Zwierzęta to nie zabawki!
Zbliżają się święta i wielu z nas zechce sprawić swoim bliskim „żywe prezenty”. Jednak zanim zdecydujemy się podarować kotka, pieska czy króliczka, należy pamiętać, że zwierzęta to nie zabawki, które zaraz po świętach można wyrzucić, zatem jak kupić taki upominek z głową, doradza Monika Fita, lekarz weterynarii.
Każdego roku w wyniku nieprzemyślanych zakupów prezentów świątecznych, kilka tysięcy zwierząt, a przede wszystkim psów trafia za drzwi nowych właścicieli. Jedne wałęsają się po ulicach, inne lądują w schroniskach, a jeszcze inne umierają. Tylko nieliczne znajdują nowe schronienie. Przecież nie musi tak być! Wystarczy, że sprawiając swoim bliskim „żywy prezent”, kupimy go z głową. – Decydując się na zakup psa, kotka, królika czy nawet chomika powinniśmy pamiętać, że zwierzę to obowiązek– podkreśla Monika Fita.
– Zanim kupimy zwierzaka musimy dokładnie sprawdzić, czy nowy właściciel będzie miał odpowiednie warunki bytowe dla niego. Wziąć pod uwagę koszty utrzymania, jedzenia, ewentualne leczenie, a także szkody, jakie w mieszkaniu może wyrządzić nowy współlokator. W domu, w którym są małe dzieci, zwierzę musi być pod stałą kontrolą osoby dorosłej, aby np. nie ugryzło dziecka, czy też dziecko nie zrobiło krzywdy zwierzęciu. Dużo ludzi ma alergię na sierść, więc o tym też musimy pamiętać zanim zdecydujemy się na „żywy upominek”– wylicza lekarz.
To jednak nie koniec obowiązków, jakie czekają nowego właściciela czworonożnego pupila. – Kiedy decydujemy się podarować pieska, weźmy pod uwagę długość jego życia. Niektóre żyją i 20 lat. Z psem przynajmniej 3 razy dziennie trzeba wychodzić na spacer, ze szczeniakiem częściej. Ponadto trzeba pamiętać, aby zapewnić mu stałą opiekę – podkreśla Monika Fita.
Posiadanie psa, kota czy świnki morskiej to niewątpliwie ogromny obowiązek, ale wdzięczność, jaką okazują te zwierzęta jest bezcenna. Dlatego nie chodzi o to, aby w ogólnie nie kupować zwierząt, ale żeby tę decyzję dobrze przemyśleć. Trzeba wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw, pamiętając przy tym, że zwierzę to nie zabawka, ono też ma uczucia, wymaga szacunku i odpowiedniego traktowania, a na pewno radość będzie obopólna.
JK