Tu życie religijne napawa radością
ADAMOWICE. Parafia w Adamowicach za rok będzie świętować swoje 30–lecie. Powstała w 1982 roku – najpierw jako lokalia, a rok później wyniesiono ją do godności parafii. Patronuje jej Matka Boska Anielska.
Parafię Najświętszej Maryi Panny Królowej Aniołów wydzielono z raszczyckiej parafii pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Jest jedną z mniejszych w powiecie rybnickim. Liczy 788 wiernych. Radością i dumą wspólnoty parafialnej są powołania duchowne. Do tej pory wyszło z niej dwóch księży oraz jedna siostra zakonna.
Ponad pół wieku oczekiwań
Od początku swojego istnienia wieś należała do parafii św. Szymona i Judy Tadeusza w Raszczycach. W połowie XVII wieku Adamowice stają się jednak częścią parafii w Markowicach. Powodem jest utrata samodzielności raszczyckiej parafii i włączenie jej właśnie do Markolwic. Wieś na powrót trafia pod raszczczyckie skrzydła w 1925 roku, kiedy erygowano tam parafię. Na własną parafię mieszkańcy Adamowic musieli jednak czekać jeszcze ponad pół wieku. Samodzielną jednostką duszpasterską wieś stała się po 58 latach, w styczniu 1983 roku. Rok wcześniej miejscowość funkcjonowała już jako lokalia. Chociaż parafię w Adamowicach erygowano dopiero w 1983 roku jej historia sięga roku 1854, kiedy to książę Wiktor Hohenlohe zezwolił, a nawet częściowo sfinansował tu budowę niewielkiej kapliczki noszącej wezwanie św. Mikołaja.
Droga do własnej świątyni
Kapliczka wzniesiona w 1854 roku była zbyt mała, by można tu było odprawiać nabożeństwa. Mieszkańcy Adamowic bardzo chętnie i licznie uczestniczyli w nabożeństwach i uroczystościach religijnych. Jednak do kościoła musieli pokonywać drogę liczącą 3,5 kilometra. Zaczęli więc starać się o to, by we wsi wybudować własną, dużą kaplicę, gdzie mogłyby być odprawiane nabożeństwa. Myślano też o stworzeniu własnej wspólnoty parafialnej. Po uzyskaniu wszystkich niezbędnych pozwoleń w 1934 roku we wsi w miejscu drewnianej kapliczki stanęła upragniona, murowana kaplica, która otrzymała wezwanie Matki Bożej Anielskiej. Mieszkańcy Adamowic zbudowali ją własnymi rękami. Od czasu ustanowieniu samodzielnej parafii pełniła ona w Adamowicach funkcję kościoła parafialnego. Po wybudowaniu nowej świątyni, obecnie służy jako kaplica przedpogrzebowa. Zezwolenie na budowę kościoła otrzymano w 1983 roku. Bardzo szybko przystąpiono do kopania gruntu pod fundamenty. Wielki udział w budowie adamowickiej świątyni miał ówczesny proboszcz ks. Roman Bednarek. Nowy kościół stanął we wsi po pięciu latach, a w czerwcu 1989 roku bp Damian Zimoń dokonał jego konsekracji. Równocześnie z budową kościoła w jego otoczeniu powstawały również: probostwo i zaplecze katechetyczne oraz cmentarz parafialny.
Proboszczowie parafii
W całej swojej historii Adamowice jako samodzielna parafia miała trzech proboszczów. Pierwszym był ks. Roman Bednarek (1982–1989), który tworzył nową parafię Matki Bożej Anielskiej. Dzięki jego ogromnym staraniom i wysiłkom zbudowane zostały tu dom katechetyczny, probostwo i kościół. Ksiądz Bednarek potrafił zjednywać sobie ludzi udało mu się więc stworzyć w Adamowicach mocną wspólnotę parafialną. Po nim, do 2002 roku proboszczował tu ks. Konrad Seligman. W 2002 roku do Królowej Aniołów przyszedł ks. Ireneusz Tosta, który do dzisiaj zarządza parafią i opiekuje się wiernymi. Jego wielką zasługą jest to, że po latach budowy kościoła „widzialnego”, z wielką pasją i zaangażowaniem poprzez kształtowanie życia parafialnego buduje we wsi kościół żywy.
Życie wokół parafii i kościoła
Wierni z Adamowic dbają o kościół i bardzo angażują się w życie parafii, a działające przy kościele grupy oraz ich ciągły rozwój są powodem wielkiej radości proboszcza Tosty. Dobrze układa się też jego współpraca z parafianami. Działają tu m.in. Dzieci Maryi, ministranci, grupa oazy młodzieżowej oraz aż 20 grup róż różańcowych – dziecięcych, młodzieżowych, męskich i żeńskich. Adamowicka młodzież z kolei angażuje się w przygotowywanie młodszych kolegów do bierzmowania. W parafii działa Biblioteka i Wideoteka Parafialna.
Małgorzata Sarapkiewicz
Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Aniołów w Adamowicach (gmina Lyski) – metryczka
- Adres, kancelaria: ul. Poprzeczna 15, 47–435 Raszczyce (kancelaria czynna od poniedziałku do piątku bezpośrednio po mszy św., w sobotę, niedzielę i święta nieczynna)
- Kontakt: tel. 32/ 430 00 68, e–mail: adamowice@archidiecezja.katowice.pl, strona internetowa: www.adamowice.katowice.opoka.org.pl
- Proboszcz: ks. Ireneusz Tosta
- Liczba parafian: 788
- Odpust parafialny: pierwsza niedziela sierpnia
- Wieczna adoracja: 21 marca
- Msze święte: w tygodniu –wtorek i czwartek godz.7.30 (IV–IX), godz.8.00 (X–III), poniedziałek, środa i piątek godz.17.00 (X–III), 18.00 (IV–IX), sobota –godz.18.00 (IV–IX), godz.17.00 (X–III), w niedziele –godz.8.00, godz.10.30, dla dzieci –czwartek godz.16.00, dla młodzieży –I piątek miesiąca godz.19.30, środa pół godziny przed mszą św. Nabożeństwo do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, Różańcowy Dzień Fatimski –13 każdego miesiąca (IV–IX) godz.17.30, (X–III) godz.16.30
- Iinne kościoły i kaplice: kaplica Najświętszej Maryi Panny Anielskiej
- Cmentarz: parafialny
- Ulice: Leśna, Ligonia, Polna, Poprzeczna, Powstańców, Rybnicka, Szkolna
- Dekanat: Pogrzebień