Piękne paznokcie – marzenie każdej z nas
ZDROWIE – Porady lekarza.
W dzisiejszym świecie posiadanie pięknej skóry, włosów, paznokci jest szczególnie pożądane. Chociaż, gdy patrzymy wstecz, kobiety od zawsze stosowały przeróżne formy pielęgnacji w celu poprawienia swojej urody, mam wrażenie, że dzisiaj proces dbania o urodę wyjątkowo dynamicznie się rozwija i podlega ciągłym przemianom. Czy zawsze poprawiając siebie sięgamy po to co zdrowe i bezpieczne?
Dzisiaj chciałabym krótko przedstawić Państwu najczęstsze schorzenia płytki paznokciowej, część z nich jest niestety efektem naszych „zabiegów upiększających”. Lamelarne rozszczepienie płytki paznokciowej (potocznie nazywane rozdwajaniem paznokcia) jest to stan, w którym paznokieć w swojej dystalnej części ulega rozszczepieniu na kilka poziomych warstw. Jest to powszechne następstwo moczenia rąk, używania zmywaczy do paznokci i zbyt agresywnego piłowania płytki przed zakładaniem tzw. sztucznych paznokci. Również podłużne wyżłobienia w obrębie paznokci mogą być efektem nadmiernej suchości, manipulacji w obrębie oskórka. Poważniejszym problemem są zjawiska takie jak: wklęśnięcie płytki (koilonychia) czy atrofia paznokcia, które mogą wynikać z niedoborów pokarmowych (szczególnie niedoboru żelaza), stosowania w sposób nieodpowiedzialny „modnych diet” czy głodówek.
Częstym, trudnym do leczenia zagadnieniem jest również oddzielenie się płytki paznokciowej od łożyska (onycholiza). Istnieje długa lista chorób skóry, którym towarzyszą zmiany paznokciowe, najpowszechniejsze z nich to łuszczyca, liszaj płaski, grzybica. Osobny poważny problem stanowią choroby płytek paznokciowych w przebiegu chorób ogólnoustrojowych takich jak: cukrzyca, choroby tarczycy, choroby naczyń, układowe choroby tkanki łącznej czy niedobory witaminowe.
Pamiętajmy o tym, że podobnie jak nawilżamy naszą skórę powinniśmy dbać i nawilżać nasze paznokcie, szczególnie, jeśli lubimy paznokcie kolorowe czy żelowe. Warto też pamiętać, że w celu regeneracji powinniśmy robić przerwy w wykonywaniu ozdób, warto także sięgać po sprawdzone odżywki i suplementy diety. Jeśli dojdzie do trwałych uszkodzeń konieczna jest wizyta u lekarza, chociaż leczenie bywa niestety nie zawsze zadowalające… Czy zatem warto korzystać z kolorowych żeli, lakierów, zdobień? Na to pytanie każda z nas musi odpowiedzieć sobie sama… Ale jako kobieta wiem, że nic tak czasami nie poprawia humoru jak piękne, świeżo pomalowane paznokcie, koniecznie w modnym kolorze! Pozdrawiam.
Dr n. med. Maria
Weryńska-Kalemba
NZOZ „Nowiny” ul. Orzepowicka 8d w Rybniku oraz Katedra i Oddział Kliniczny Chorób Wewnętrznych, Dermatologii i Alergologii w Zabrzu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Kontakt dla pacjentów: 664968021, www.wermed.pl