Zbierają pieniądze do puszek? Sprawdź, czy zgodnie z prawem
Zbiórka pieniędzy na szczytny cel i przekonujący wolontariusze – tak wygląda przepis na skuteczną zbiórkę publiczną. Niestety, nie zawsze zgodną z prawem.
Aby przekazane przez nas środki trafiły do adresata, a organizowana zbiórka przebiegała zgodnie z literą prawa, warto przyswoić sobie podstawowe informacje.
Prowadzenie zbiórki wymaga pisemnej zgody organu administracji samorządowej lub państwowej – od wójta, po ministra, w zależności od terenu, na którym prowadzona jest zbiórka. Warto przy okazji pamiętać, że organ udzielający pozwolenia ma prawo kontroli przeprowadzania zbiórki.
Musza mieć legitymację
Sama zbiórka może mieć różny charakter. Zbieranie pieniędzy może odbywać się przez m.in.: zbieranie datków do puszek kwestorskich lub skarbon stacjonarnych, wpłaty na konto, dystrybucję cegiełek, sprzedaż przedmiotów lub usług, czy domokrążne zbieranie ofiar. Organ prowadzący zbiórkę jest zobowiązany także do złożenia sprawozdania z przeprowadzonej zbiórki publicznej.
Organizacja, który otrzymała zgodę na przeprowadzenie zbiórki publicznej jest zobowiązana do wydania legitymacji osobom, które w jej imieniu zbierają pieniądze. Legitymacja, obok ich danych personalnych powinna zwierać ponadto nazwę i adres organizatora akcji, cel zbiórki publicznej, nazwę organu, który udzielił pozwolenia, datę i numer wydanego pozwolenia i termin ważności legitymacji. Osoby, które organizują lub przeprowadzają zbiórkę, nie otrzymują wynagrodzenia, ani prowizji od zebranej kwoty. Całość trafia na określony we wniosku cel, który musi być zgodny z prawem, godny poparcia ze względu na interes publiczny, a także społecznie akceptowany.
Mogą się promować
Zbiórki publiczne, obok określonych celów na które są nastawione, spełniają także inną cenną rolę: – Zbiórki publiczne to również świetne narzędzie promocyjne dla organizacji. Dzięki nim, mogą one nie tylko pomagać ludziom i dzielić się dobrymi praktykami, ale także opowiadać o swojej działalności i zachęcać ludzi do wolontariatu. To niezwykle cenne doświadczenia – podkreśla Joanna Stępień, Pełnomocnik Marszałka ds. Organizacji Pozarządowych i Równych Szans. Aby sprawdzić, czy organizacja uzyskała zgodę na prowadzenie zbiórki na terenie województwa śląskiego wystarczy wejść na stronę internetową – www.ngo.slaskie.pl i sprawdzić w zakładce zbiórki publiczne/decyzje.
(r)