Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 41 (309) Data wydania: 09.10.12

Rozśpiewana wspólnota

Prezentujemy  rybnickie  parafie:
Szczejkowicka parafia została erygowana w 1981 roku i otrzymała wezwanie Matki Bożej Pośredniczki Wszelkich Łask. Pięć lat później we wsi stanął kościół.

SZCZEJKOWICE. Historia parafii w Szczejkowicach sięga XII wieku. Do czasów współczesnych kilka razy zmieniała kościelną jurysdykcję. Obecnie należy do dekanatu dębieńskiego i liczy 1480 wiernych.

Na chwałę Panu i uciechę ludziom

Kto zawita do Szczejkowic we wtorek wieczorem usłyszy dobiegający od strony miejscowego kościoła śpiew. To „trenuje” duma szczejkowickiej parafii i całej miejscowej społeczności – chór parafialny „Jutrzenka”. Zespół istnieje od 19 lat. Tworzącym go chórzystom śpiew sprawia ogromną radość, bo jak twierdzą nie ma przecież nic piękniejszego niż „śpiewanie na chwałę Matce Bożej, Panu Bogu i dla ludzi”.  „Jutrzenka” to  dzieło byłego proboszcza ks. Gerarda Sygudy. Nie byłoby jednak dzisiaj tego chóru, gdyby nie zaangażowanie i praca państwa Anieli i Zdzisława Martyniaków – nauczycieli muzyki z miejscowej szkoły.  Aniela Martyniak została dyrygentem chóru, a w pracy tej wspierał ją mąż Zdzisław, długoletni dyrektor szkoły. Z chwilą powstania zespołu na cotygodniowe próby przychodziło ponad 20 kobiet i mężczyzn. Państwo Martyniakowie dzielili się swoją wiedzą i umiejętnościami z członkami chóru, a na efekty nie trzeba było długo czekać. Swój pierwszy koncert „Jutrzenka” dała tuż po powstaniu w macierzystej parafii, a kilka miesięcy później posłuchać zespołu mogli parafianie ze Stanowic. Potem posypały się zaproszenia na koncerty do bliższych i dalszych parafii. Chór nie spoczął na laurach i zaczął uczestniczyć w przeglądach, konkursach śpiewaczych o koncertach kolęd. Obecnie chór liczy 26 osób, a jego dyrygentką jest Ewelina Zabłocka. Członkowie zespołu z wielką radością odpowiadają na każde zaproszenie do wspólnego koncertowania z innymi chórami działającymi w gminie.

Wzajemny szacunek

Od 12 lat proboszczem w parafii Matki Bożej Pośredniczki Wszelkich Łask jest  ks. Kazimierz Folkert. W szczejkowickim środowisku jest on dużym autorytetem. Wspiera duchowo swoich parafian i bliskie są mu sprawy nie tylko życia duchowego wiernych, ale interesuje się także ich problemami życiowymi. Proboszcz od  początku swej duszpasterskiej posługi w Szczejkowicach czynnie włącza się w życie społeczne tego środowiska, zwraca uwagę na edukację młodego pokolenia, wspiera inicjatywy mające na celu integrację i rozwój miejscowości. Kościół to nie tylko mury, ale przede wszystkim ludzie. W Szczejkowicach proboszcz szanuje swoich parafian, a ci ten szacunek odwzajemniają. Tak doskonała współpraca i zrozumienie owocują wielkim zaangażowaniem mieszkańców w życie parafii. Szczególnie widoczne jest to na przykładzie działalności grup parafialnych. Szczejkowiczanie czynnie uczestniczą m.in. w grupach ministrantów, dzieci maryi, różach różańcowych czy radzie parafialnej. Przy kościele istnieje też funkcja Nadzwyczajnego Świeckiego Szafarza Komunii Świętej, którym jest Krystian Goldmann. Niezwykle prężnie u Matki Bożej Pośredniczki Wszelkich Łask działa parafialny zespół charytatywny. Tworzą go panie, które organizują różnego rodzaju zbiórki i akcje pomocowe dla biednych i potrzebujących. Szczególną wspólnotą parafialną jest Klub Honorowych Dawców Krwi im. Eufrozyny Weber. Tworzą go w głównej mierze strażacy miejscowej OSP, stąd główna akcja  krwiodawstwa odbywa się w parafii co roku 15 sierpnia. To szczególne wydarzenie ma niesamowicie uroczystą oprawę, a biorą w nim udział strażacy szczejkowickiej OSP w galowych mundurach, górnicy, emeryci i renciści i honorowi dawcy krwi.

Stara, ale nowa

Historia wspólnoty w Szczejkowicach „dokumentalnie” sięga roku 1223. Przez kolejne wieki i lata miejscowość była włączana do różnych parafii – Rybnika, Łubowic, Bełku, a na początku lat 50. ub. wieku została przyłączona do kościoła filialnego w Stanowicach. Do samodzielności parafialnej Szczejkowice przymierzały się od początków XIX wieku, kiedy to w 1902 roku padł pomysł wybudowania we wsi kościoła. Niestety władze kościelne nie zgodziły się na to, a pomysł trzeba było zawiesić na ponad 80 lat. Raz w miesiącu mieszkańcy mogli uczestniczyć w nabożeństwach, które w starej XIX wiecznej kaplicy św. Jana Nepomucena stojącej w centrum wsi odprawiał ksiądz przyjeżdżający tu z Bełku. Szczejkowiczanie nie zaniechali jednak starań o wyjście spod bełkowskiej jurysdykcji parafialnej. Od 1964 roku sprawowanie nabożeństw w przydrożnej kaplicy rozpoczął ks. Stanisław Gruchała. Cztery lata później do kaplicy dobudowano drewnianą wiatę, a w 1976 roku we wsi utworzono stację duszpasterską. Wreszcie po kolejnych pięciu latach Szczejkowice zostały wyniesione do godności samodzielnej parafii. Mieszkańcy poszli za ciosem i jeszcze w tym samym roku (1981) zaczęli przygotowywać się do budowy kościoła. Prace ruszyły w 1983 roku, a trzy lata później świątynia została konsekrowana. Kościół w Szczejkowicach ma niesamowity wygląd. To przykład nowoczesnej i funkcjonalnej architektury sakralnej. Został zbudowany w bryle przypominającej rozpięty namiot, a w swoim rzucie nawiązuje do Gwiazdy Dawida. Na przykościelnej wieży  wieży miejsce znalazły trzy dzwony – św. Wojciech, św. Barbara  św. Wawrzyniec. Do dnia dzisiejszego natomiast wciąż trwa jeszcze doposażanie i wzbogacanie wystroju świątyni.

Małgorzata Sarapkiewicz



Parafia Matki Bożej Pośredniczki Wszelkich Łask w Szczejkowicach – metryczka

  • Adres, kancelaria: ul. Wiejska 18, 44–246 Szczejkowice; kancelaria czynna: poniedziałek godz.8.00–9.00, wtorek godz.17.45–18.15, czwartek godz.8.00–9.00, piątek godz.17.45–18.15 (pozostałe dni nieczynna)
  • Kontakt: tel. 32/431 78 54, e–mail: szczejkowice@archidiecezja.katowice.pl, kazimierz.fol@onet.eu
  • Strona internetowa: www.szczejkowice.katowice.opoka.org.pl
  • Proboszcz: ks. Kazimierz Folkert
  • Liczba parafian:1487 (katolików 1473)
  • Odpust parafialny: 2 niedziela maja
  • Wieczna adoracja: 10 stycznia
  • msze św.: w tygodniu – poniedziałek,wtorek, czwartek i piątek godz.18.00 (zimą godz.17.00), środa – godz.8.00, w sobotę – godz.8.00, w niedzielę – godz.8.00, godz.10.30 i godz.15.30 (święta przypadające w sobotę godz.18.00). Inne nabożeństwa: niedziela godz.15.00 – nieszpory, w każdą III niedzielę miesiąca godz.15.30 – chrzest święty i błogosławieństwo za roczne dzieci, 19 każdego miesiąca godz. 20.45 – Apel Jasnogórski, każda środa i sobota przed mszą św. rano godz.6.30 – godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP, każdy III piątek miesiąca godz.17.30 – nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.
  • Inne miejscowości: Nowa Wieś
  • Ulice: Bełkowska, Bełkowska–Boczna, Daleka, Gajowa, Hajduki, Gliwicka, Gospodarcza, Leśna, Okrężna, Palowicka, Piaskowa, Poprzeczna, Rybnicka, Wiejska.
  • Cmentarz: komunalny
  • Dekanat: Dębieńsko


Proboszczowie szczejkowickiej parafii:

  • ks. Stanisław Gruchała – rektor (1969-1971),
  • ks. Józef Loska rektor (1971-1972),
  • ks. Gerard Wochnik – lokalista (1972-1978),
  • ks. Karol Psurek – rektor (1978-1981) i pierwszy proboszcz (1981-1982),
  • ks. Jan Kuboszek (1982-1989),
  • ks. Gerard Syguda,  (1989-1995), ks. Józef Walasz (1995-2000).