Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 7 (327) Data wydania: 12.02.13

Niebezpiecznie w mieście. Sprawdzamy, jak działa miejski monitoring

Od pewnego czasu rybnicki rynek, a szerzej, ścisłe centrum miasta, nie jest bezpiecznym miejscem. Burdy w knajpach, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych i zakłócanie porządku to standard. Straż miejska i policja walczą z tymi procederami wszelkimi możliwymi środkami, a jednym z nich jest miejski monitoring.

Obserwowany jest m.in. rynek i przyboczne ulice do niego prowadzące. – Takich miejsc jest w mieście więcej. Dworzec PKP i park przy dworcu, gdzie przeważnie spożywany jest alkohol. Samo wnętrze dworca także jest obserwowane. W zeszłym roku zarejestrowaliśmy tam napaść na bezdomnego. Oprócz tego sławna już ul. Reja przy rynku, gdzie w czasie lata co noc odbywają się libacje – mówi Dawid Błatoń, rzecznik Straży Miejskiej w Rybniku.

Procedura jest prosta. Operator monitoringu – cywilny pracownik straży miejskiej – powiadamia policję lub SM w przypadku, gdy oko kamery uchwyci sytuację łamania prawa bądź zagrożenia dla życia lub zdrowia. Wtedy odbierający zgłoszenia bądź dyspozytor wysyła patrol lub grupę interwencyjną. – Sami operatorzy nie mogą tego zrobić, gdyż zgodnie z ustawą, nie mają prawa ujawniania łamania kodeksu – mówi Dawid Błatoń, rzecznik Straży Miejskiej w Rybniku.

Kilkadziesiąt kamer i kilka par oczu

Nad bezpieczeństwem rybniczan czuwają dzień i noc 42 kamery. W centrum kamery zlokalizowane są na rynku, przy ulicach: Sobieskiego, Gliwickiej, Kościuszki, Chrobrego, Hallera, Raciborskiej, Pl. Kościelnym, Piłsudskiego, Pl. Armii Krajowej oraz w okolicach rybnickiego kampusu oraz bazyliki. – Przy monitorach dyżuruje od 2 do 4 pracowników, czasem wśród nich jest także funkcjonariusz straży miejskiej – mówi Dawid Błatoń. To dużo czy mało – pytamy. – System skonstruowany jest tak, że prócz obsługi monitoringu, dyżurny w jednostce straży miejskiej ma wgląd na aktualnie rejestrowany na monitorach obraz. Może w każdym momencie zauważyć, że coś się gdzieś dzieje – mówi Błatoń.

Efekty tej pracy są dość spektakularne. W 2012 roku dzięki pracy monitoringu wykryto 1106 wykroczeń. – Opierając się o te dane można śmiało stwierdzić, że monitoring w mieście jest efektywny – mówi Błatoń.

Gdzie nie warto się pałętać

Pod szczególną obserwacją jest kilka newralgicznych punktów centrum miasta, które znane są strażnikom i funkcjonariuszom policji ze swego „potencjału” do generowania niebezpiecznych sytuacji. Obserwowany jest oczywiście rynek i przyboczne ulice do niego prowadzące. – Takich miejsc jest w mieście więcej. Dworzec PKP i park przy dworcu, gdzie przeważnie spożywany jest alkohol. Samo wnętrze dworca także jest obserwowane. W zeszłym roku zarejestrowaliśmy tam napaść na bezdomnego. Oprócz tego sławna już ul. Reja przy rynku, gdzie w czasie lata co noc odbywają się libacje – mówi Błatoń. Prócz tego zmorą dla strażników jest jeden z nowych pubów przy rynku. Tanie piwo i wódka generują sytuacje często bardzo niebezpieczne, a obsługa lokalu mówi bez ogródek – o tym, co tutaj się dzieje, można by książkę napisać.

W odpowiedzi na potrzeby zwiększenia bezpieczeństwa w ścisłym centrum miasta, współpraca pomiędzy urzędem miasta a policją zacieśniła się i kolejny raz na ulice wyjechał łączony, policyjno–miejski patrol weekendowy. – Strażnik miejski i policjant w weekendy patrolują centrum miasta, dbając o bezpieczeństwo i porządek – mówi Dawid Błatoń. – To także daje efekty, bo dzięki temu na miejscu ewentualnego zdarzenia jesteśmy dużo szybciej – dodaje.

(mark)