Parafialny znaczy wspólny
Czuchowska parafia liczy sobie 86 lat. Została utworzona w 1926 roku, otrzymując wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Obecnie liczy 3745 wiernych i należy do dekanatu Dębieńsko. W całej swojej historii dała kościołowi ośmiu księży.
Na to, czym dzisiaj jest parafia w Czuchowie, pracowały pokolenia mieszkańców i wielu oddanych im kapłanów. Praca ta przyniosła efekt i wciąż wydaje owoce. Dzięki przywiązaniu do wiary ludzie są tu otwarci na innych, potrafią współczuć i nieść pomoc każdemu, kto jej potrzebuje.
Parafia to ludzie
Największym bogactwem czuchowskiej parafii są ludzie – pracowici, dumni i pobożni. Od kilku pokoleń wiele osób w różny sposób służy parafialnej wspólnocie – modlitwą, uczestnictwem w nabożeństwach, dbaniem o czystość w kościele i wokół niego. Bo przecież tak naprawdę to ludzie tworzą parafię, wypełniają wnętrze kościoła, zanoszą przed ołtarze swoje radości, smutki oraz troski. Słowem – tworzą historię. W Czuchowie wierni nie omijają kościoła szerokim łukiem. W parafialne życie angażują się dzieci, młodzież i starsi. Właściwie całe dzielnicowe życie toczy się wokół kościoła, a dokładniej domu parafialnego. I bardzo myli się każdy kto myśli, że czas upływa tu wyłącznie na modlitwie. Działa tu świetlica dzieci i młodzieży miejskiego ośrodka kultury, parafialna biblioteka, spotyka się koło gospodyń wiejskich. Odbywają się tu nie tylko uroczystości kościelne, ale też prelekcje, wystawy, biesiady, spotkania rodzinne, uroczystości urzędowe, kursy tańca, a nawet zajęcia z aerobiku. To, że w parafii tak wiele się dzieje, to zasługa wielkiego zaangażowania proboszcza ks. Michała Matejczyka, który nie szczędzi czasu, zdrowia i sił dla mieszkańców. Dzielnie wspiera go w tym wikariusz ks. Zbigniew Glenc. Duszpasterze liczą się z mieszkańcami, a ci jak mogą wspierają księży w ich służbie. Wszyscy tak samo czują się odpowiedzialni za parafię oraz kościół, bo przyświeca im jedno motto – parafialny znaczy wspólny.
Panu Bogu na chwałę
Obserwując życie czuchowskiej wspólnoty, nie ulega wątpliwości, że wiara ma tu bardzo solidne fundamenty i przetrwa przez kolejne pokolenia. By zaktywizować życie w parafii księża zaskakują wiernych wciąż nowymi pomysłami. Ci nie pozostają im dłużni, przedstawiając własne. Organizowane są pielgrzymki, festyny, spotkania i wciąż zacieśnia się więź między ludźmi, a ich duszpasterzami. Żeby służyć najbardziej potrzebującym, powstał parafialny zespół charytatywny, który zorganizował już wiele akcji – dofinansowanie „zielonej szkoły”, przygotowuje kiermasze świąteczne, opłaca obiady ubogim dzieciom, członkinie dbają o to, by potrzebujący dostali paczki na święta. Od dwóch miesięcy parafia ma własny chór – Magnificat. Dzięki wielkiej upartości proboszcza Matejczyka udało się namówić organistkę Stefanię Szyp do zorganizowania i poprowadzenia zespołu. Premierę 47-osobowy chór miał na okoliczność jubileuszowej prezentacji dzielnicy. Zaledwie po miesiącu istnienia. – Żeby nie był to taki jednorazowy zryw, ale coś trwałego i pięknego, co będzie cieszyć ludzi przez lata proboszcz dla całego zespołu ufundował stroje. Po jednej uroczystości przyszedł czas na kolejną, a teraz chóru będzie można posłuchać podczas koncertu kolęd – wyznaje ks. wikariusz Zbigniew Glenc. I faktycznie proboszcz Matejczyk potrafił zmobilizować i ludzi, i panią Stefanię. Chór ćwiczy pełną parą, przygotowując się do styczniowego występu. – Jeśli powiedziało się „a”, trzeba powiedzieć i „b”. Nie możemy zawieść ani księdza proboszcza, ani księdza wikarego, ani tym bardziej mieszkańców, którzy nasze dotychczasowe występy przyjęli niezwykle ciepło – wyznaje Stefania Szyp, dyrygentka. Od 2002 roku grupa młodzieży w parafii wydaje pismo „Światło”, w którym publikuje temat z życia parafialnego, kącik dla dzieci. Przy parafii działa też wiele grup modlitewnych: ministrantów, dzieci maryi czy róże różańcowe.
Marzenia się spełniają
Historia parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ma wprawdzie ponad 85 lat, jednak wiele z jej kart wciąż pozostaje niezapisanych. Wiadomo, że od początku istnienia Czuchów należał do parafii św. Jerzego w Dębieńsku. Ludzie mieli jednak bardzo daleko do tamtejszego kościoła, bo jakieś 1,5 godziny, co zimą było szczególnie uciążliwe. Pragnienie własnej świątyni było tak wielkie, że wystarczyło pół roku na jego realizację. W Barbórce, 4 grudnia 1923 roku, czuchowianie mogli uczestniczyć już u siebie. Wprawdzie tylko w szkolnej kaplicy, ale na własnych „śmieciach”. Potem wszystko poszło już bardzo szybko. Kościół zaczęto budować w 1926 roku, a siedem lat później świątynia została konsekrowana. Kościół został wybudowany w stylu neoromańskim i posiada wiele cech charakterystycznych dla romańskich świątyń: grube mury, plan łacińskiego krzyża, powtarzające się w oknach i drzwiach łuki. Dzięki staraniom proboszcza Matejczyka świątynia przeszła dwa remonty, w tym kapitalny. Dzisiaj wystrojem nawiązuje do motywów charakterystycznych dla polskich kościołów romańskich. Sercem kościoła jest prezbiterium z ołtarzem głównym i prostym dębowym krzyżem. Całość otacza dwutaśmowa plecionka symbolizująca sieć Ewangelii, a nad prezbiterium króluje zasiadający na tronie Chrystus. Na uwagę zasługują też boczne ołtarze, ścienne malowidła nad drzwiami i na chórze.
Małgorzata Sarapkiewicz
Proboszczowie parafii: ks. Alojzy Mori (1926–1927), ks. Józef Knosała (1927–1928), ks. Piotr Kowolik (1928–1934), ks. Ryszard Broda (1934–1940), ks. Hajda Jan (1940–1941), ks. Jan Teichmanm (1941–1945), ks. dr Alfons Fross (1945–1960), ks. Piotr Klyczka (1960–1974), ks. Lucjan Wawrzyńczyk (1974–1992), ks. Michał Matejczyk (1992–nadal).
Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Czuchowie – metryczka
- Adres, kancelaria: ul. 3–go Maja 98, 44–230 Czerwionka–Leszczyny (Czuchów), kancelaria parafialna czynna: od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–8.30, wtorki i piątki w godz.16.00–17.00
- Kontakt: tel. 32/431–10 –93, wikariusz 32/422 –93– 93, e–mail: czuchow@archidiecezja.katowice.pl , czuchow@katowice.opoka.org.pl, strona internetowa: www.parafiaczuchow.katowice.opoka.org.pl
- Proboszcz ks. Michał Matejczyk
- Wikariusz: ks. Zbigniew Glenc
- Liczba parafian: 3745
- Odpust parafialny: 15 sierpnia
- Wieczorna adoracja: 18 czerwica
- Msze święte: w tygodniu – godz. 7.00 i godz. 17.00 (III pt. m-ca 16.30), sobota – godz. 16.30, w niedzielę – godz. 7.30, godz. 9.00, godz. 11.00 i godz. 15.30.
- Ulice: Bieli, Cmentarna, Długosza, Folwarczna, Gliwicka, Górnicza, Graniczna, Młyńska, Kochanowskiego, Komunalna, Kopalniana, Kościelna, 3 Maja 37–120, Zawadzkiego, Staffa, Mazanka, Nad Bierawką, Nowa, Podleśna, Przemysłowa, Przyjaźni, Rybnicka, Sawickiej, Słoneczna, Swobody, Szewczyka, Szyb Zachodni, Tęczowa, Topolowa, Waryńskiego, Zielona.
- Cmentarz: parafialny
- Dekanat: Dębieńsko