Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 29 (349) Data wydania: 16.07.13

Ekoserwis: To perła naszego regionu

Z udziałem Gabrieli Lenartowicz – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach 27 czerwca w Szymocicach zorganizowano konferencję podsumowującą XX–lecie istnienia Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe”.

Powstały w 1993 roku park w Rudach jest jednym z ośmiu parków krajobrazowych w województwie śląskim i jednym z największych w Polsce. Jego powierzchnia wynosi ponad 49 tys. hektarów i składa się z pięciu niestykających się ze sobą obszarów. Swym zasięgiem park obejmuje północno–wschodnią część miasta Racibórz (począwszy od wschodniego brzegu kanału Ulgi) aż po wschodnią granicę miasta wraz z Arboretum Bramy Morawskiej, a także częściowo gminy: Nędza, Kuźnia Raciborska, Knurów, Czerwionka-Leszczyny, Orzesze, Żory, Suszec, Rybnik, Lyski, Sośnicowice i Pilchowice.

Na tych terenach szczególnej ochronie podlegają przyrodniczo cenne pozostałości naturalnych lasów łęgowych i grądowych typowych dla doliny górnej Odry oraz stawy – tereny lęgowe ptaków oraz siedliska rzadkiej roślinności błotnej i wodnej (m.in. cibora żółta, kotewka orzech wodny), a także liczne tu pomniki przyrody ożywionej i nieożywionej.

Oprócz naturalnych walorów przyrodniczych w Rudach ochronie podlegają wartości historyczno-kulturowe ukształtowane w wyniku działalności cystersów, którzy przybyli z Francji w 1258 roku. Z tamtych lat w Rudach, oprócz dowodów znanej przedsiębiorczości zakonników, zachował się pocysterski kościół i zespół klasztorno-pałacowy z jednym z największych w Polsce parków w stylu angielskim

– Bardzo się cieszę, że te obiekty udało się uratować, a teraz przywraca się do świetności – mówił w czasie konferencji dr Jan Maciej Waga z Uniwersytetu Śląskiego, który w swym wystąpieniu poruszył problem ochrony obszarów takich jak „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe”, które w swej historii zostały poddane oddziaływaniu człowieka i to właśnie człowiek nadał im ich wyjątkowego charakteru. Bez ingerencji człowieka łąki i stawy zarosną, a park bezpowrotnie utraci swój unikatowy charakter – mówił wicedyrektor parku Michał Góra. Nie byłoby to możliwe, bez wsparcia ze strony funduszu.

WFOŚiGW w Katowicach od lat wspiera swymi środkami prace związane ze wzbogacaniem różnorodności biologicznej oraz z zachowaniem cennych przyrodniczo zbiorowisk i odnowy drzewostanu na obszarach Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, którego cysterskie kompozycje krajobrazowe są dziś integralną częścią.

W ciągu ostatnich siedmiu lat dofinansowanie na cele związane z ochroną przyrody w śląskich parkach krajobrazowych wyniosło blisko 4 mln zł. Ponad milion dwieście tysięcy złotych przeznaczono na działalność prowadzoną w należących do parkach ośrodkach edukacji ekologicznej związaną z kształtowaniem świadomości ekologicznej wśród mieszkańców regionu. I jak zapewniała prezes Gabriela Lenartowicz, podczas jubileuszowej konferencji poświęconej cysterskiemu parkowi, pieniądze te są wydane z pożytkiem i korzyścią dla ochrony cennych walorów przyrodniczych.

(eco)