Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 30 (298) Data wydania: 24.07.12

Mickiewicz był przewodnikiem

ŚWIERKLANY. Gimnazjaliści zwiedzili Białoruś, oglądając miejsca opisane przez Adama Mickiewicza i Elizę Orzeszkową.

W ramach kolejnej, czwartej już części projektu „Odkrywamy Kresy Wschodnie dawnej Rzeczpospolitej” zorganizowany został  wyjazd na Białoruś – „Śladami Adama Mickiewicza i Elizy Orzeszkowej”, w którym udział wzięli gimnazjaliści ze Świerklan i Jankowic.

Kresy Wschodnie leżą poza granicami obecnej Polski, ale ich nazwy brzmią znajomo. Miasta ważne dla narodowej historii, opisane są w literaturze, choć przez współczesną młodzież może nieco zapomniane. Uczniowie świerklańskiego i jankowickiego gimnazjum dotarli do miejsc, gdzie żyli wieszczowie narodowi, gdzie prawie na każdym kroku można było dostrzec ślady polskości.  Emocje i obawy towarzyszyły młodzieży, a przede wszystkim rodzicom i nauczycielom do samego przyjazdu na Białoruś, jednak doskonała organizacja, fachowa opieka ze strony przewodnika, pilota i nauczycieli sprawiły, że ten wyjazd uczniowie wspominają ciepło. Uczestnicy projektu przed wyjazdem poznali sylwetki naszych twórców narodowych: Adama Mickiewicza i Elizy Orzeszkowej,  obejrzeli ekranizacje utworów „Pan Tadeusz” i „Nad Niemnem”, przeczytali m.in. „Ballady” A. Mickiewicza, legendę o Janie i Cecylii,  a także wzięli udział w warsztatach fotograficznych.  Po przyjeździe uczniowie musieli się zmierzyć z testem, który dotyczył wiadomości o przeszłości i teraźniejszości białoruskiego państwa.

Miejsca znane z literatury

– Zwiedziliśmy Grodno – rodzinną miejscowość Elizy Orzeszkowej. Pochyliliśmy się nad mogiłami opisanymi w powieści „Nad Niemnem” – grobem  Jana i Cecylii, którzy byli założycielami rodu Bohatyrowiczów i nad mogiłą Powstańców Styczniowych.  Spacerowaliśmy brzegami jeziora Świteź, wypełniając przesłanie Adama Mickiewicza: „Ktokolwiek będziesz w nowogródzkiej stronie, do Płużyn ciemnego boru wjechawszy, pomnij zatrzymać twe konie, byś się przypatrzył jezioru” – relacjonują uczniowie, przytaczając fragment ballady „Świteź”. Niesamowite przeżycia towarzyszyły im także podczas zwiedzania kościoła farnego w Nowogródku, gdzie matka Mickiewicza prosiła o powrót syna do zdrowia, o czym mowa w inwokacji do „Pana Tadeusza”. Gimnazjaliści ze Świerklan zwiedzili także m.in.  Mir i  Nieswież na Białorusi, będące siedzibami rodu Radziwiłłów oraz dworek Tadeusza Kościuszki w Kossowie Poleckim.

Zdjęcia i relacje

Po powrocie z wycieczki w gimnazjum odbyło się podsumowanie projektu. Swoją obecnością uczniów zaszczycili honorowi patroni projektu, czyli europoseł Bogdan Marcinkiewicz i wójt gminy Antoni Mrowiec oraz rodzice.  Można było zobaczyć wystawę fotograficzną oraz prezentację multimedialną, a także  posłuchać wspomnień uczestników wyjazdu.  Dyrektorzy gimnazjów w gminie Świerklany  scharakteryzowali projekt, jego cele i efekty, podziękowali za wsparcie finansowe wójtowi oraz za okazaną pomoc i zaufanie rodzicom. Uczniowie, którzy wyróżnili się w realizacji przedsięwzięcia otrzymali nagrody ufundowane przez europosła. – Przybliżenie historii dawnych Kresów Wschodnich państwa polskiego ze szczególnym uwzględnieniem zachowanych tam śladów polskości jest zadaniem jak najbardziej koniecznym. Kształtowanie postawy tolerancji i akceptacji wobec innych narodów, ich kultury i języka, a także dbanie o pamięć historyczną wpisuje się w ideę Unii Europejskiej – powiedział Bogdan Marcinkiewicz, opisując sytuację społeczno-polityczną na Białorusi oraz stosunki polsko-białoruskie.

(oprac. ska)