Kącik ZUS
Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku.
Od miesiąca razem z mamą otrzymujemy rentę rodzinną po moim tacie. Ja uczę się w szkole średniej. W jakich sytuacjach i o czym musimy poinformować ZUS, by później nie zwracać nadpłaconych kwot?
Agnieszka K.
Jeśli otrzymujemy rentę rodzinną z ZUS musimy zawiadomić ZUS o:
– osiąganiu przychodu z tytuł zatrudnienia, służby lub innej pracy zarobkowej albo prowadzenia działalności, a także o wysokości osiąganego przychodu,
– o wysokości przychodu osiągniętego w minionym roku kalendarzowy w terminie do końca lutego kolejnego roku,
– zmianie miejsca zamieszkania, numeru rachunku bankowego,
– pobieraniu emerytury lub renty z innego tytułu przyznanej przez inny organ rentowy albo o pobieraniu uposażenia sędziego lub prokuratora w stanie spoczynku bądź uposażenia rodzinnego pobieraniu zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, bądź renty socjalnej,
– innych okolicznościach powodujących zawieszenie prawa do renty rodzinnej,
– zaprzestaniu uczęszczania do szkoły przez osobę, która skończyła już 16 lat. Należy pamiętać o tym, że jeśli dziecko się nadal kształci, będzie dostawało rentę aż do zakończenia nauki, ale nie dłużej niż do 25 roku życia, chyba że urodziny przypadają w trakcie ostatniego roku studiów. Wówczas rentę można jeszcze pobierać do końca roku akademickiego.
– zaprzestanie uczestnictwa w zorganizowanym szkoleniu, które miało pomóc w uzyskaniu kwalifikacji do wykonywania pracy zarobkowej.
Jeśli nie zawiadomimy ZUS o okolicznościach powodujących zmniejszenie, zawieszenie lub utratę prawa do renty, a przez to zakład nadal będzie wypłacał nam niezmienioną kwotę, będziemy musieli zwrócić nienależnie wypłacane świadczenie wraz z odsetkami.
Od 1 marca 2013 r. wysokość najniższej renty rodzinnej to 831, 15 zł.
Z ostatnim dniem maja zakończyłam pracę zawodową i moja firma wyrejestrowała mnie z ubezpieczenia zdrowotnego. Mam już złożony wniosek o emeryturę, ale teraz mam obawę, że jak zachoruję, to czy będę mogła skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej?
Janina
W okresie, kiedy jest rozpatrywany wniosek o przyznanie prawa do świadczenia ZUS zgłasza wnioskodawcę do ubezpieczenia zdrowotnego. Tak więc może Pani w tym czasie korzystać ze wszystkich świadczeń przysługujących z ubezpieczenia zdrowotnego.
Od trzech miesięcy zatrudniłem się legalnie za granicą. Czy w związku z tym moje wynagrodzenie stamtąd ma wpływ na rozliczenie świadczeń?
Stały Czytelnik
Tak, jeśli świadczeniobiorca osiąga przychody w państwie, z którym Polskę łączy umowa międzynarodowa w dziedzinie ubezpieczeń społecznych, przy rozliczeniu przyjmuje się przychód faktycznie osiągnięty, udokumentowany zaświadczeniem pracodawcy.