Co zrobić, aby pod ziemią było bezpieczniej?
W okresie od stycznia do końca maja bieżącego roku liczba wszystkich wypadków w kopalniach KW S.A. porównaniu z analogicznym okresem roku 2012 zmniejszyła się o 61, ale zanotowano aż pięć wypadków śmiertelnych.
W ubiegłym tygodniu odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Higieny Pracy Kompanii Węglowej SA. Andrzej Pakura, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Higieny Pracy Kompanii Węglowej przedstawił statystyki dotyczące wypadkowości w kopalniach KWSA oraz omówił przebieg i przyczyny wypadków śmiertelnych w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2013 roku. Poinformował zebranych o surowych sankcjach, jakie dotknęły pracowników winnych zaniedbań i błędów, które leżały wśród przyczyn tych tragicznych zdarzeń.
Statystyki te są niepokojące, bowiem w okresie od stycznia do końca maja br. co prawda liczba wszystkich wypadków w porównaniu z analogicznym okresem roku 2012 zmniejszyła się o 61, niemniej zanotowano aż pięć wypadków śmiertelnych.
– Nie ma żadnej presji na wydobycie ani na roboty przygotowawcze – podsumował przewodniczący komisji, wiceprezes zarządu Marek Uszko. – Dlatego apeluję o rozwagę, o to, aby pracownicy nie podejmowali działań ryzykownych, nierozważnych, które w konsekwencji mogą prowadzić do wypadków.
Wiceprezes podkreślił, iż w przypadku stwierdzenia nieprzestrzegania przepisów i procedur bhp sankcje wobec winnych będą bardzo surowe.
Podczas spotkania omówiono także stan zaawansowania prac związanych z powołaniem w Kompanii Węglowej Funduszu Wsparcia Profilaktyki Medycznej, który ma zapobiegać i zmniejszać skutki wypadków przy pracy. Dzięki współpracy z firmami ubezpieczeniowymi, pracownicy KW SA będą mogli w niedługim czasie korzystać zarówno z dodatkowych badań lekarskich, jak i zabiegów rehabilitacyjnych. Przyspieszy to nie tylko diagnostykę chorób zawodowych, ale także umożliwi szybszy powrót do pracy po przebytych wypadkach przy pracy.
Komisja Bezpieczeństwa zapoznała się także z wynikami ankiet na temat nowej odzieży korporacyjnej. Nowe ubrania trafiły tym razem do kopalni Jankowice i w zdecydowanej większości zebrały bardzo dobre recenzje. Chwalono zarówno trwałość materiału, jak i dobre wykończenie ubrań. Testy nowej odzieży korporacyjnej zostaną rozszerzone na wszystkie kopalnie wchodzące w skład Kompanii Węglowej. Wytypowane oddziały zostaną wyposażone w bluzę, spodnie oraz podkoszulki.
Podczas spotkania przeanalizowano również pierwsze efekty 10. jubileuszowej edycji konkursu „Pracuję bezpiecznie”, który ruszył na początku maja. Do tej pory na specjalnej stronie internetowej zarejestrowało się 2,7 tys. uczestników, którzy mogą odpowiadać na ponad tysiąc pytań z zakresu bezpieczeństwa pracy. Finał konkursu odbędzie się 8 listopada w Domu Kultury w Niedobczycach.
(acz)