Roztańczeni Hiszpanie pokazali swój kraj
Efektem międzynarodowej współpracy była wycieczka na południe Europy.
JEJKOWICE. W dniach od 5 do 12 maja uczniowie Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Jejkowicach uczestniczyli w spotkaniu partnerskim szkół biorących udział w projekcie Comenius, zatytułowanym „Jesteśmy tym, co jemy”.
Spotkanie to miało miejsce w Hiszpanii w miejscowości Oleiros w prowincji La Coruna. W drodze do La Coruny grupa zatrzymała się w Madrycie, aby poznać historię i kulturę stolicy Hiszpanii. Młodzież zwiedziła m.in. Muzeum Reina Sofia z pracami Pabla Picassa, pałac królewski, katedrę Almudena i Muzeum Prado – jedno z najważniejszych i najbogatszych muzeów na świecie. Uczniowie mieli za zadanie na podstawie mapy doprowadzić całą grupę do kolejnych obiektów. – Po wielogodzinnym spacerze doszliśmy do wniosku, że jeden dzień w Madrycie to stanowczo za mało. Naszym celem była jednak szła I.E.S. Miraflores w Oleiros – mówią młodzi jejkowiczanie. Jak widać unijne środki pozwalają nie tylko na otworzenie nowych horyzontów, ale także przy okazji odwiedzin, można obejrzeć różne piękne miejsca w Europie.
Lekcje po hiszpańsku
Podczas wizyty w Hiszpanii nauczyciele i uczniowie ze szkół partnerskich z Hiszpanii, Polski i Włoch mieli okazję poznać się nawzajem, zaprezentować szkoły i rodzinne miasta oraz przedstawić efekty ośmiomiesięcznej pracy. W czasie wizyty uczniowie brali udział w grach i zabawach integracyjnych, a także w hiszpańskich lekcjach matematyki, muzyki, fizyki czy biologii. Ważnym punktem spotkania był również „Pokaz talentów”, w czasie, którego uczniowie prezentowali talenty muzyczne oraz taneczne. Po akademii wszyscy goście zostali zaproszeni na obiad, który był okazją do degustacji potraw hiszpańskich.
Zgodnie z tematyką projektu uczniowie z Jejkowic przedstawili w formie prezentacji multimedialnych potrawy charakterystyczne dla Polski i Śląska. Każda ze szkół uczestniczących wykonała plakat promujący swój kraj i typowe potrawy. – Uczestniczyliśmy także w rejsie statkiem, podczas którego pokazano nam hodowlę małży, które są przysmakiem Galicji. Następnie mieliśmy okazję skosztować tych owoców morza – relacjonują uczniowie.
Przyjaciele z południa
Podczas spotkania z burmistrzem miasta Oleiros w urzędzie miasta, przedstawiona została historia Oleiros oraz programy edukacyjne i profilaktyczne, realizowane przez poszczególne dzielnice. Szkoła w Hiszpanii zaproponowała także wycieczkę do Santiago de Compostela – znanego w świecie miejsca pielgrzymek.
Spędzając czas z rodzinami goszczącymi delegację z Polski, uczniowie mieli możliwość poznania życia codziennego swoich hiszpańskich kolegów. Wizyta okazała się dużym sukcesem, przede wszystkim z powodu nieocenionych kontaktów międzykulturowych. Realizacja projektu Comenius otwiera uczniów na świat, na inne kultury, religie. Pokazuje, że różnimy się pięknie i zawsze warto dowiedzieć się czegoś nowego o drugim człowieku, ponieważ to nas wzbogaca i daje nam nowe doświadczenia. Jest także lekcją tolerancji, zrozumienia i otwartości. Przy okazji to świetny sposób na doskonalenie umiejętności językowych. Na pewno wiele z tych kontaktów zaowocuje nowymi przyjaźniami.
Barbara Kondrot, (ska)