W trzech gminach coraz bezpieczniej
GASZOWICE, JEJKOWICE, LYSKI. Na kwietniowej sesji tradycyjnie już radni zapoznali się ze sprawozdaniem komendanta Komisariatu Policji w Gaszowicach za 2012 rok. Było bezpieczniej niż w poprzednim roku, a także zwiększyła się wykrywalność.
Za najważniejsze kierunki pracy funkcjonariusze obrali sobie w 2012 roku m.in. szybką i skuteczną reakcję na zdarzenie, poprawę bezpieczeństwa na drogach oraz walkę z przestępczością gospodarczą. – Skuteczna i właściwa realizacja tych i innych mierników ma przyczynić się do poprawy stanu bezpieczeństwa obywateli, a także do poprawy wizerunku policji i wzrostu zaufania społeczeństwa do naszej formacji – informuje Zbigniew Ciałoń, szef gaszowickiego komisariatu. Warto podkreślić, że policjanci z Gaszowic obsługują także gminy Lyski i Jejkowice, przez co zakres ich pracy jest o wiele szerszy. W minionym roku na terenie działania komisariatu funkcjonariusze stwierdzili 281 przestępstw, czyli o 11 mniej niż w 2011 roku. Łącznie wszczęto 252 postępowania, z czego najwięcej z Lysek (110) oraz Gaszowic (104). Policjanci rozpoczęli też 38 postępowań w stosunku do mieszkańców Jejkowic i 4 spoza terenu działania. Ilość wszczętych postępowań jest o wiele mniejsza niż w 2011 roku, bo aż o 148 spraw.
W całym roku policja zanotowała najwięcej przestępstw dotyczących nietrzeźwych kierowców. Było ich łącznie dla trzech gmin aż 55. Nieco mniej, bo 51 spraw dotyczyło kradzieży, a 28 znęcania. Ponadto m.in. 17 włamań, 14 oszustw, 13 nagłych zgonów i samobójstw oraz 57 tzw. innych przestępstw, czyli m.in. gróźb karalnych, przywłaszczenia mienia, naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszy czy fałszerstwa dokumentów. – Z powyższego zestawienia wynika, że w 2012 roku wzrosła tylko liczba bójek i pobić (były 4, a poprzednio 2 – red.), znieważeń funkcjonariuszy (o jeden przypadek więcej) oraz znęcań (o pięć spraw). Spadła natomiast liczba przesępstw bardziej uciążliwych dla społeczeństwa, tj. kradzieży mienia (o ok. 40 proc.), włamań (o 35 proc.), rozbojów (o 50 proc.), wypadków drogowych (o 50 proc.) oraz zniszczenia mienia (o 20 proc.). Taka tendencja jest jak najbardziej prawidłowa i należy dołożyć starań, aby ją utrzymać w 2013 roku – stwierdza komendant.
Jednym z aspektów sprawozdania dla radnych była też wykrywalność przestępstw. W 2012 roku wyniosła aż 77,6 proc. Dla porównania w poprzednim roku było to 56,6 proc. Należy dodać, że miniony rok był dobry pod względem wykrywalności także dla pozostałych komisariatów na terenie powiatu rybnickiego i dla samej rybnickiej komendy. W 2012 roku policjanci odnotowali też 46 czynów karalnych, których dopuścili się nieletni mieszkańcy. Były to głównie wymuszenia, groźby karalne, znęcanie, zniszczenie mienia oraz posiadanie i sprzedawanie narkotyków. – Należy dodać, że rokrocznie odnotowujemy dużo przypadków, kiedy to nieletni z naszego terenu popełniają czyny karalne na terenie miasta Rybnik w obiektach i centrach handlowych typu Plaza, Focus, Rossman i innych, a także na terenie Rynku, lokali gastronomicznych. Dochodzi tam głównie do drobnych kradzieży, zniszczeń, udzielania narkotyków. Tego typu czynności prowadzą policjanci z referatu ds. nieletnich KMP w Rybniku – wyjaśnia Zbigniew Ciałoń.
Szymon Kamczyk
Najważniejsze wydarzenia z działalności KP Gaszowice w 2012 roku
1. W marcu w gminie Jejkowice na terenie jednej z firm sprawca dokonał kradzieży koparko–ładowarki o wartości 125 tys. zł.
2. W maju, również w Jejkowicach doszło do wypadku drogowego z udziałem dwóch nieletnich rowerzystów.
3. W lipcu obywatele narodowości romskiej dokonali kradzieży i zniszczeń na cmentarzach oraz przydrożnych kapliczkach na terenie powiatu rybnickiego i wodzisławskiego, o czym informowaliśmy na naszych łamach.
4. W listopadzie doszło do samobójstwa osoby nieletniej z terenu gminy Lyski. Policjanci nie stwierdzili w tym przypadku działalności osób trzecich.