Ekoserwis: Parki pod lupa specjalistów
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wsparł działania podjęte przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego związanych z ochroną terenów w jednym z najcenniejszych przyrodniczo parków krajobrazowych regionu – „Lasy nad Górną Liswartą”.
W Ośrodku Edukacyjnym w Kalinie 14 września, ekolodzy i samorządowcy debatowali m.in. o przemianach zachodzących w środowisku przyrodniczym w dorzeczu Liswarty, ochronie najcenniejszych kompozycji krajobrazowo–architektonicznych oraz czynnej ochronie przyrody na przykładzie rezerwatu Cisy nad Liswartą. Udział w tej naradzie wziął Rafał Adamus – zastępca prezesa WFOŚiGW w Katowicach.
Obejmując patronat nad konferencją, Marszałek Województwa Śląskiego Adam Matusiewicz w swym liście do organizatorów podkreślił duże znaczenie ochrony tych obszarów dla dziedzictwa przyrodniczo–kulturowego regionu. Park Krajobrazowy Lasy nad Górna Liswartą został utworzony w 1998 roku. Obszar parku stanowi zalesiona dolina rzeki Liswarty. Jest ważnym korytarzem ekologicznym i jedną z tras migracyjnych ptaków wodno–błotnych. Teren parku obejmuje 12 gmin i zajmuje łączną powierzchnię 51 tys. ha. W jego granicach znajdują się cztery rezerwaty przyrody chroniące m.in. naturalne stanowiska cisa pospolitego i 120–letniego starodrzewu sosnowo–bukowo–dębowego z licznymi pomnikami przyrody, stanowiskami florystycznymi i użytkami ekologicznymi.
W Kalinie, podczas kilkugodzinnej wymiany doświadczeń ekologów, samorządowców i pracowników parku krajobrazowego, mówiono o konieczności zintensyfikowania działań w celu ochrony siedlisk przyrodniczych oraz zachowania szaty roślinnej w tym charakterystycznego układu mozaiki leśno–łąkowo–polnej.
Wciąż na tym terenie ważne jest – jak podkreślano – utrwalenie bogactwa flory i fauny oraz walorów krajobrazowych z zabytkowymi układami przestrzennymi wsi. Istotne są zabiegi służące utrzymaniu w dobrym stanie zespołów pałacowo – parkowych z historycznymi elementami zagospodarowania przemysłowego, alejami, zadrzewieniami śródpolnymi i dotychczasowym układem dróg i korytarzy ekologicznych. Teraz jednak jednym z zasadniczych celów służb parku krajobrazowego jest opracowanie programu edukacyjnego, utworzenie bazy dydaktycznej i turystycznej oraz wdrożenie zasad ochrony przyrody w połączeniu z praktycznym wykorzystaniem walorów terenu parku.
(eco)