Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 39 (307) Data wydania: 25.09.12

Ekoserwis: Energia zostaje w środku

30 sierpnia w Katowicach Gabriela Lenartowicz – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach uczestniczyła w otwarciu, pierwszego w kraju, biurowca wyposażonego w najnowocześniejszą w Europie energooszczędną technologię wytwarzającą łącznie ciepło, prąd i chłód z gazu ziemnego. Instalację zlokalizowano na dachu budynku.

Pozwala to znacznie ograniczyć straty przesyłu i zwiększyć efektywność wykorzystania paliwa pierwotnego. Przewidywane zużycie energii w budynku będzie dzięki temu o ok. 40–50 proc. niższe niż w typowych biurowcach klasy A, przy zachowaniu pełnego komfortu użytkowników. Budowa obiektu trwała półtora roku. Kosztowała ok. 39 mln zł. Ponad 18 mln zł na ten cel pochodziło ze środków unijnych. Powierzchnia użytkowa obiektu to 7,8 tys. m kw. Przeprowadzone analizy wykazały, że całkowite oszczędności w eksploatacji budynku wyniosą łącznie ok. 48 proc, a okres zwrotu inwestycji powinny zamknąć się w czasie 4 do 6 lat.

Oddany do użytku budynek jest pierwszym z powstającego przy ulicy Konduktorskiej w Katowicach kompleksu Górnośląskiego Parku Przemysłowego, przewidującego zbudowanie czterech niskoenergetycznych obiektów. Obecnie w Europie budynki tracą ok. 40% wykorzystywanej energii. Zużycie jej rośnie każdego roku wraz ze wzrostem poziomu życia związanego z powszechnym korzystaniem z ogrzewania i klimatyzacji. Szacuje się, że zaniedbania w zakresie efektywności energetycznej w budownictwie kosztują kraje członkowskie Unii ok. 270 mld euro rocznie. Dlatego dziś sprawa priorytetową stała się oszczędność energii, minimalizacja kosztów utrzymania obiektów, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i ochrona powietrza. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Europy zobowiązała kraje członkowskie do budowy po 31 grudnia 2020 r. budynków o niemal zerowym zużyciu energii. Większość nowych budynków w Austrii, Szwajcarii czy Niemczech już teraz ma charakter pasywny lub zeroenergetyczny. W Polsce uchwalona w marcu 2011 r. ustawa o efektywności energetycznej przewiduje wzorcową rolę sektora publicznego w podnoszeniu efektywności energetycznej, co przyczyniło się do zainteresowania budownictwem energooszczędnym, szczególnie wśród instytucji użyteczności publicznej.

WFOŚiGW w Katowicach jako pierwsza w kraju instytucja finansów publicznych w ubiegłym roku uruchomił dwuletnią pilotażową bankową linię kredytową o nazwie „Dom energooszczędny”. Przeznaczona jest ona na dofinansowanie w postaci niskooprocentowanych kredytów kosztów budowy obiektów o małym zapotrzebowaniu na energię cieplną.

Środki funduszu w wysokości do 2 milionów udostępnione zostały, wyłonionemu w przetargu, Bankowi Ochrony Środowiska w Katowicach i Częstochowie na uruchomienie dla osób fizycznych i prowadzących działalność gospodarcza kredytów na dofinansowanie instalacji i urządzeń technologicznych służących budowie domów, których wskaźnik zapotrzebowania na energię końcową będzie niższy od 60 kilowatogodzin na metr kwadratowy rocznie. Kredytowanie wynosi do 90 proc. dla zakupu i montażu urządzeń niekonwencjonalnych: źródeł ciepła (pompy ciepła, kolektory słoneczne), wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, wymiennika gruntowego, a także – w zmiennej wysokości – dla instalacji ogrzewania, materiałów izolacyjnych ścian, stropów, dachów, posadzek oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Do tej pory z tej oferty funduszu skorzystało 13 beneficjentów, wykorzystując 40 procent kwoty przewidzianej w pilotażowym programie.

(eco)