; nieczynna – wtorki, soboty, niedziele i święta
  • E–mail: poczta@parafiajejkowice.pl, strona internetowa: www.parafiajejkowice.pl
  • Proboszcz: ks. Piotr Winkler
  • Wikariusz: ks. Bartłomiej Cieślak
  • Liczba parafian: 6350
  • Dekanat: Rybnik
  • Odpust parafialny: niedziela po 15 lipca, pierwsza niedziela września
  • Wieczna adoracja: 15 lipca
  • Msze św.: w tygodniu –poniedziałek i piątek. godz.6.30 i godz.18.00, wtorek i czwartek godz.6.30 i 7.00, środa godz.6.30 i godz.17.00, sobota godz.18.00, niedziela godz.6.30, godz.8.00, godz.9.30, godz.11.00 i godz.17.00
  • Cmentarz: parafialny
  • Ulice: Basztowa, Brzozowa, Buhla, Chwałęcicka, Daleka, Dworcowa, F. Prusa, Gajowa, Główna, Górska, Graniczna, Kasztanowa, Kosów, Krótka, Krzywa, Leśna, Łąkowa, Majowa, Malinowa, Malwowa, Mostowa, Niedobczycka, Niewiadomska, Norwida, Polna, Poprzeczna, Przed Koleją, Przedmieście, Przemysłowa, Pustki, Równa, Sosnowa, Sowia, Sumińska, Szkolna, Świerkowa, W. Pola, Wiatraczna, Za Koleją, Zdrzałka, Zebrzydowicka, Zielona.
  • Inne miejscowości: Zebrzydowice (dzielnica Rybnika) ulice: Basztowa, Buhla, Graniczna (prawa strona), Kasztanowa, Kosów, Krzywa, Majowa, Malinowa, Malwowa, Norwida Cypriana, Przodowników Pracy, Pola Wincentego, Równa, Sowia, Zdrzałka, Zebrzydowicka.

Małgorzata Sarapkiewicz