Przegląd Tygodnia
Przegląd Tygodnia.
WYDARZYŁO SIĘ
Na rynku o bezpieczeństwie
W poniedziałek, 6 maja, na rybnickim rynku Komenda Miejska Policji w Rybniku zorganizowała Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W przedsięwzięciu wzięła udział młodzież rybnickich szkół średnich. Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego to przedsięwzięcie, którego celem jest popularyzacja działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach. W ramach rybnickich obchodów zaplanowano wiele ciekawych inicjatyw. Na rynku zobaczyć można było m.in. symulację działań służb ratunkowych podczas wypadku drogowego oraz pokaz sprzętu wojskowego i policyjnego. Kolejne atrakcje to wystawa motocykli ciężkich, symulator zderzeniowy, przejazd według zasad nowego egzaminu na prawo jazdy, alkogogle obrazujące działanie alkoholu na organizm. Nie zabrakło także informacji na temat stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Do jutra wybierają najpiękniejszego Rybka
36 prac zgłoszono do zabawy, której celem było przygotowanie pracy ilustrującej rymowankę poświęconą tematyce segregacji śmieci. Na najlepszą waszym zdaniem pracę można już głosować na fanpage’u miasta Rybnik.eu na Facebooku. Przedmiotem zabawy było wykonanie projektu wizualnego do wierszyka, o Rybku uczącym dzieci sortowania odpadów. Przedsięwzięcie adresowane było do wszystkich zainteresowanych, bez ograniczeń wiekowych. – Zainteresowanie zabawą okazało się duże – zgłoszono 36 bardzo kolorowych, wykonanych z wielkim zaangażowaniem prac. Choć niektóre z nich zawierają pewne nieścisłości związane z zasadami segregacji śmieci, postanowiliśmy – ze względu na ich walory artystyczne – wszystkie prace dopuścić do kolejnego etapu, czyli głosowania na najlepszą pracę – mówi Lucyna Tyl, rzecznik prasowy rybnickiego magistratu. Internauci mogą na fanpage’u miasta Rybnik.eu na Facebooku głosować na ich zdaniem najciekawszą pracę poprzez wybór opcji „lubię to”. Autor, którego praca zyska największą ilość „like’ów”, otrzyma nagrodę (komplet atrakcyjnych materiałów promujących miasto). Głosowanie potrwa do 8 maja br. do godziny 15.00.
Autobusem z rowerem do Rud
Od soboty, 27 kwietnia, rybnicki Zarząd Transportu Zbiorowego umożliwił na linii 43 Rybnik – Rudy przewóz rowerów. Przewóz będzie się odbywał w weekendy na specjalnej przystosowanej do tego celu przyczepie. Przyczepę będzie obsługiwał kierowca autobusu – będzie umieszczał i zdejmował rowery z przyczepy, tak by zapewnić bezpieczeństwo przejazdu. Rowery będą załadowywane na 5 minut przed planowym odjazdem autobusu, należy więc przybyć odpowiednio wcześniej. W ramach jednego kursu zabranych może zostać 12 jednoosobowych, dwukołowych rowerów. Zgodnie z regulaminem umieszczenie i zdjęcie roweru możliwe jest na przystanku początkowym i końcowym. Zabroniony jest też przewóz rowerów wewnątrz autobusu. Opłata za przewóz roweru wynosi 5 zł – bilet jest kupowany u kierowcy autobusu. Do tego zakupić trzeba także bilet pasażerski. Kursy z przyczepą obsługiwane w soboty: – odjazdy z dworca autobusowego: 8.13, 10.23, 14.13, 17.23 – odjazdy z przystanku Rudy Kościół: 9.05, 11.15, 15.05, 19.15. Kursy z przyczepą obsługiwane w niedziele: – odjazdy z dworca autobusowego: 7.58, 11.58, 14.13, 17.23 – odjazdy z przystanku Rudy Kościół: 10.10, 12.50, 15.05, 18.15.
Jeszcze kilka dni na Staffa jeździmy inaczej
Od 25 kwietnia na okres około 2 tygodni planuje się dopuszczenie ruchu dwukierunkowego na odcinku od ulicy Staffa do granicy miasta oraz wprowadzenie dwóch odcinków robót sterowanych sygnalizacją świetlną wahadłową w rejonie skrzyzowania z ulicą Konarskiego oraz ulicą Kadłubka.
Parking na kampusie już płatny!
Od początku maja parking przy rybnickim kampusie przestał być darmowym miejscem parkingowym. Na razie wydano ok. 170 abonamentowych kart. Rybnickie Służby Komunalne przyznają jednak, że miejsc dla studentów nie zabraknie, bo docelowo abonamentów ma być 250. Gdy kampus powstawał na parkingu obowiązywały pozwolenia, wydawane przez władze uczelni wyższych. Od dobrych kilku lat pozwolenia jednak zniknęły, a na parkingu parkować mógł każdy. RSK na początku wiosny postawiło szlabany, a studenci zmuszeni są płacić abonament. Opłata nie jest drastycznie wysoka – wynosi 20 złotych miesięcznie, jednak wśród studentów i tak słychać głosy, że mają już dość wydatków na studia, a dodatkowe kilkadziesiąt złotych nie jest tym, czego od Miasta oczekiwali. System zastosowany do obsługi abonamentów będzie zaawansowany. Student zaoczny, przyjeżdżający w weekendy ma w przyszłości parkować tylko w weekendy. – W środku tygodnia bramka się na tę kartę nie otworzy. A to pomoże utrzymać odpowiednią ilość miejsc parkingowych. Nie każdy będzie mógł parkować, choć rozważamy możliwość udostępnienia małej części przestrzeni dla mieszkańców miasta, którzy studentami nie są – mówi Adam Fudali, prezydent Rybnika.
WYDARZY SIĘ
Rybnik partnerem EKG
W dniach od 13–15 maja br. w Katowicach odbędzie się piąta już edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego, największego wydarzenia biznesowego Europy Centralnej. Rybnik weźmie udział w tym przedsięwzięciu. Kongres jest trzydniowym cyklem debat i spotkań z udziałem sześciu tysięcy gości z Polski i innych krajów europejskich. W tym roku główne nurty tematyczne kongresu będą związane z potencjalnymi czynnikami wzrostu gospodarki europejskiej, stabilnością strefy euro, przyszłością wspólnej polityki energetycznej i klimatycznej UE. Rozważane będą również szanse na nowe otwarcie Europy na globalną konkurencję, współpracę i ekspansję. Miasto Rybnik jest jednym z czterech partnerów samorządowych współpracujących przy organizacji tegorocznego kongresu. Prezydent Miasta Adam Fudali będzie panelistą podczas dwóch sesji: „Inwestycje komunalne” oraz „Inwestycje komercyjne w przestrzeni miejskiej”.
Od jutra juwenalia!
8, 9, 10 i 11 kwietnia to czas, gdy Rybnikiem rządzą studenci. Masa koncertów, wydarzeń kulturalnych i sportowych. Gwiazdą rybnickich juwenaliów w 2013 roku będzie Monika Brodka, a na scenie kampusu zagrają prócz niej Muchy, Cool Kids Of Death oraz Tabu. Pełny program juwenaliów na stronie 5 naszego tygodnika.
Spotkanie z autorką
9 maja o godz. 15.00 w Gminnej Bibliotece w Jejkowicach odbędzie się spotkanie z Anną Stronczek – autorką piszącą książki po śląsku. Anna Stronczek napisała m.in. „Bojki ślunskie”, czyli bajki spisane w gwarze śląskiej według ustalonego kanonu. Na spotkanie w bibliotece w Jejkowicach oczywiście wstęp wolny dla małych i dużych.
Weź udział w konkursie
„Czy szata czyni człowieka?” to tytuł tegorocznego konkursu Fajn Foto Fest adresowanego do amatorów fotografii z morawsko-śląskiego kraju i polskiego pogranicza. Przyjmowanie zgłoszeń zakończy się 31 maja 2013 r. w Domu Kultury w Chwałowicach. Organizatorzy proponowaną tematyką chcą bardziej przybliżyć się do człowieka i zbadać jaką rolę odgrywa strój w społeczeństwie, czy strój coś o nas mówi. Najlepsi fotografowie mogą się spodziewać prezentacji swoich prac podczas cyklu wystaw w Czechach i Polsce. Przebieg konkursu jest komentowany bezpośrednio na Facebooku.