Gmina sztuką stoi
ŚWIERKLANY. Elżbieta Pierchała jest kustoszem Śląskiej Galerii „Jan” w Jankowicach, która jest centrum sztuk plastycznych w gminie. Wszyscy mieszkańcy z artystycznym drygiem mogą znaleźć tam coś dla siebie.
Szymon Kamczyk – Gmina Świerklany może pochwalić się aż dwiema galeriami. Czy ten potencjał kulturalny jest w pełni wykorzystywany?
Elżbieta Pierchała – Rzeczywiście, mieszkańcy gminy mają to wielkie szczęście, że na naszym terenie znajdują się aż dwie galerie malarstwa. Jedna, to prywatna Galeria rodziny Holeszów, w której można obejrzeć kolekcję niezwykłych obrazów autorstwa Ludwika Holesza. Przedstawiają one okres karbonu. Artysta ten za swoją twórczość otrzymał Złoty Medal na Światowej Wystawie Sztuki. Myślę, że jego malarstwo jest zjawiskiem nie tylko europejskim, ale światowym. Druga galeria to Śląska Galeria Malarstwa „Jan”. W swoich zbiorach posiada ona dzieła wybitnych nieprofesjonalnych twórców śląskich – Pawła Wróbla, Erwina Sówki, Ewalda Gawlika, Krawczuka, Helmuta Matury i wielu innych. Tematyka obrazów nawiązuje do niepowtarzalnego krajobrazu i klimatu Śląska. Uważam, że posiadanie wymienionych galerii jest dla mieszkańców gminy źródłem kultury i świadomością posiadania dziedzictwa kulturowego.
Jak się okazuje, bardzo wielu mieszkańców Świerklan i Jankowic posiada talenty plastyczne. W jaki sposób mogą je rozwijać?
Już od 4 lat mieszkańcy naszej gminy, bez względu na wiek i umiejętności mają możliwość wzięcia udziału w licznych plenerach malarskich, podczas których kształcą swój warsztat i rozwijają swoje talenty. Pracują w wielu technikach i dzięki temu zyskują nowe umiejętności, jak również mogą zaprezentować swoją nieprofesjonalną twórczość. Rozwijają swoje talenty również dzięki prowadzonym w naszej galerii warsztatom.
Co roku w Galerii Jan organizowane są międzynarodowe plenery. Ile trwają przygotowania do takiego przedsięwzięcia, czy ciężko znaleźć dobrych artystów i co z pleneru ma gmina?
Zorganizowanie międzynarodowych plenerów jest procesem długotrwałym. Polega na znalezieniu artystów, ustaleniu odpowiedniej dla artystów daty takiego pleneru, znalezieniu sponsorów, zakupu wszelkich potrzebnych materiałów i przede wszystkim zorganizowanie odpowiedniego zakwaterowania, gdzie artyści mogą również tworzyć. Dwa pierwsze plenery zorganizowane były dla pasjonatów–amatorów, a później zrodziła się myśl, aby zmienić charakter wydarzenia. W ten sposób zaczęłam zapraszać malarzy profesjonalnych nie tylko z kraju, ale również z zagranicy. Plenery takie połączyliśmy z warsztatami artystycznymi. Dzięki temu galeria wzbogaciła się o wiele znakomitych obrazów współczesnych malarzy profesjonalnych. Początkowo w Galerii Jan było ok. 180 obrazów, a obecnie dzięki plenerom co roku galerii przybywa ponad 40 obrazów twórców profesjonalnych i nieprofesjonalnych.
Pojawiła się idea założenia stowarzyszenia kulturalnego w gminie. Co stowarzyszenie miałoby robić?
Tak, kilka miesięcy temu wyszłam z inicjatywą założenia „Stowarzyszenia na Rzecz Kultury”. Jego celem ma być wspieranie rozwoju kultury wśród mieszkańców gminy i okolicznych miejscowości, współpraca z organizacjami społecznymi, administracją samorządową i rządową w zakresie prowadzenia działań na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i historycznego regionu, międzynarodowa wymiana doświadczeń i poznanie dorobku kulturalnego innych państw, organizacja koncertów, wystaw, seminariów, konferencji, promowanie działalności na rzecz rozwoju kultury i pozyskiwanie środków na działalność kulturalną. Do zadań stowarzyszenia będzie należała m.in. współpraca z instytucjami kulturalnymi krajowymi i zagranicznymi oraz inicjowanie i realizowanie projektów mających na celu prezentację różnych dziedzin kultury i sztuk plastycznych .
Jakie wydarzenia w galerii odbywać się będą w 2013 roku?
W przyszłym roku planujemy aktywną działalność galerii. Odbędą się warsztaty z rysunku i malarstwa w różnej technice, warsztaty fotograficzne, kolejny międzynarodowy plener malarski. Ponadto planujemy organizację różnych wernisaży.