Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 36 (304) Data wydania: 04.09.12

Droga Pszczyna – Racibórz – wiadomo jak, nie wiadomo kiedy

Wiemy, jak wyglądała będzie wojewódzka przelotówka

Przelotówka, o której od kilku lat mówi się, że będzie inwestycją numer jeden w naszym województwie, zaczyna nabierać kształtów. W ostatni czwartek, 30 sierpnia, o tym jak zaawansowane są przygotowania do jej budowy przekonać mogli się sami mieszkańcy – w magistracie odbyły się konsultacje społeczne w tej sprawie

Temat drogi Pszczyna–Racibórz pojawia się w rozmowach z urzędnikami coraz częściej – pod tę inwestycję prowadzone są wszystkie obecne remonty na południu miasta – np. na Żorskiej czy Wodzisławskiej. I choć inwestycja ta staje się coraz bardziej realna, nie brakuje jeszcze wielu dużych znaków zapytania.

Kilkanaście kilometrów za kilkaset milionów

Rybnicki odcinek przelotówki Pszczyna–Racibórz miał będzie długość 14,2 km. Jedna trzecia drogi przebiegała będzie przez tereny zabudowane. Kategoria nowej drogi to GP – czyli główna przyspieszona. Projektowana na prędkość 70 km/h, w tym przypadku jednak – według zapewnień projektanta, czyli firmy MP Mosty z Krakowa – prędkość miarodajna to 90 km/h. Dwupasmowa, dwujezdniowa droga biegła będzie od ronda z ul. Żorską aż do ul. Sportowej, gdzie kończy się zakres projektowy dla Rybnika. W jej ciągu napotkamy 16 wiaduktów i mostów, a zjazd i wjazd na rybnicki odcinek przelotówki możliwy będzie z sześciu węzłów komunikacyjnych.

Ich nazwy pochodzą od ulic, z którymi droga Pszczyna–Racibórz będzie się „wiązała”, a więc w Rybniku mamy węzeł gotartowicki, świerklański, chwałowicki, śródmiejski, wodzisławski i Grota–Roweckiego oraz skrzyżowanie w postaci ronda z ul. Sportową. Ile kosztować Rybnik wybudowanie 14 kilometrów nowej drogi? 600 mln zł. To największa inwestycja miasta. W grę wchodzą tu przede wszystkim wykupy, koszty projektowe i w końcu samo wykonanie drogi. – Szacujemy, że na samo wykupienie ziemi pod drogę Pszczyna–Racibórz kosztować nas będzie 100 mln zł – mówi Adam Fudali, prezydent miasta. Znakiem zapytania wciąż jest finansowanie tego projektu. – Nie wiadomo jak będzie wyglądał plan finansowy Unii, nie wiadomo jak będzie wyglądał Regionalny Program Operacyjny województwa, a my musimy już zacząć wydawać realne pieniądze. Mówi się, że w RPO nie będzie wydzielonych żadnych dodatkowych środków na drogi. Będą za to inwestycje specjalne, priorytetowe i droga Pszczyna–Racibórz zajmuje tam pierwsze miejsce – mówi Fudali.

Zmiana krajobrazu

Południowa przelotówka na dobre zmieni krajobraz miasta. Magistrat planuje wybudowanie ul. Śródmiejskiej – która wychodząc z centrum trafiała będzie na węzeł z drogą Pszczyna–Racibórz. Tym przyspieszonym traktem podróżować będą najcięższe, tranzytowe transporty, a co za tym idzie, znacznie obniży się obciążenie szlaków komunikacyjnych w centrum miasta. – Bardzo wiele zyska Kłokocin. Tamte tereny inwestycyjne będą miały wszystko – bliskość miasta, autostradę, zaplecze kolejowe, planowane lotnisko i teraz jeszcze drogę Pszczyna–Racibórz – wylicza Adam Fudali. I choć plusów tego rozwiązania jest mnóstwo, nie można zapominać także o minusach. Pierwszym i podstawowym jest fakt, że 62 rodziny z Rybnika będą musiały stracić swój dotychczasowy dach nad głową. Ponad 60 domów mieszkalnym jest bowiem przeznaczonych do rozbiórki. Wykonawca drogi rozbierze także ponad 80 innych budynków. Drugim ważnym aspektem jest wpływ przelotówki na środowisko. Tylko 1/3 długości przebiegać będzie w ciągu terenów zabudowanych – prawie 40 procent przez zalesioną część Rybnika. Jaki wpływ ma budowanie takiego rodzaju drogi na leśną faunę i florę wiedzą ci, którzy w Czerwionce–Leszczynach podróżowali w kierunku Żor – remontowaną drogą przez szczejkowicki las. Ilość otumanionych i zagubionych zwierząt na ulicach, szczególnie w godzinach wczesnoporannych, przyprawiała o dreszcze.

I choć konsekwencje tej budowy odczuwalne będą przez wszystkich – na razie nic konkretnego prócz tego, co zaplanowano powiedzieć nie można. Ta inwestycja – choć ważna i zapowiadana od dawna – pozostaje wciąż wielkim znakiem zapytania.

(mark)