Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 46 (314) Data wydania: 13.11.12

Ręczne robótki znalazły fanów

LYSKI. Stowarzyszenie Lyskor zorganizowało, w ramach projektu pn. „Rękodzieło artystyczne – pasja, rozwój, integracja” warsztaty rękodzielnicze z różnych technik tworzenia. Uczestnicy nauczyli się m.in.  technik filcowania na mokro i sucho oraz szydełkowania.

– Na przeprowadzenie warsztatów pozyskano dotację z gminy Lyski, a pomysł  na projekt zrodził się z zakończonego już projektu współpracy KREATOR – Kreatywnie Razem Eksponujemy Ambitnie Tworzone Oryginalne Rękodzieła, który to realizowaliśmy wspólnie z innymi Lokalnymi Grupami Działania tj. „Morawskimi Wrotami” i „Ziemią Pszczyńską”. Pierwsze ze spotkań odbyło się w dniu 23 października w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Kobyli. Znajomości technik filcowania na mokro i sucho uczyła pani Dorota Welcel z Godowa. Po krótkim instruktażu pani Doroty, przybyłe na spotkanie osoby zajęły miejsca przy stołach, by stworzyć własnoręcznie zrobiony, filcowy szal – informuje Helena Serafin ze Stowarzyszenia Lyskor. Po wyborze odpowiedniego koloru wełny na podstawę szala, prowadząca zajęcia pokazała, w jaki sposób należy kłaść wełnę, by szal trzymał się razem. Po nałożeniu ostatniego kawałka, ułożoną specjalnymi warstwami wełnę poddaje się „kąpieli” wodnej z płynem lub mydłem. Następnie pocierając, miętosząc, wygniatając, wałkując oraz świetnie się przy tym bawiąc, powstaje gotowy element. Po wyschnięciu można jeszcze poprawić szal, stosując metodę filcowania na sucho. Za pomocą specjalnej igły można dofilcować brzegi szala, zrobić dziurki, by szal był efektywniejszy. Metody na sucho można również używać do tworzenia broszek, kolczyków, naszyjników, bransoletek i nie tylko. Drugie z kolei spotkanie  przyciągnęło do sali KGW w Pstrążnej miłośników ręcznych robótek. Katarzyna Gembalczyk, mistrzyni haftu przestrzennego, pokazała zainteresowanym  swoją czasochłonną technikę. Z kolei Maria Mielimonka z Pstrążnej zaprezentowała podstawy szydełkowania. Obie panie, aby pokazać końcowy efekt, przyniosły z sobą gotowe wyroby, m.in. obrazki z kompozycją kwiatów wykonanych haftem przestrzennym oraz ubrania wykonane szydełkiem tj. sweterki, bluzki, kamizelki. Pani Katarzyna pochwaliła się również ikonami, które z zamiłowaniem od lat pisze. Uczestnicy już zapowiedzieli swoją chęć udziału w podobnych spotkaniach w przyszłości. Zdjęcia z ostatnich warsztatów, które odbyły się 12 października w Nowej Wsi w następnym numerze „Tygodnika”.

Mirosława Woźnica, (ska)