Jaki jest prawdziwy krupniok śląski?
Do 26 listopada można zgłaszać uwagi do receptury.
W Bibliotece Śląskiej w Katowicach odbyło się spotkanie w sprawie rejestracji krupnioka śląskiego w unijnym systemie Chronionych Oznaczeń Geograficznych.
W trakcie spotkania producenci krupnioka śląskiego uzgodnili jednolitą recepturę produkcji, określając poszczególne składniki wyrobu w dopuszczalnych granicach (tzw. widełkach). Dzięki temu wyrób nie zatraci swojego niepowtarzalnego i oryginalnego charakteru, a każdy z producentów nadal będzie mógł wytwarzać wg własnej receptury, ale mieszczącej się w podanych zakresach.
Przyjęta wersja receptury wytwarzania krupnioka śląskiego zamieszczona została na stronie Województwa Śląskiego. Organizatorzy zwracają się z prośbą do wszystkich producentów wyrobu z województw śląskiego i opolskiego o przesyłanie uwag i sugestii. Schemat produkcji po rejestracji produktu w systemie CHOG będzie obowiązujący. Jest to zatem ostatnia szansa na „ingerencję” w proces wytwarzania krupnioka śląskiego. Uwagi, do 26 listopada, można zgłaszać Agnieszce Kotwa; (tel. 32 77 40 080, e–mail: akotwa@slaskie.pl), lub Grzegorzowi Miketa, dyrektorowi Śląskiego Cechu Rzeźników i Wędliniarzy w Katowicach (cech@cech–wedliniarzy.pl, 32 781 07 31, 722 006 400).
(r)