Poezja Janiny Podlodowskiej w bibliotece
Mija 20 lat od dnia w którym rybniczanie pożegnali na zawsze poetkę Janinę Podlodowską. Była to bardzo utalentowana autorka współczesnej poezji, laureatka wielu konkursów, między innymi w Warszawie, Poznaniu, Gdyni, Białymstoku, Katowicach oraz Nagrody imienia Gustawa Morcinka za całokształt twórczości.
Janina Podlodowska urodziła się w Krakowie w 1909 roku, zmarła w Rybniku 3 maja 1992 roku. Była córką aktorów dramatycznych: Władysława Bielenia i Heleny Bieleń-Rozwadowskiej z Targoszów. Uczęszczała do szkół w Choczni, Wadowicach i Katowicach. W 1934 roku ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W Rybniku zamieszkała tuż po wojnie. Od 1945 roku pracowała jako polonistka w Liceum Handlowym, Pedagogicznym oraz Ogólnokształcącym nr 2 (im. Hanki Sawickiej). Publikowała już jako uczennica w pisemku szkolnym „Nasze myśli”. Później jej publikacje pojawiały się na łamach wielu różnych pism; a stale współpracowała z czasopismami takimi jak „Życie Literackie”, „Poglądy” i „Gazeta Rybnicka”. Była członkiem Klubu Literatów w Katowicach. Przyjaźniła się też z Gustawem Morcinkiem.
Związana z Rybnikiem
W jej utworach ze światłocienia poezji wyłaniają się wspomnienia dzieciństwa, matki, domu, młodości, miłości i zamyślenia nad naturą człowieka, nad naturą naszych czasów. Magiczny klucz poezji i snu. Janina Podlodowska po ukończeniu Uniwersytetu Jagiellońskiego mieszkała i pracowała na Podbeskidziu, w Katowicach i w końcu w Rybniku. W Domu Kultury „Ryfama” była w zarządzie Klubu Literackiego „Kontakty” i przez kilka lat współorganizowała słynne wówczas w Polsce Rybnickie Dni Literatury. Z tej okazji otrzymała z rąk prezydenta miasta Złotą Honorową Lampkę Górniczą. Wydała kilka tomików poezji, np. „Pióro na wietrze”, „Żeby była miłość”, „Akwarele” i „Płonący gościniec”.
Znani będą recytować
Z podziękowaniem za wychowanie wielu pokoleń w miłości do słowa ojczystego, 25 maja o godz. 18.00 w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku, odbędzie się specjalna impreza pod nazwą „W obronie róży”. Utwory poetyckie Janiny Podlodowskiej prezentować będą Jadwiga Demczuk-Bronowska, Wojciech Bronowski, Franciszek Wrana, a muzykę opracowali Czesław Gawlik i Jarosław Hanik. Warto wspomnieć, że Wojciech Bronowski i Czesław Gawlik również są laureatami Złotej Lampki Górniczej Dni Literatury. Na imprezę wstęp wolny.
(Oprac. ska)