Tu historia przeplata się ze współczesnością
CZERWIONKA. Parafię św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny erygowano w 1989 roku jako parafię tymczasową. Do rangi pełnoprawnej parafii podniesiona została w 1991 roku.
Parafia św. Józefa jest najmłodsza parafią w całym dębieńskim dekanacie. Obecnie liczy 3660 wiernych. To w tej czerwioneckiej wspólnocie schronienie znalazła jedna z najcenniejszych pamiątek po zamkniętej kopalni „Dębieńsko” – obraz św. Barbary.
Schronienie dla historii
Wspólnota świętego Józefa stała się swego rodzaju ostoją i schronieniem dla górniczych tradycji Czerwionki. A wszystko za sprawą proboszcza Jana Piontka, kapłana o wielkim zamiłowaniu do historii. To pasja czerwioneckiego proboszcza do zachowania historycznych pamiątek z dziejów ziemi śląskiej sprawiła, że w kościele powstało specjalne miejsce poświęcone zamkniętej kopalni i górniczym pamiątkom. To z inicjatywy ks. Piontka, po odrestaurowaniu, 19 marca 2001 roku w uroczystej procesji z cechowni zlikwidowanej kopalni „Dębieńsko” do specjalnie przeznaczonej na ten cel kaplicy kościelnej przeniesiony został obraz św. Barbary. Wcześniej, na 100–lecie kopalni „Dębieńsko” górnicy ofiarowali kościołowi wotum wdzięczności – wykonaną z węgla figurę św. Barbary, by w ten sposób oddać hołd swojej patronce i zawierzyć swój górniczy los w czasie dokonujących się przemian. Na specjalnym miejscu stanął wagon z ostatnią toną węgla ze starej gruby, a do szklanej gabloty trafił galowy górniczy mundur. Historyczna pasja proboszcza Piontka to także rozsławienie i promowanie dziejów swojej „małej ojczyzny”. To jego zasługą jest powstanie albumu „Bogu chwała”, będącego zapisem życia religijnego wspólnoty parafialnej oraz wydanie widokówek, na których w całej okazałości prezentowany jest kościół oraz jego wnętrza. Z inicjatywy proboszcza na przykościelnym placu stanęła tablica upamiętniająca pomordowanych Polaków w obozach sowieckich oraz ofiary katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.
Kapłan z charakterem
Wierni nie kryją, że ich proboszcz to człowiek stanowczy i twardego charakteru. Nie jest wylewny, jednak dzięki temu udało mu się wybudować wspaniały pod względem architektonicznym kościół, będący dzisiaj ozdobą dzielnicy Czerwionka. W czasach, gdy parafianie, głównie pracujący w miejscowej kopalni, borykali się z licznymi kłopotami finansowymi potrafił zmobilizować rodziny, by te mimo wszystko wygospodarowały pewną miesięczną kwotę, przeznaczając ją w ofierze na budowę nowej świątyni. Pieniądze te dzięki ogromnej oszczędności i rozsądnemu gospodarowaniu proboszcz wykorzystał w sposób bardzo racjonalny. Pomysł na wspaniałe otoczenie kościoła – dom parafialny, kaplicę przedpogrzebową, kapliczki św. Józefa, Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Krzysztofa, rzeźby, kwiaty i zieleń oraz małą architekturę sprawiły, że czerwionecka świątynia jest jedną z piękniejszych w regionie. Te zabiegi docenił arcybiskup Damian Zimoń, mianując proboszcza Piontka archidiecezjalnym opiekunem rzemieślników.
Życie wokół parafii i kościoła
Na terenie parafii działają liczne grupy jak: dzieci maryi, lektorzy, Ruch Światło–Życie, grupa modlitewna, liturgiczna służba ołtarza, koło misyjne, żywy różaniec, czciciele św. Józefa, Czciciele Matki Boskiej Fatimskiej, Czciciele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, czciciele Bożego Miłosierdzia, nadzwyczajni szafarze Komunii Św., Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, duszpasterstwo seniorów czy duszpasterstwo nauczycieli. Bardzo prężnie działa tu rada parafialna oraz zespół charytatywny. Proboszcz na dużą skalę prowadzi pomoc charytatywną na rzecz ubogich rodzin, dzieci i młodzieży. Kapłan zainspirował także powołanie do działania na rzecz lokalnego środowiska organizacji i ruchów świeckich, w tym Akcji Katolickiej, nad którymi sprawuje opiekę. Przy parafii działa także schola młodzieżowa.
Druga parafia, drugi kościół
Historia wspólnoty św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny nie jest ani długa, ani niezwykła. Została wyodrębniona z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czerwionce. Aż do 1989 roku mieszkańcy Czerwionki na nabożeństwa chodzili do kościoła NSPJ. Jednak dla wciąż rosnącej się liczby mieszkańców ten niewielki kościół zaczynał robić się za ciasny. Przemiany sierpniowe 1980 roku i chwilowa „odwilż” stanowiły dobry czas na to, aby móc starać się o budowę nowego kościoła. Ówczesny proboszcz czerwoneckiej parafii ks. Feliks Hanusek postanowił wystarać się o takową zgodę. Dobrą passę przerwał jednak stan wojenny i marzenia o kościele trzeba było odłożyć do lepszych czasów. Te nadeszły w 1986 roku. Rok później wydana została zgoda na utworzenie w Czerwionce drugiej parafii. Zatwierdzono też wezwanie nowej świątyni – św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Wybór wezwania nie był przypadkowy – w dniu jego święta ks. Feliks Hanusek przekazał wiernym nowinę o budowie nowego kościoła. We wrześniu 1989 w Czerwionce z zadaniem stworzenia nowej parafii i budowy kościoła wraz z zapleczem duszpasterskim zjawił się wikariusz ks. Andrzej Morawski. Po erygowaniu parafii został on jej pierwszym proboszczem. Pierwszą łopatę na placu budowy wbito w marcu 1993 roku. Ks. Morawski nie dokończył budowy, bo wysłano go do pracy misyjnej w Rosji. Obowiązki budowniczego przejął po nim ks. Jan Piontek. Tuż po objęciu parafii wzbogaciła się ona o trzy dzwony: św. Andrzeja, św. Jana Chrzciciela i św. Józefa. Kościół został poświęcony w roku 2000. Reprezentuje tzw. typ kościoła centralnego, opartego na planie krzyża greckiego. Budowlę oparto na oktogonie dzięki czemu wyodrębniono kilkunastometrowej szerokości salę główną oraz wąskie dwumetrowe obejście, a nad nimi znalazła się wsparta na kolumnach i filarach galeria. Sercem kościoła jest prezbiterium nad którym góruje olbrzymi krzyż, w którym znajduje się 7 obrazów związanych z życiem patrona. Przepiękny ołtarz, ambonka, tabernakulum, chrzcielnica, sedilia i świeczniki to połączenie białego marmuru i drzewa dębowego. Całości wystroju dopełnia posadzka z czerwonych płytek klinkierowych. Niezwykłego piękna i uroku architekturze dodają chóry, którymi można obejść kościół dookoła.
Małgorzata Sarapkiewicz
Parafia św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Czerwionce – metryczka
- Adres, kancelaria: Al. Św. Barbary 3, 44–230 Czerwionka–Leszczyny, kancelaria czynna: wtorek godz.7.30– 8.30, czwartek i piątek godz.7.30–8.30 i godz.18.00–19.00, poniedziałek, środa i sobota nieczynna
- Kontakt: tel. 32/431–20–10, 32/431–93–33, e–mail: czerwionka.jozef@archidiecezja.katowice.pl, swjozef_cz@katowice.opoka.org.pl, strona internetowa: www.sw–jozef–czerwionka.katowice.opoka.org.pl
- Proboszcz: ks. Jan Piontek
- Wikariusz: ks. Łukasz Skiba
- Liczba parafian: 3660
- Odpust parafialny: niedziela po 18 marca
- Wieczna adoracja: 4 lipca
- Msze święte: w tygodniu –od poniedziałku do piątku godz.7.00 i godz.17.30, sobota –godz.7.00 i godz.16.30, niedziela –godz.7.30, godz.9.30, godz.11.00 i godz.15.30
- Ulice: Al. Św. Barbary, Działkowców, Dzierżonia, Furgoła parzyste, Os. Furgoła, Gwarków, Jana Pawła II, Kolejowa, Kwiatowa, Leśna, Lipowa, Norwida, Parkowa, Reja, Wyzwolenia.
- Cmentarz: parafialny
- Dekanat: Dębieńsko
- Proboszczowie parafii: ks. Andrzej Morawski (1989–1992), ks. Jan Piontek (1992– do nadal)