Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 50 (318) Data wydania: 11.12.12

W starym kościele

CZERWIONKA. Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czerwionce jest jedną ze starszych wspólnot na terenie Czerwionki-Leszczyn. Erygowana 1 sierpnia 1925 roku obecnie należy do dekanatu Dębieńsko. W swojej historii parafia dała kościołowi siedmiu księży.

Od XIII wieku Czerwionka należała do parafii św. Jerzego w Dębieńsku. Wraz z wybudowaniem w miejscowości kopalni rozpoczęły się starania o utworzenie własnej parafii. Pierwszym krokiem do samodzielności było utworzenie tu w 1923 kuracji. Dwa lata później mieszkańcy doczekali się własnej parafii w Czerwionce, która otrzymała wezwanie Najświętszego Serca Pana Jezusa. Obecnie wspólnota NSPJ liczy 5,3 tys. wiernych.

Z cechowni do kościoła

Początkowo mieszkańcy chodzili do kościoła w Dębieńsku. Pierwsze nabożeństwa w Czerwionce zaczęto odprawiać w 1907 roku w kopalnianej cechowni. Osiem lat później wierni przenieśli się do jednego ze skrzydeł nowo wybudowanej Szkoły Ludowej im. Chrystusa Króla. Jednak świeżo ustanowionej parafii przybywało wiernych, a w szkole robiło się coraz ciaśniej. W 1926 roku Czerwionka doczekała się kościoła. Dzięki dobrym kontaktom z kopalnią, ta ostatnia przekazała parafii noclegownię dla robotników kopalnianych. Wielka w tym zasługa ówczesnego proboszcza ks. Jana Komrausa. Nie była to wprawdzie świątynia marzeń, ale dla wiernych oznaczał jedno – własne miejsce na modlitwę i odprawianie nabożeństw. Ludzie zabrali się do pracy i z noclegowni zrobić kościół. Proboszcz sprowadził do parafii cztery siostry elżbietanki, które organizowały różnego rodzaju kursy, pracowały w ambulatorium, prowadziły kuchnię dla ubogich oraz ochronkę. Po zakończeniu II wojny światowej następca ks. Komrausa, proboszcz Eryk Juraszek doprowadził do prawdziwego rozwoju parafii. To dzięki jego zabiegom i staraniom wybudowano nowe probostwo oraz założono cmentarz.

Do trzech razy sztuka

Chociaż wierni mieli swoje miejsce do modlitwy marzyła się im świątynia z prawdziwego zdarzenia. Tym bardziej, że istniejący kościół miał status kościoła tymczasowego. Dzięki dobrze prosperującej kopalni Czerwionka rozbudowywała się, a wspólnota parafialna rosła w siłę dzięki ludziom przyjeżdżającym tu do pracy. Stąd też już pierwszy proboszcz ks. Jan Komraus zaczął starać się o budowę nowej świątyni. Miał to być kościół neogotycki. Zrobiony został nawet projekt, a jego makietę wierni mogli zobaczyć w 1937 roku. Parafia zaczęła też gromadzić materiały na budowę. Niestety, plany budowy zniweczył wybuch wojny. Zamierzano do nich wrócić po jej zakończeniu, ale czasy jakie nastały nie były przyjazne ani Kościołowi, ani tym bardziej budowie obiektów kultu religijnego. Z marzeń trzeba było zrezygnować, a wszystkie zebrane materiały przekazano na budowę katedry Chrystusa Króla w Katowicach. Nadzieja na kościół wróciła na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Ówczesny proboszcz ks. Eryk Juraszek niezrażony niepowodzeniami poprzednika rozpoczął kolejne starania o to, by w Czerwionce mogła stanąć nowa świątynia. Niestety, zarówno władze lokalne i państwowe odmawiały zgody na budowę. Tym sposobem kościół, który powstał w 1926 roku służy wiernym u Najświętszego Serca Pana Jezusa do dnia dzisiejszego. Trzecie wyzwanie w związku z budową nowego kościoła podjął obecny proboszcz ks. Antoni Szczypka. I udało się. Pod koniec 2009 roku koncepcję budowy świątyni zatwierdziła komisja sakralna przy katowickiej kurii. Po 86 latach oczekiwań parafia zaczęła budowę własnego, nowego kościoła.

Rosną nowe mury

Przed podjęciem decyzji o budowie brano pod uwagę remont istniejącego kościoła. Jednak po wykonaniu ekspertyz okazało się, że nie wchodzi on w rachubę ze względu na bardzo zły stan techniczny. Poza tym na czas trwania remontu trzeba byłoby wybudować kaplicę, która zastąpiłaby wiernym kościół. Przy sprawdzaniu dokumentacji wyszło też na jaw, że czerwionecki kościół na wszystkich planach i mapach wciąż widnieje jako... tymczasowy. Uznano, że bardziej zasadnym rozwiązaniem będzie budowa nowej świątyni. Prace przy niej trwają już drugi rok. Ruszyły w kwietniu 2010 roku, a do tej pory wydano już ponad 1,2 mln. zł. Makietę nowego kościoła parafianie mogą oglądać w przykościelnych gablotach. Proboszcz Antoni Szczypka jest wdzięczny wiernym, którzy wykazują się dużą ofiarnością w składaniu datków. Nowy kościół powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie starego. Będzie miał 39 metrów długości, 14,5 szerokości i 12,60 wysokości. Nad całością górować będzie wysoka na 21 metrów stalowa wieża dzwonnicza. W głównej nawie świątynia pomieści 500 osób, a kolejnych 50 na chórze. Z zewnątrz kościół zostanie wykończony klinkierem, aby wpisał się w przemysłowy krajobraz sąsiadujących z nim obiektów kopalni Dębieńsko. W związku z kryzysem trzeba było zmienić metodę budowy bryły kościoła – filary betonowe w konstrukcji zastąpią filary żelbetonowe i ceramiczne pustaki.

Proboszczowie parafii

Pierwszym proboszczem u Najświętszego Serca Pana Jezusa był ks. Jan Komraus (1923-1948). Po nim parafii proboszczował ks. Eryk Juraszek (1948-1975). Proboszcz postawił dzwonnicę, na której zawieszono dzwon noszący imię św. Barbary, a już po odejściu z Czerwionki zebrał i przekazał pieniądze na nowe ogrodzenie wokół cmentarza. Kolejnym opiekunem wiernych został ks. Justyn Oleś (1975-1980). Proboszcz przebudował wnętrza kościoła i powołał Ruch Światło-Życie oraz Grupę Modlitewną „Wspólnota Krwi Chrystusa”.  W roku 1980 do Czerwionki przyszedł ks. Feliks Hanusek (1980-2000). Proboszczował tu 20 lat. Wierni bardzo lubili i szanowali swojego proboszcza, który podbił ich serca swoją troską, życzliwością i bezpośredniością. Dzięki jego staraniom czerwonecki kościół przeszedł kapitalny remont.  Od 12 lat parafii proboszczuje ks. Antoni Szczypka, a od sześciu jest dziekanem dębieńskiego dekanatu. Jego wielką zasługą dla parafii jest doprowadzenie do budowy nowego kościoła.

Życie wokół parafii i kościoła

Wierni ze „starego kościoła” jak mówi się o nich w Czerwionce są bardzo zżyci ze swoją parafią. Chętnie udzielają się w istniejących przy kościele grupach modlitewnych. Działają tu m.in.: ministranci, dzieci maryi, Ruch Światło-Życie, franciszkański zakon świeckich, wspólnota krwi chrystusa, żywy różaniec, papieskie dzieło misyjne dzieci, nadzwyczajni szafarze Komunii Św. Prężnie działa Akcja Katolicka, zespół charytatywny oraz klub koleżeński „Praca”. Parafia współpracuje z miejscowymi szkołami, wydaje też miesięcznik „Nowe Serce”. Tradycją stały się już organizowane dla dzieci w przyparafialnym ogrodzie farskie majówki i coroczny Turniej Piłki Nożnej Ministrantów o Puchar Dziekana.

Małgorzata Sarapkiewicz


Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czerwionce – metryczka

  • Adres, kancelaria: ul. 3 Maja 36, 44–230 Czerwionka, kontakt: tel. 32/431–29–92, e–mail: czerwionka.nspj@archidiecezja.katowice.pl
  • Proboszcz: ks. Antoni Szczypka
  • Wikariusz: ks. Marek Zyzak
  • Inni księża: ks. emeryt Franciszek Kubin
  • Liczba parafian: 5300
  • Odpustu parafialny: niedziela po uroczystości Najśw. Serca P. Jezusa
  • Wieczna adoracja: 9 maja
  • Msze święte: w tygodniu – godz.7.00 i godz17.00, sobota – godz.17.00, w niedzielę – godz.7.00, godz.9.00, godz.11.00 i godz.17.00
  • Ulice: Chrobrego, Furgoła nieparzyste, Szkolna, Rynek, Słowackiego, Wolności, Kościuszki, Mickiewicza, Jagiełły, Głowackiego, Hallera, 3 Maja, Zagłoby, Kruczkowskiego, Rymera. Plebiscytowa, Rostka, Kombatantów.
  • Cmentarz: parafialny
  • Dekanat: Dębieńsko