O zdrowie mogą być spokojni
GASZOWICE. Mieszkańcy gminy mają zapewnioną opiekę zdrowotną w dwóch ośrodkach zdrowia w Gaszowicach i Czernicy. Lekarze z tych placówek przygotowali dla radnych sprawozdania z zeszłego roku.
Z gaszowickiej przychodni pacjenci mogą korzystać w dni robocze od 8 do 18.00, a w pozostałe dni dyżur pełnią punkty opieki całodobowej, np. szpital w Rydułtowach. Z gaszowickiej przychodni w ubiegłym roku pacjenci skorzystali 23 828 razy, z czego osobom dorosłym udzielono 17 036 porad, a dzieciom 5075, głównie z powodu infekcji dróg oddechowych. Lekarze oprócz wizyt w przychodni, odwiedzają też chorych podczas wizyt domowych. W ubiegłym roku takich wizyt było 331. Dla dzieci z kolei przygotowano szereg badań i porad profilaktycznych, m.in. 412 badań bilansowych, 686 szczepień i 87 wizyt patronażowych. W poradni dla osób dorosłych wykonano natomiast 162 profilaktyczne badania, w tym 76 badań chorób układu krążenia, 86 badań przewlekłej obturacyjnej choroby płuc oraz 100 szczepień ochronnych.
Przebadali wszystkich
W Gaszowicach głównymi przyczynami zgłoszeń osób dorosłych były nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroba niedokrwienna serca, infekcje dróg oddechowych oraz zwyrodnienia stawów. W Czernicy natomiast najwięcej było pacjentów z chorobami układu krążenia, cukrzycą, chorobami układu oddechowego, nadciśnieniem i problemami układu trawiennego. Ogółem w czernickim ośrodku w ubiegłym roku wykonano 11 720 przyjęć pacjentów, w tym 9774 porady dla dorosłych oraz 1941 porad dla dzieci. Lekarze ośrodka w Czernicy z kolei częściej bywali na wizytach domowych. Były to 482 wizyty. Dla dzieci również przeprowadzono 140 badań profilaktycznych i 30 badań bilansowych.
Możliwość bezpłatnych badań
– W ciągu ostatnich lat nie zaobserwowano istotnych zmian w stanie zdrowia mieszkańców gminy Gaszowice. Odnosi się to zarówno co do ilości i przyczyny udzielonych porad. W dalszym ciągu prowadzony jest program profilaktyki przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, który skierowany jest do wszystkich palących powyżej 18. roku życia. Między 45. a 65. rokiem życia w ramach programu możliwe jest wykonanie spirometrii i określenie stopnia uszkodzenia płuc. W tym roku do programu profilaktyki chorób układu krążenia zapraszamy mieszkańców gminy urodzonych w latach 1958, 1963, 1968, 1873 oraz 1978 – informuje Irena Jureczko-Czech z NZOZ Gaszowice, jednocześnie przypominając o możliwości wzięcia udziału w badaniach, mających na celu wczesne wykrycie raka szyjki macicy, raka piersi i nowotworów jelita grubego.
Szymon Kamczyk