Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 27 (295) Data wydania: 03.07.12

Śląskość i polskość – 3 lipca 1922

Dokładnie 90 lat temu Rybnik – według Artura Trunkhardta – najhuczniej przywitał polskie władze. Na przełomie czerwca i lipca 1922 roku doszło do przywrócenia polskiej władzy na ziemiach śląskich.

„Powrót do macierzy”, „odrodzenie”, a może „aneksja” – jak nazwał fakt powrotu polskich władz na Śląsk niedawno Kazimierz Kutz? Temat ten wciąż budzi kontrowersje, nawet dyrektor rybnickiego muzeum, Bogdan Kloch, jest ostrożny w swych osądach. – Nie możemy oceniać tego fakt z perspektywy teraźniejszości. Wtedy naprawdę nie chodziło o wielką politykę. Znaczna część społeczeństwa wyszła 3 lipca na ulic, by przywitać w Rybniku polskie władze i wojska, ale oczywiście byli i tacy, którzy niechętnie do tego faktu podchodzili i te różnice zdań trzeba po prostu przyjąć i rozumieć – tłumaczy Kloch. Dyrektor zwraca również uwagę na fakt, że nie należy mylić tamtej atmosfery i skrajnie różnych odczuć względem odchodzącej lub przychodzącej władzy z klimatem separatystycznym, z propolskością czy RAŚ. – To były zupełnie inne czasy i realia. Fakt powrotu polskich instytucji na Śląsk wiązał się dla znacznej część społeczeństwa z nowymi nadziejami, stąd radość, ale i powaga sytuacji. Nie można jednak zapomnieć o tym, co działo się później, jak Śląsk traktowano, jak ta „perła w koronie” potem straciła w oczach centralnej Polski na wartości – wspomina dyrektor Kloch. Temat trudny i skomplikowany po dziś dzień budzi kontrowersje. – Dostaję mnóstwo wiadomości i sygnałów, o aprobacie lub dezaprobacie takiego a nie innego stawiania tej sprawy w mediach, w publicznej świadomości. Zwraca moją uwagę jednak fakt, że nie zdajemy sobie sami sprawy, jaką wartością jest ta skomplikowana sytuacja – to tak naprawdę jest charakterystyczne dla Śląska, to poszukiwanie tożsamości – mówi Kloch. Tęsknota za „swoistością” charakteryzuje Ślązaków jak żadną inną chyba narodowość. – Często chyba zapominamy, że historii nie wolno wymazywać, zapominać o tym, co było przed przemianami. Ślepe zacieranie wszystkiego, co było przed powrotem polskich władz na Śląsk nie jest dobre. Tutaj wytworzyła się specyficzna kultura – tak polska, jak niemiecka... śląska kultura właśnie – kończy dyrektor.

(mark)