Industrialnie z Konarem w Czernicy
Czy można obchodzić Industriadę, nie mając w zarządzie obiektu wpisanego do Szlaku Zabytków Techniki? Okazuje się że można, a udowodniła to Grupa Artystyczna Konar, która była głównym inicjatorem i organizatorem wydarzeń na terenie kopalni Ignacy w 2010 roku.
Dziś konarowcy ponownie włączają się w obchody Industriady, organizując finał – I Konkursu Miniatury Plastycznej zatytułowany „W krainie industrii”. Już 30 czerwca 2012 godz. 17.00 na sali sportowo–widowiskowej Szkoły Podstawowej w Czernicy na mieszkańców regionu czekają liczne bezpłatne atrakcje! Wśród nich animacje dla dzieci, m.in. malowanie buziek, baloniki, konkursy i zabawy. Głównym punktem programu będzie wernisaż wystawy laureatów konkursu i wręczenie im nagród, a wśród nich lokalni artyści: Jan Śliżewski, Jan Kozioł, Henryka Langrzyk, Anna Matys, Jacek Hajduga oraz z dalsza Michał Mieszkowicz z Chorzelowa, Zuzanna Soińska z Warszawy, Nina Zielińska–Kurdysz z Łańcuta i Natalia Kabiesz mieszkająca we Francji. Organizatorzy zadbali również o stronę artystyczną, więc zobaczymy taniec flamenco w wykonaniu Agnieszki Korbel z akompaniamentem na żywo oraz koncert popularnej na Śląsku kapeli ZAWIAŁO która wystąpi z repertuarem „Folk Free Music”.
Tajemnicze dźwięki
Formacja ZAWIAŁO powstała w marcu 2009r. z pasji i zamiłowania do muzyki folkowej całego świata, na ich repertuar składają się obecnie dwa projekty: „Folk Free Music” – pieśni archaiczne w autorskich aranżacjach nasycone emocjami kultury słowiańskiej z rejonów Polski, Serbii, Bułgarii, Macedonii, Ukrainy... oraz widowisko muzyczno–taneczne pt.: „To nie koniec świata” zrealizowane z okazji 100–nej rocznicy urodzin Czesława Miłosza, w ramach Rybnickich Dni Literatury, oparte na nowoczesnych formach muzycznych oscylujących wokół folku, ambientu, elektroniki, jazzu, klasyki i improwizacji wokalnych opartych na poezji. ZAWIAŁO w swoim dorobku ma koncerty na dużych i małych scenach, a także imprezach plenerowych i występuje w składzie Mariola Rodzik–Ziemiańska (śpiew), Justyna Dzierbicka–Przeliorz (skrzypce i chórki), Estera Manderla (akordeon), Mateusz Paszek (kontrabas) oraz Tomasz Rodzik (djembe, darbuka i didgeridoo).
Najdłuższa wystawa zdjęć
Koordynator inicjatywy i jednocześnie szefowa GAK Beata Tomas wyjaśnia: – Lubimy wyzwania, a w okolicy są tylko 2 obiekty wpisane na Szlaku Zabytków Techniki, których działalność jak na potrzeby odbiorców jest niestety znikoma, dlatego zorganizowaliśmy konkurs, bo chcieliśmy zachęcić artystów do podejmowania tematyki zabytków Śląska w tym dziedzictwa kulturowego związanego z tradycjami górniczymi, teraz powstałe prace wykorzystujemy do promocji turystyki kulturowej wśród mieszkańców regionu. Podczas imprezy zaprezentowana zostanie również najdłuższa wystawa fotografii industrialnej tzw. galeria odrzucona konkursu Foto–Pein. Tegoroczna edycja konkursu zbliża się wielkimi krokami, więc będzie to okazja do obejrzenia fotografii nadesłanych na poprzednie edycje. Impreza będzie mogła się odbyć dzięki współpracy ze Szkołą Podstawową w Czernicy, a patronują jej Tygodnik Rybnicki, Rybnik.com.pl oraz Radio 90.
(oprac. ska)