WYNIKI EGZAMINÓW: Tragiczny francuski w gimnazjach
Choć oficjalnych podsumowań ze strony rybnickiego oddziału kuratorium oświaty jeszcze próżno szukać, wyniki i zdawalność egzaminów gimnazjalnych i maturalnych są już znane. Z całą pewnością powiedzieć można, że źle nie jest, choć w niektórych przypadkach wypada podjąć pewne działania.
Gimnazjaliści poniżej średniej
Gimnazjaliści z Rybnika plasują się lekko poniżej wojewódzkiej średniej, czasem nawet ją przekraczając. Wojewódzka średnia dla egzaminu z matematyki wyniosła w tym roku 46,63 proc. Rybniccy gimnazjaliści uzyskali średnio 46,99 proc.. W powiecie z matematyki było już nieco gorzej – 43,73 proc.. Podobna zależność widnieje na wynikach z innych części egzaminów – miasto Rybnik plasowało się zawsze kilka punktów procentowych wyżej od powiatowych placówek. Egzamin z przedmiotów przyrodniczych w województwie zdawany był średnio na 49,91 proc. W mieście Rybniku – 49,40 proc, w powiecie 47,92 proc. Nie popisali się też humaniści – choć średnie wyniki w całym województwie plasowały się dużo wyżej od przedmiotów ścisłych, bo w skali województwa uśrednionym wynikiem było 65,99 proc. z języka polskiego, 60,92 proc. z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz 64,09 proc. z języka angielskiego, a nasi gimnazjaliści odbiegali od średniej jedynie o kilka punktów procentowych, najgorszym wynikiem – jednocześnie najgorszym w skali całego województwa – był wynik egzaminu z francuskiego. Średnia wojewódzka wyniosła 57,87 proc. – średnia w Rybniku na egzaminie na poziomie rozszerzonym... 18,44 proc. Francuski nie należy do najpopularniejszych języków w naszym regionie (wystarczy nadmienić, że Racibórz osiągnął najlepszy w województwie wynik z języka niemieckiego), jednak taki poziom wiedzy w skali województwa powinien budzić obawy. – Do nas dane jeszcze nie spłynęły, OKE opublikowała zestawienia na internecie. Kiedy otrzymamy wszystkie szczegółowe dane, zajmiemy się analizą i wtedy dopiero wyciągniemy wnioski – tłumaczyła Maria Lipińska z rybnickiej delegatury kuratorium oświaty.
Prawie co piąty nie zdał
Egzaminy maturalne to już zupełnie inna historia. Szczegółowe wyniki w skali całego województwa poznamy z pewnością nieco później – Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie opublikowała już jednak zestawienie zdawalności egzaminów dojrzałości. Rybnik i powiat rybnicki plasują się w okolicy środka zestawienia, choć i w tym wypadku miasto i powiat dzieli prawie 10 punktów procentowych. W Rybniku świadectwo dojrzałości odebrało 4 z 5 zdających egzamin maturalny, a to oznacza, że niemal co piąty rybnicki maturzysta nie zdał. W powiecie jest gorzej – tam zdawalność wynosi nieco ponad 73,5 proc. a to znaczy, że jeden na czterech maturzystów będzie podchodził do poprawki. W skali całego województwa i tak nie jest najgorzej – w powiecie częstochowskim niemal połowa maturzystów nie odebrała przed wakacjami świadectwa dojrzałości. Najlepszy wynik w regionie zanotowały Mysłowice, gdzie prawie 88 proc. młodzieży maturalnej zdało egzaminy. Na wnioski przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, gdyż delegatura rybnicka kuratorium oświaty bardzo powściągliwie podchodzi do komentowania wyników egzaminów gimnazjalnych i maturalnych.
(mark)