Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 26 (294) Data wydania: 26.06.12

Komuniści nie dali im rady

NIEWIADOM DOLNY. W katowickiej archidiecezji jest sześć parafii pw. Miłosierdzia Bożego. Parafia w Rybniku–Niewiadomiu Dolnym takie wezwanie otrzymała w diecezji jako pierwsza.

Parafia Miłosierdzia Bożego to jedna z dwóch placówek duszpasterskich jakie znajdują się w dzielnicy. Jest nie tylko jedną z młodszych, rybnickich  parafii, ale także najmniejszą. Jej teren to zaledwie dziewięć ulic zamieszkałych przez 971 osób, a aż 960 to katolicy.

Trudne początki i szykany

Historia parafii rozpoczęła się w 1981 roku, kiedy ks. Hubertowi Wieczorke ówczesnemu proboszczowi parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Niedobczycach po wielu staraniach i negocjacjach udało się uzyskać zgodę na budowę punktu katechetycznego. Budowę domu katechetycznego rozpoczęto 1982 roku. Dwa lata później został poświęcony. W trakcie jego budowy urodził się pomysł, aby część obiektu wykorzystać  jako kaplicę, gdzie odprawiano by msze dla mieszkańców, bo ludzie mieli dość daleko do kościoła parafialnego. Według administracji kościelnej ta część Niewiadomia należała bowiem do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Niedobczycach. Budowa nie była łatwym przedsięwzięciem. Były to lata stanu wojennego, więc z jednej strony do realizacji projektu brakowało środków finansowych oraz materiałów, a z drugiej zaś ówczesne władze komunistyczne robiły wszystko, żeby utrudnić tę budowę. Problem pieniędzy udało się rozwiązać dzięki ogromnemu zaangażowaniu, życzliwości oraz mieszkańcom – głównie dzięki ich pracy i darom materialnym. Ostatecznie wszystkie koszty związane z zakupem materiałów do budowy, jak i samą budowę sfinansowane zostały bez  jakichkolwiek pozaparafialnych zbiórek na ten cel. Gorzej było z władzą świecką, która zarzucała władzom kościelnym samowolne zmiany w projekcie budowy. Konsekwencją uporu z jakim mieszkańcy oraz ówczesny administrator kaplicy ks. Franciszek Otremba dążyli do powstania własnego kościoła były szykany, inwigilacja, zastraszanie, wezwania na komendę milicji oraz nakładanie kolejnych kar. Potyczki prawne i nie tylko trwały przez blisko rok. W czerwcu 1985 roku władze świeckie dały za wygraną, oficjalnie zezwalając na użytkowanie obiektu dla celów kultu religijnego. Siedem miesięcy później, 19 stycznia 1986 roku w tej części niewiadomskiej dzielnicy utworzono samodzielną parafię, która jako pierwsza w całej diecezji otrzymała wezwanie Miłosierdzia Bożego. Najpierw włączono ją do dekanatu Rybnik–Centrum, a w 1998 roku do dekanatu Niedobczyce.

Na swoim

Dopiero osiem lat po erygowaniu parafii, w 1994 roku abp Damian Zimoń wyniósł kaplicę do godności kościoła i poświęcił. Do tego czasu msze św. w niewiadomskiej kaplicy odprawiane były – jedna w dni powszednie i dwie w niedzielę. Budowa kościoła to wielka zasługa proboszcza Franciszka Otremby oraz parafian. Mieszkańcy nie tylko własnymi siłami wybudowali świątynię, ale dziełem parafian jest także wystrój jej wnętrza. Ten ostatni zaprojektował Stanisław Konarzewski, zaś wykonały go Maria Konarzewska–Wszołek wraz z córką. Poszczególni parafianie własnymi rękami budowali ołtarz, wstawiali okna i drzwi czy montowali ogrzewanie. Specjalnie z krakowskich Łagiewnik sprowadzono do Niewiadomia obraz Bożego Miłosierdzia. Jeszcze przed erygowaniem parafii mieszkańcy świętowali pierwszy odpust. Dwa lata po ustanowieniu placówki duszpasterskiej wierni mogli uczestniczyć w pierwszej procesji Bożego Ciała. W roku milenijnym, 2000 do parafii trafiły relikwie św. Faustyny. Dopełnieniem historii kościoła była budowa w 2002 roku dzwonnicy. Zawisły na niej trzy dzwony noszące imiona Wiara, Nadzieja i Miłość.

Wspaniali duszpasterze

Od początku swego istnienia parafia Miłosierdzia Bożego miała trzech proboszczów potrafiących zjednywać sobie parafian. Pierwszym był ks. Franciszek Otremba (1984–2003), wcześniejszy administrator kaplicy i parafii. Ks. Franciszek był też budowniczym kościoła.  Jego następcą został ks. Stanisław Kołodziej (2003–2007).  Proboszcz Kołodziej wiele pracy poświęcał integracji swoich parafian, organizując dla nich liczne i różnorodne spotkania. Jest on pomysłodawcą pielęgnowanej od ośmiu lat parafialnej tradycji – festynów organizowanych dla całej dzielnicy. Obecnym wiernymi opiekuje się ks. Grzegorz Lech, który funkcję proboszcza w Miłosierdziu Bożym objął w 2007 roku. Mówiąc o księżach związanych z parafią, nie sposób nie wspomnieć ks. Huberta Wieczorke. W czasie, gdy nie istniała ani parafia, ani kościół jako proboszcz w Niedobczycach gorliwie wspierał starania mieszkańców o samodzielność oraz budowę świątyni, negocjując w rozmowach z władzami miejskimi i wojewódzkimi.

Małgorzata Sarapkiewicz

 

Parafia p.w. Miłosierdzia Bożego Rybnik Niewiadom (Dolny) – metryczka

Adres, kancelaria: ul. Zygmunta Starego 52, 44–273 Rybnik – Niewiadom

Kontakt: tel. 519 546 367, e–maili: niewiadom.mb@archidiecezja.katowice.pl

Strona internetowa: www.mbniewiadom.pl

Proboszcz: ks. Grzegorz Lech

Liczba parafian: 945

Odpust parafialny: druga niedziela wielkanocna (15 kwietnia)

Wieczna adoracja: 3 marca

Dekanat:  Niedobczyce

Msze święte: w tygodniu –poniedziałek i środa godz.8.00, wtorek, czwartek i piątek godz.18.00, sobota –godz.18.00, niedziela – godz.8.00, godz.10.45 i godz.16.00 (III niedziela  miesiąca)

Ulice: Batorego, Kazimierza Wielkiego, Kwiotka, Letnia, Raciborska (część), Racławicka (część), Roweckiego–Grota, Zamenhofa (część), Zygmunta Starego.