Ekoserwis : Żyć jeszcze nowocześniej
Jako wydarzenie towarzyszące tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Regionów w Brukseli, 5 listopada w Katowicach, zainaugurowano Targi Funduszy Europejskich. Rozpoczął je panel ekspercki, zorganizowany w Teatrze Śląskim, pod hasłem „Inteligentny rozwój miast w kontekście przyszłej perspektywy finansowej 2014–2020”.
Udział w nim wzięła Gabriela Lenartowicz – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, która razem z marszałkiem województwa Adamem Matusiewiczem, Janem Olbrychtem – europosłem, dr Adamem Polko – ekspertem regionalnym z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Pete Kercherem – międzynarodowym ekspertem oraz dr Krzysztofem Bierwiaczonkiem – socjologiem miasta z Uniwersytetu Śląskiego, debatowała o rozwoju nowoczesnych regionów i dużych miast dzięki środkom pozyskanym w najbliższej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.
Otwierając po raz szósty katowickie Targi, Adam Matusiewicz sporo uwagi poświęcił nowemu okresowi programowania, w którym – jak tłumaczył – zmieni się spojrzenie na wydatkowanie środków, co przełoży się na to, jak i my będziemy wydawać pozyskane fundusze. Unia stawia na wspieranie badań naukowych, rozwoju technologicznego i innowacji, podnoszenie konkurencyjności MŚP i wspieranie przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną we wszystkich sektorach, mówił marszałek.
Gabriela Lenartowicz zwróciła uwagę, że inteligentnie zarządzane miasta i regiony zakładają ich zrównoważony, czyli całościowy rozwój. W ekologii – mówiła prezes Lenartowicz – widać to najlepiej, że najbardziej opłacalne i najefektywniejsze są zadania kompleksowe, łączące różne aspekty przedsięwzięcia w jeden spójny projekt służący polepszaniu bytu mieszkańców i daniu im szans na rozwijanie umiejętności i kwalifikacji.
Podczas wystąpień zwracano uwagę na najważniejsze problemy socjologiczne i ekonomiczne mieszkańców regionów i aglomeracji. Mówiono m.in. o wyludnianiu się wielu śląskich miast, o konieczności dbania o stetykę przestrzeni i przełamywania stereotypów w zarzadzaniu społecznościami miejskimi tak, by pobudzić kreatywność mieszkańców i współodpowiedzialności za jakość życia.
Z uwagi na to, że większość środków pochodzących z funduszy europejskich i przyznanych Polsce na lata 2007–2013 została już rozdysponowana, tegoroczne Targi skoncentrowały się na prezentacji projektów już zrealizowanych. Dlatego też konferencje subregionalne odbywały się w miejscach, które powstały lub zostały odnowione przy wsparciu pochodzącym z unijnych środków. Szczególną uwagę skupiono na problematyce dotyczącej partnerstwa publiczno–prywatnych i tak realizowanych projektów. Przedstawione zostały korzyści płynące z tego typu rozwiązań oraz zagadnienia, z którymi przyjdzie zmierzyć się w przyszłości.
(eco)