Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 35 (303) Data wydania: 28.08.12

Z karczmy do kościoła

CZERNICA. Czernicka parafia została utworzona w 1957 roku. W tym roku obchodzi 55-lecie swojego istnienia.

Początkowo Czernica należała do parafii w Pstrążnej. Od 55 lat jako samodzielna parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski należy do dekanatu pszowskiego. Liczy ponad 2,5 tys. wiernych.

Najpierw kuracja

Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą już z 1317 roku. Wtedy to wieś jako darowiznę przekazano klasztorowi dominikanek w Raciborzu. Macierzystą parafią dla Czernicy była wówczas Pstrążna. Historia czernickiej parafii jako samodzielnej jednostki duszpasterskiej zaczęła się natomiast w pierwszych dniach, tuż po zakończeniu II wojny światowej. Najpierw, 1 stycznia 1946 roku we wsi ustanowiono kurację. Na parafię mieszkańcy musieli jeszcze poczekać 11 lat. Ta została erygowana 20 grudnia 1957 roku.

Tymczasowy kościół i własna świątynia

Pierwszym kościołem w Czernicy był kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusa. Został wybudowany, a właściwie przerobiony na świątynię w 1945 roku z XVIII–wiecznej karczmy, którą wcześniej zamieszkiwali zarządcy czernickiego folwarku. Kościół był podziękowaniem za to, że działania wojenne nie wyrządziły szkód we wsi, a front szczęśliwie przeszedł nie przez osadę, ale w jej pobliżu. Przy jej budowie pracowała cała wieś. Jedni wspomagali ją finansowo, inni własną pracą. Roboty szły od rana do późnej nocy i w ciągu trzech miesięcy wszystko było gotowe. Świątynia funkcjonowała jako tymczasowa aż do wybudowania nowego kościoła. Ten stanął w centrum wsi, na wzgórzu powyżej karczmy–kościoła w 1953 roku. Budowniczym kościoła został ks. Jan Krzywoń. Pierwszą łopatę na terenie budowy wbito w 1948 roku. Mieszkańcy nie tylko nie szczędzili grosza, ale sami pracowali przy budowie. Kiedy do parafii przysłano młodego wikariusza ks. Pawła Misia porwał on za sobą wszystkich mieszkańców i nowa świątynia dosłownie zaczęła rosnąć w oczach. Na budowę codziennie przychodziło 30–50 osób. 18 czerwca 1950 roku poświęcony został kamień węgielny, a ciekawostką jest to, że uroczystość miała miejsce na sięgających 4 metrów wysokości murach nowej świątyni. Wybudowanie kościoła to ogromna zasługa i wielki wkład ks. Misia. Do dzisiejszego dnia mieszkańcy wspominają historię, która wydarzyła się przy budowie. Kiedy w całej okolicy zabrakło cegieł i budowa była „zagrożona” ksiądz Miś sprowadził do Czernicy specjalną maszynę do ich produkcji. Nowa czernicka świątynia została poświęcona w 1953 roku, otrzymując wezwanie Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Dzisiaj góruje nad wsią i jest dumą wszystkich mieszkańców. U stóp kościoła w otoczeniu zieleni wybudowana została Grota Matki Bożej

Proboszczowie parafii

W ponad półwiekowej historii parafią w Czernicy zarządzało siedmiu proboszczów. Pierwszy był ks. Jan Krzywoń (1945–1951), który rozpoczął budowę we wsi nowej świątyni. Po nim do parafii przyszedł ks. Paweł Miś (1950–1961). Najpierw jako wikariusz dokończył budowę kościoła, a potem organizował na terenie parafii żywy kościół. Nie miał przy tym wiele pracy, bo jak nikt potrafił zjednywać sobie ludzi, którzy wręcz lgnęli do swojego duszpasterza. Ksiądz Miś do Czernicy trafił przypadkowo, bo… na zastępstwo. Pokochał to miejsce i ludzi, i został na kolejne 11 lat. Losy tego czernickiego proboszcza ściśle wiążą się z historią wojenną i czasami komunizmu. Podczas II wojny światowej wcielony do Wehrmachtu jako kapelan uciekł z transportu na grecki front, a potem przez Jugosławię dotarł do armii gen. Władysława Andersa. Kapłan kochany przez ludzi, ale znienawidzony przez władze komunistyczne. Za tzw. akcję podpisową polegającą na zbieraniu podpisów pod petycją do władz w sprawie religijnego wychowania dzieci 6 listopada 1952 został aresztowany przez milicję. Oficjalnym powodem były jego bezprawne działania przy budowie kościoła w Czernicy. Kilka dni wcześniej proboszcza próbowało zatrzymać UB, ale uniemożliwili to parafianie, dzień i noc pilnując probostwa. Po aresztowaniu proboszcza dziesięciu mieszkańców parafii w sprawie swojego duszpasterza wystosowało list do Wikariusza Kapitulnego, prosząc o interwencje i biorąc winę na siebie. Proboszcz został skazany na trzy lata więzienia, które po amnestii zamieniono mu na półtorej roku. Ostatecznie w więzieniu spędził rok. Potem wrócił do swoich parafian, a kiedy w 1957 roku ustanowiono we wsi osobną parafię został pierwszym proboszczem. Przez rok, kiedy ksiądz Miś przebywał w więzieniu w obowiązkach jako substytut zastępował go ks. Ernest Ślązok (1952–1953). Kolejnymi proboszczami w parafii byli: ks. Franciszek Miś (1961–1963), ks. Jan Kapołka (1963–1987) oraz ks. Ryszard Lapczyk. W 2002 roku funkcję proboszcza w czernickiej parafii objął ks. Eugeniusz Twardoch.

Życie wokół parafii

Czerniccy wierni bardzo dbają o swój kościół i jego otoczenie. Czynnie uczestniczą w działających przy parafii grupach. Prężnie działa tu zespół charytatywny, który pomaga starszym mieszkańcom oraz niepełnosprawnym. Mieszkańcy bardzo angażują się przy organizowaniu uroczystości i świat kościelnych. Proboszcz Eugeniusz Twardoch ma wspaniały kontakt z wiernymi. Umie trafić do młodzieży i dzieci. Doskonale więc układa się współpraca proboszcza ze swoimi parafianami w każdym wieku.

Małgorzata Sarapkiewicz


Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski  w Czernicy

  • Adres, kancelaria parafialna: ul. Sobieskiego 15, 44–282 Czernica (kancelaria czynna –codziennie po mszy św. od godz.17.30, w poniedziałki po mszy porannej od godz.8.30, w soboty i niedziele – nieczynna)
  • Kontakt: tel. 32/430–57–50, 888 865 895 (również kontakt sms–owy), email: czernica@archidiecezja.katowice.pl, twardoch@katowice.opoka.org.pl, info@czernica.wiara.pl, gadu–gadu: 10608170, strona internetowa: www.czernica.wiara.pl
  • Proboszcz: ks. Eugeniusz Twardoch
  • Inni księża: ks. Ryszard Lapczyk
  • Liczba parafian: 2510
  • Odpust parafialny: 3 maja
  • Wieczna adoracja: 19 lutego
  • Msze święte: w tygodniu – poniedziałek godz.8.00, wtorek–piątek godz.17.00, w sobotę – godz.17.00, w niedzielę – godz.7.30, godz.10.30 i godz.16.00
  • Inne miejscowości: Łuków Śląski
  • Ulice należące do Parafii: Barcioka, Biskupa, Buczyna, Dębowa, Dworska, Graniczna (w Czernicy), Graniczna (w Łukowie), Hallera, Jana (w Czernicy), Jana (w Łukowie), Kolejowa, Leśna, Lipowa, Łączna, Młyńska, Oborska, Osadowa, Podleśna, Potokowa, Powstańców, Reja, Sobieskiego, Stara, Stawowa, Wąwozowa, Wolności (w Czernicy), Wolności (w Łukowie), Zielona.
  • Cmentarz: parafialny
  • Dekanat: Pszów