Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 45 (313) Data wydania: 06.11.12

Ścieżką po Ramży

DĘBIEŃSKO. W ostatni czwartek października Dębieńsko dołączyło do tych miejscowości w gminie, które mogą pochwalić się ścieżkami dydaktycznymi.

Ścieżki dydaktyczne od kilku lat przeżywają prawdziwy renesans. W Czerwionce–Leszczynach wciąż powstają nowe, które prezentują piękne miejsca oraz służą odpowiedzialnemu chronieniu przyrody i poznawaniu jej piękna. „W cieniu kasztanowca” – to nazwa otwartej kilka dni temu nowej ścieżki edukacyjno-ekologicznej w Dębieńsku. Powstała ona dzięki dofinansowaniu przez Fundusz Lokalny Ramża, a do budowy dołożyli się też Towarzystwo Sympatyków Ziemi Dębieńskiej oraz Koło Łowieckie „Szarak”. Budowa ścieżki kosztowała ponad 10 tys. zł. Wraz z otwarciem ścieżki poświęcono nowo wybudowaną na jej trasie kaplicę św. Huberta, strażnika tradycji i etyki łowieckiej. – Mam nadzieję, że będzie ona służyć wszystkim mieszkańcom – dzieciom i dorosłym – mówił podczas uroczystego otwarcia Marek Profaska, dębieńszczanin i przewodniczący Towarzystwa Sympatyków Ziemi Dębieńskiej. Ścieżka liczy ponad 2 km, znajduje się w obrębie wzgórza Ramża a na jej trasie usytuowanych jest pięć tablic ekologicznych. Swój początek ma na dębieńskim rynku skąd ul. Bełkowską dochodzi do znajdującej się przy końcu Alei Kasztanowej tablicy „Kasztanowa lekcja dendrologii”. Kolejna z tablic „Darz Bór” zaznajamia wędrowców z gospodarzami lasu. Prowadzi do kaplicy św. Huberta, patrona leśników i myśliwych, gdzie w ciszy lasu można odpocząć i pomedytować. Dalej ścieżka prowadzi w stronę radaru meteorologicznego, gdzie z kolejnej tablicy „Ramża” dowiedzieć można się o pochodzeniu nazwy wzgórza. Po minięciu radaru na pierwszym rozwidleniu należy zboczyć z głównego traktu, by dotrzeć do końca trasy i ostatniej tablicy „Dary lasu”. W pobliżu ścieżki znajdują się dębieńskie zabytki – barokowy kościół św. Jerzego z 1800 roku, cmentarz parafialny z 1895 roku i pierwsza murowana remiza strażacka wraz drewnianą wieżą do suszenia węży z 1930 roku. W powstanie ścieżki zaangażowanych było wiele osób. Z okazji jej otwarcia uczniowie miejscowej podstawówki zaprezentowali specjalny repertuar dotyczący poszanowania przyrody. Niestety, nie obyło się bez przykrych „niespodzianek”. Na krótko przed otwarciem ścieżka już została zdewastowana –  ukradziono ławki i zasadzone przy kapliczce św. Huberta krzewy. Podczas otwarcia natomiast, w czasie kiedy odsłaniano pierwszą z tablic, ktoś ukradł bukiet kwiatów położony na ławeczce, które chciano wręczyć w podziękowaniu jednej z nauczycielek.

(MS)