Lotnisko w Bełku coraz bardziej realne
Gmina dostała zielone światło od rady miejskiej na sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części obszaru w Bełku, gdzie planowana jest budowa lotniska
BEŁK. O budowie małego lotniska w Czerwionce-Leszczynach mówi się już od ponad pół roku. Początkowo rzecz traktowano jako plotkę, z czasem jednak władze gminy zaczęły potwierdzać tę wiadomość. Na ostatniej sesji rady miejskiej rajcy przyjęli uchwałę umożliwiającą gminie przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Obejmuje on część sołectwa Bełk położoną na północ od linii kolejowej, na wschód od autostrady A1, na południe od ściany lasu oraz na zachód od ulicy Karola Miarki. Podjęcie uchwały wiąże się z budową na terenie bełkowskiego sołectwa lotniska dla małych samolotów. Do czerwioneckiego magistratu wpłynął wniosek firmy BB Aero z Rybnika – pierwszego w Polsce prywatnego ośrodka szkolenia lotniczego do licencji pilota szybowcowego, w sprawie nawiązania współpracy w zakresie wspólnego projektu utworzenia na terenie Czerwionki-Leszczyn lądowiska-lotniska, które służyłoby również szkoleniom praktycznym uczniów klasy lotniczej czerwioneckiego liceum ogólnokształcącego. Obecnie zajęcia dodatkowe z zakresu lotnictwa i szkolenia szybowcowe uczniowie odbywają na terenie lotniska ROW w Gotarowicach, które jednak pod względem długości pola wzlotów nie odpowiada oczekiwanym osiągom oraz technice startu szybowców z wykorzystaniem wyciągarki. Zdaniem władz Czerwionki-Leszczyn lokalizacja lotniska na terenie gminy nie tylko pozwoli na prowadzenie szkoleń młodzieży, ale zwiększy poziom bezpieczeństwa mieszkańców. – Ta inwestycja umożliwi także lądowanie śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz stacjonowanie tu samolotów gaśniczych – stwierdza Grzegorz Wolnik, pełnomocnik burmistrza ds. inwestycji.
Czerwioneccy urzędnicy podkreślają, że z przeprowadzonych badań przez Dyrekcję Generalną REGIO w Komisji Europejskiej wynika, iż bliskość lotnisk korzystnie wpływa na tempo rozwoju okolicznych obszarów, podnosząc przy tym atrakcyjność tych terenów. Ulokowanie bowiem dwóch małych lotnisk w Gotartowicach i Czerwionce-Leszczynach wzdłuż autostrady A1, a pomiędzy dwoma międzynarodowymi lotniskami w Pyrzowicach i Ostrawie, pozwoli na ich współpracę celem uzupełnienia oferty. Wkładem gminy w inwestycję będzie teren. Na razie jest on własnością Agencji Nieruchomości Rolnych w Opolu. Po dokonaniu zmian planistycznych gmina wystąpi do agencji o bezpłatne przejęcie tego terenu, a potem wspólnie z wyspecjalizowanymi instytucjami oraz przedsiębiorstwami będzie można realizować inwestycję, o której od wielu miesięcy głośno jest w całej gminie. Według planów na terenie bełkowskiego sołectwa najpierw powstanie lądowisko, a potem lotnisko.
(MS)