Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 51/52 (319/320) Data wydania: 18.12.12

Kawiarenka obywatelska zawitała do Rybnika

W środę, 12 grudnia, kilkudziesięciu mieszkańców Rybnika spotkało się w restauracji PASJA, by podyskutować o budżecie obywatelskim, a raczej o tym, jaki powinien być naprawdę, a jaki zapowiadany jest przez prezydenta miasta.

Prelekcję do dyskusji wygłosił z–ca redaktora naczelnego kwartalnika „Respublica Nowa”, Artur Celiński, który zaprezentował szereg działających na świecie budżetów obywatelskich i porównał te modele do tego, co zapowiedział niedawno na rok 2014 prezydent Rybnika. – Nie może być tak, że zaplanujemy na poziomie urzędowym budżet obywatelski, bo to dobrze brzmi, bo fajnie jest być miastem z budżetem obywatelskim – mówił Celiński. – Ta decyzja poparta powinna być szerokimi konsultacjami, bo jeśli ta inicjatywa nie wypali lub zostanie zbagatelizowana, dług zaufania względem władzy, która najpierw daje obywatelom rzeczywiste narzędzie decydowania o wyglądzie budżetu miasta bądź jego części, a potem ten wpływ neguje, zostanie zaprzepaszczony – dodał prowadzący.

Na spotkaniu zjawiło się też kilku radnych, m.in. Henryk Cebula oraz Piotr Kuczera. Opozycyjni względem siebie politycy mieli zupełnie inne podejście do kwestii budżetu obywatelskiego. – W tym wypadku rodzi się szereg wątpliwości – mówi Henryk Cebula. – Po pierwsze, trzeba zwrócić uwagę, jaką pulą pieniędzy wolnych miasto naprawdę dysponuje, po drugie, od czego będą wtedy rady dzielnic, po trzecie, o budżecie i wydawaniu miejskich pieniędzy i tak w ostatnim etapie decydują osoby z mandatem radnego – dodał samorządowiec.

Wątpliwości co do powodzenia tego projektu nie ma Adam Fudali, choć szczegółów wciąż podać nie chce. – Inicjatywa społeczna od szeregu lat w mieście działa. Problem zauważyliśmy przy konsultacjach nad rewitalizacją deptaku przy ul. Sobieskiego i Powstańców. Zainteresowanie mieszkańców otaczającą ich przestrzenią było mizerne – przyznaje prezydent miasta. Magistrat wpadł więc na pomysł skonkretyzowania, ukierunkowania oddolnych dążeń mieszkańców. – Może dzięki temu obudzi się społeczeństwo obywatelskie. Mieszkańcy będą mieli realny wpływ na wydawanie pieniędzy, a to może pomóc budować zaangażowanie – komentuje Fudali. Czy jednak fakt, że to magistrat wychodzi z tą inicjatywą może nazywane być budżetem obywatelskim? Według Celińskiego niestety nie. – Budżet obywatelski rodzi się z inicjatywy mieszkańców, polega na tym, że realizowane są dokładnie te postulaty, które w drodze ustalonego głosowania lub inną drogą przekonają większość mieszkańców. Nie może być tak, że ktoś będzie te koncepcje selekcjonował czy wybierał na poziomie władz miasta. Urzędnicy w przypadku budżetu partycypacyjnego ograniczają swoją rolę do sprawdzenia, czy dany projekt jest zgodny z obowiązującym prawem, doradzają oni również, na co warto – z perspektywy miasta wydać pieniądze – komentuje Celiński. – To, że ktoś przyjdzie z gotowymi pomysłami i każe mieszkańcom wybierać najlepszy pomysł, w głosowaniu internetowym, nie jest budżetem obywatelskim, raczej jego parodią – mówi ekspert.

Marek Grecicha