Burze, grad, trąby powietrzne – nie zapomnij o ubezpieczeniu
W czasach, kiedy nad głowami coraz częściej przelatują nawałnice, a ostatnio nawet trąby powietrzne, warto pomyśleć o ubezpieczeniu swojego domu. Informacji na ten temat udzielił nam Wojciech Stachura z Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń.
Co i kto
Ubezpieczeniu mienia podlegają nie tylko mieszkanie czy dom. Można w ten sposób ochronić także nagrobki na cmentarzu czy budynki jeszcze nieukończone. – Są jednak pewne wytyczne, które należy spełniać. Ściany, okna, drzwi, dachy, itp. muszą być tak umocowane, by ich zdemontowanie nie było możliwe bez ich trwałych uszkodzeń. Materiały budowlane będące na terenie posesji też podlegają ubezpieczeniu, ale należy pamiętać, by zachować dowody zakupy – tłumaczy Wojciech Stachura. Ubezpieczeniom podlegać mogą ruchomości, ale nie zaliczają się do nich, np. karty płatnicze, dzieła sztuki, sztabki metali szlachetnych, pojazdy silnikowe czy dane z komputerów. Umowę zawrzeć może jedynie właściciel lub współwłaściciel majątku.
Zakres ubezpieczenia i koszty
Odszkodowanie uzyskujemy w przypadku nieszczęśliwych zdarzeń losu, np. pożaru, uderzenia pioruna, powodzi, zalania, osuwania i zapadania ziemi, upadku drzewa, huraganu, czy wzrostu napięcia energii elektrycznej, a także dewastacji. Koszty ubezpieczenia są zależne od wielu czynników. – Zależy to przede wszystkim od wartości domu. Chodzi o wartość i wiek domu, konstrukcję budynku pod względem palności czy poziomu zabezpieczeń przeciwwłamaniowych i przeciwpożarowych. Wiele zależy od samego ubezpieczającego, czyli tego jak wiele przedmiotów chce chronić i od jakich wypadków – mówi Wojciech Stachura. Kiedy już zdarzy się wypadek, na miejscu muszą zjawić się eksperci, którzy oszacują odpowiednio szkody. To ile otrzymamy na pokrycie strat zależy od ich stopnia, ale też sum, które będą potrzebne na pokrycie rachunków za remont.
Czytać umowy
Pamiętajmy również, że przed podpisaniem umowy należy ją dokładnie przeczytać. Nabywca polisy powinien być pewny, że produkt całkowicie spełnia jego potrzeby i oczekiwania. Dlatego dopytujmy szczegółowo co podlega ubezpieczeniu. Jeżeli oferta nie spełnia naszych oczekiwań, poszukajmy innej firmy. Bardzo ważne jest zapoznanie się np. z punktem wyłączenia. Tam bardzo często sprecyzowane są sytuacje, których zaistnienie spowoduje, że ubezpieczyciel może nie wypłacić nam odszkodowania. Np. w sytuacji kiedy szkoda zostanie spowodowana przez osobę, która byłą pod wpływem alkoholu. Jeżeli jednak przeoczyliśmy jakiś punkt umowy, zawsze możemy zwrócić się do ubezpieczyciela o uzasadnienie decyzji odmowy odszkodowania oraz o wskazanie trybu odwoławczego, wraz z podaniem terminu złożenia odwołania.
(nm, pm)
Ogólne Warunki Ubezpieczeniowe (OWU) to integralna cześć podpisanej polisy. Zawiera wiele paragrafów regulujących kwestie związane z umowa ubezpieczenia.
1. postanowienia ogólne – w tym punkcie określone są strony umowy ubezpieczenia jak również zamieszczony jest słowniczek definicji pojęć używanych w OWU. Warto się z nim zapoznać, gdyż szczegółowo definiuje z punktu widzenia ubezpieczyciela pojęcia, a ich znaczenie może się czasami różnić od wyobrażeń klienta
2. przedmiot i miejsce ubezpieczenia – w tym punkcie określony jest przedmiot ubezpieczenia np. majątek, odpowiedzialność cywilna itd.
3. zakres ubezpieczenia/wyłączenia – ubezpieczyciel w tym punkcie określa zakres ubezpieczenia, najczęściej wypisując zdarzenia objęte ubezpieczeniem. Warto zwrócić uwagę na zakresy tzw. podstawowe, rozszerzone i pełne. Za te ostatnie lub za dodatkowe ryzyka trzeba najczęściej dopłacić.
4. suma ubezpieczenia – stanowi wartość mienia w dniu zgłoszenia go do ubezpieczenia określana przez klienta. Wypłacone odszkodowanie nie może przekroczyć sumy ubezpieczenia.