Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 12 (332) Data wydania: 19.03.13

Opony a technika jazdy

– Dobierając opony warto pamiętać o typie, wadze samochodu, jego wyposażeniu w systemy, także o własnym stylu jazdy i umiejętnościach – przekonuje Marcin Orlik, właściciel Ośrodka Szkolenia Kierowców Jazda

Wymiana opon zimowych na letnie i odwrotnie to temat znany każdemu kierowcy. I choć powraca regularnie, warto kilka wątków przypomnieć. Producenci ogumienia, podobnie jak instruktorzy nauki jazdy podają, że temperaturą graniczną dla wymiany opon jest 7 stopni Celsjusza. Kiedy spada do tego poziomu, pora decydować się na założenie opon zimowych, kiedy po zimie przekracza – czas na letnie. Oczywiście zdarzają się zimowe dni, kiedy temperatura sięga 20 stopni. Miniony rok pokazał, że śnieg może spaść nawet w maju. Kiedy więc wybrać optymalny termin zmiany opon?

– Generalnie, jak mawia Sobiesław Zasada, do końca marca na pewno opony zimowe i od początku listopada też już opony zimowe – mówi Marcin Orlik, właściciel Ośrodka Szkolenia Kierowców Jazda. Sugeruje, aby nie czekać z wymianą opon letnich i zimowych na ostatni moment. Przekonać powinny nas zarówno bezpieczeństwo jak i pieniądze. Opony letnie gubią zimą swoje właściwości jezdne. – Opona letnia mniej się ściera i jest bardziej odporna na wysokie temperatury. Opona zimowa jest bardziej ścieralna i mniej odporna na wysokie temperatury. Co za tym idzie? Opony zimowe zużywają się latem dwa razy szybciej niż letnie – mówi Marcin Orlik.

Zwlekasz – tracisz

Osoby zwlekające z wymianą ogumienia na letnie narażają się więc na szybsze zużycie zimowych, co oznacza perspektywę ich prędkiej wymiany. Poza tym zimówki wykorzystywane latem tracąc bieżnik przestają spełniać swoją funkcję zimą. Zadaniem opon zimowych jest odprowadzanie błota pośniegowego. Tej funkcji nie spełnia opona letnia, która jest twardsza. Jazda oponą letnią po śniegu przypomina jazdę łyżwami po lodzie. I odwrotnie, opona zimowa nie potrafi latem odprowadzać wody. Wjazd w kałużę grozi aquaplanningiem. Ogumienie zachowuje się jak narta wodna. Opona gubi kontakt z asfaltem narażając kierowcę na utratę kontroli nad autem. – Samochód zaczyna się zachowywać jak na gołoledzi. Brak przyczepności na prostej doprowadzi do zarzucania samochodem. Oczywiście w grę wchodzą jeszcze masa samochodu, rozstaw osi i wysokość, ale nawet przy prędkości 70 km/h aquaplanning grozi dachowaniem – mówi instruktor jazdy.

Opona a zużycie paliwa

Instruktor zaleca zachowanie dystansu i ostrożności przy kierowaniu się podczas wyboru opon takimi cechami jak oszczędzanie paliwa, czy większa przyczepność dająca satysfakcję kierowcom o sportowym zacięciu. Wszelkie te cechy mają znaczenie tylko w określonych warunkach i przy założeniu, że potrafimy je wykorzystać. Jeśli potrafimy ekonomicznie jeździć, odpowiednia opona ułatwi oszczędzanie paliwa. Inaczej nie zauważymy różnicy podczas tankowania. W naszym zmiennym klimacie, na drogach pełnych nierówności, dziur, różnego typu nawierzchniach (asfalt, beton, kostka) nie odczujemy też walorów sportowych. Takie opony nadają się tylko na tor. Bardzo popularne np. wśród młodych osób jest ogumienie niskoprofilowe. Te opony są szerokie, więc lepiej od węższych trzymają się jezdni. Ale też szeroka powierzchnia powoduje, że jesteśmy bardziej narażeni na aquaplanning. Poza tym niski profil pogarsza komfort jazdy. W aucie mocno czujemy wszelkie nierówności.

Warto słuchać producenta

Marcin Orlik sugeruje, aby kupując opony brać pod uwagę specyfikację wskazywaną przez producenta samochodu. – Skoro producent wskazuje opony o pewnej charakterystyce, to nie robi tego bez powodu. Duże żonglowanie nie ma sensu. Sam złapałem się na tym, a można powiedzieć, że jestem doświadczonym kierowcą, iż kupiłem opony zimowe o wzmocnionej konstrukcji licząc na poprawę osiągów auta. Co się okazało? Moje auto mając wagę 1600 kg było zbyt lekkie na te opony. Nacisk na asfalt był zbyt mały i auto źle się prowadziło. Sprzedałem opony właścicielowi samochodu dostawczego o masie około 3 ton i tam się sprawdziły idealnie – mówi Marcin Orlik.

(tora)